Autizmom trpí celosvetovo asi 67 miliónov ľudí. Jeho výskyt má stúpajúcu tendenciu. U detí s autistickým syndrómom je mimoriadne dôležité včasné odhalenie ochorenia a skorý zásah v podobe multidisciplinárnej odbornej starostlivosti.
Kľúčovú úlohu tu zohrávajú predovšetkým rodičia alebo blízki príbuzní, ktorí majú možnosť ako prví spozorovať neštandardné prejavy správania u svojich detí. Dôležitým je najmä obdobie do troch rokov života dieťaťa, kedy je správnym prístupom možné výrazne vstúpiť do vývoja ochorenia a ovplyvniť kvalitu života autistického človeka v budúcnosti.
4 x častejšie chlapci ako dievčatá
Na Slovensku trpí autizmom približne 0,5 % populácie, pričom postihuje 4-krát častejšie chlapcov ako dievčatá. Dôsledkami a dopadmi autizmu sa zaoberá aj výskum Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom, podľa výsledkov ktorého sú najväčšími problémami:
- Veľké množstvo nediagnostikovaných detí, resp. určenie správnej diagnózy neskoro – keďže prvé tri roky života zohrávajú najdôležitejšiu úlohu v mentálnom vývoji človeka, práve včasné odhalenie postihnutia u detí je kľúčom k zmierneniu jeho následkov.
- Neexistencia možností ďalšieho osobnostného rozvoja ľudí s autizmom po ukončení povinnej školskej dochádzky – takže zostávajú spravidla v domácom prostredí a dochádza k regresu v ich osobnostnom vývoji a k sociálnej izolácii rodiny.
- Obavy rodičov z budúcnosti ich detí, pretože neexistuje program dôstojného života ľudí s autizmom v ich dospelosti.
„Neskorá diagnostika a nedostatočná intervencia zhoršujú prognózy osobnostného rozvoja ľudí s autizmom, kvalitu života rodín, v ktorých žijú a zároveň znižuje ich možnosti na dosiahnutie faktickej rovnosti,“ tvrdí vedúci výskumného tímu JUDr. Ivan Štubňa a navrhuje zakotviť účinný systém včasnej vývinovej diagnostiky a funkčnej vývinovej terapie do legislatívy.
„Svetovým dňom povedomia o autizme OSN vyzýva všetky členské krajiny, aby realizovali opatrenia s cieľom zvýšiť informovanosť verejnosti o tomto ochorení a dosiahnuť včasnú diagnostiku a skorý liečebný zásah u detí postihnutých autistickým syndrómom,“ uviedla v tejto súvislosti Mária Štubňová, predsedníčka Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom na Slovensku. Myšlienkou Svetového dňa je zvýšiť povedomie verejnosti a akceptáciu autistov v spoločnosti v snahe začleniť ich a vytvoriť im podmienky pre zmysluplný život. 2. apríl je oslavou unikátnych schopností osôb s autizmom, kedy sú zapájaní do spoločenských podujatí v krajinách celého sveta.
Waterball Day 2011 a verejná zbierka
Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) v spolupráci so svojimi partnermi pripravili pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme dňa 30. marca 2011 verejnú zbierku, ktorej výťažok bude venovaný na podporu sociálnych programov pre ľudí s autizmom na Slovensku. Symbolom zbierky sú priehľadné bubliny v tvare polgule s logom SPOSA. Zároveň sa 1. apríla 2011 od 13,00 do 18,00 hod. na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave uskutoční podujatie pre verejnosť „Waterball Day 2011“, ktorého sa zúčastnia aj mnohé rodiny s autistickými deťmi. Popri bohatom kultúrnom programe si všetci záujemcovia prostredníctvom simulácie budú môcť vyskúšať, ako autista vníma okolitý svet. V tzv. waterballe – v priesvitnom balóne pustenom na vodnú hladinu – je človek izolovaný od zvukov vonkajšieho sveta a jeho hlas sa mu vracia ako ozvena.