Námesačnosť

Mária Kopčíková 6

Pojem „námesačný“ sa u nás dosť často používa pejoratívne, keď si z niekoho robíme žarty. Pred krátky časom som však v rámci relácie Českej televízie 13. komnata videla film o mladom mužovi, ktorý ako dieťa trpel námesačnosťou. Pri jednej somnambulickej epizóde utrpel úraz, ktorý ho pripútal na vozík.

canva

Čo to teda námesačnosť (alebo odborne somnambulizmus) je a prečo jej treba venovať náležitú pozornosť?

Námesačnosť je

porucha spánku, pričom odborníci predpokladajú že ide o veľmi rýchly prechod z fázy hlbokého spánku do spánku plytšieho (či do prebúdzania).

Počas spánku prechádzame zhruba piatimi fázami, ktoré tvoria jeden spánkový cyklus:

  • Fáza 1.:  cca 5% spánku (zaspávanie, prebúdzanie, oči sa pohybujú pomaly, svalová aktivita sa spomaľuje).
  • Fáza 2.: cca 50% spánku (mozgová aktivita spomalená, oči sa nehýbu, dýchanie pravidelné), ešte je možné nás z tejto fázy zobudiť.
  • Fáza 3-4: prebieha väčšina regeneračných procesov, je to najkvalitnejší spánok, tzv. pomalovlnný, alebo delta spánok (žiadna svalová aktivita, žiadne pohyby očí).
  • Fáza 5: REM fáza, „usporiadanie“ zážitkov a aktivít, ktoré sme mali počas dňa (dýchanie je zrýchlené, plytké, rýchle pohyby očí)

Takýchto spánkových cyklov absolvujeme počas jednej noci 4 – 5.  Jeden spánkový cyklus trvá v priemere 90 minút, pričom 10 minút je REM spánok.

K námesačnosti dochádza pri hlbšom spánku počas fáz 3 a 4, zhruba hodinu až dve po zaspatí. V tomto čase je ťažké niekoho prebudiť, a ak sa to aj podarí, človek sa môže cítiť omámený a zmätený.

Podľa Gajdošovej a Tormasivva  „je námesačnosť najčastejšia u detí vo veku od 6 do 12 rokov (30 %) a postupne s vývojom a dospievaním môže dôjsť k náprave spánku, čo niektorí odborníci odôvodňujú tým, že s dospievaním sa skracujú fázy spánku, v ktorých sa somnambulizmus prejaví“.

Námesačnosťou trpí asi 1 % dospelej populácie v Európe a opakovane sa vyskytuje u 10% detskej populácie. Námesačnosť nie je nebezpečná ako choroba, ale je nebezpečná z hľadiska možného úrazu v stave námesačnosti. Preto sú dôležité preventívne opatrenia.

Ako sa námesačnosť prejavuje

Námesačný človek sa pohybuje, ale nie je bdelý a jeho správanie je bez racionálnej kontroly. Okrem samotného pohybu môže zahŕňať všeličo iné, od toho, že dieťa sediac na posteli spieva, až po tom, že si otvorí dvere na skrini a vymočí sa dovnútra. Môže si napr. obliecť všetky šaty, vziať školskú tašku a vydať sa na cestu do školy. Je nepravdepodobné, že si následne bude túto epizódu pamätať.  

Počas somnambulickej epizódy má dieťa otvorené oči a neprítomný výraz v tvári. Pohľad je akoby „cez“, komunikuje zmätene. Môže byť aj agresívne.

Príčiny vzniku námesačnosti

Odborníci predpokladajú, že problém spôsobuje to, že niektoré časti CNS sú v stave bdelosti iné zostávajú v spánku. Hovorí sa tiež o genetickej záťaži a význame vonkajších faktorov, ako napr. hluk, plný močový mechúr, reflux, stres, spánkové apnoe a rôzne zvládané stavy emocionálneho napätia. Pomerne často na vzniku námesačnosti podpisuje aj zlá spánková hygiena, nedostatok spánku a niektoré lieky. U detí by sa malo jednať o prechodnú poruchu spánku.

U dospelých ľudí sa námesačnosť spája s extrémnym stresom, úzkosťou, depresiou. Ako príčiny sa uvádzajú aj práca na zmeny, respektíve nočná práca. 

Diagnostika somnambulizmu

Vyšetrovanie porúch spánku sa v klinickej praxi skladá z anamnézy, ktorá by mala zahŕňať i údaje od osoby, ktorá spáva v jednej izbe s dieťaťom. Ďalej je možné použiť rôzne škály hodnotiace spánkové problémy a niekedy lekár môže chcieť, aby sa pre dieťa viedol spánkový denník (ten môže poukázať na režimové chyby).

Ako podporné vyšetrenia sa môžu použiť:

Liečba námesačnosti

Zvyčajne sa u detí žiadna liečba neaplikuje, pretože väčšina z problému „vyrastie“. V prípade agresivity ako sprievodného javu sa odporúča vyhýbať sa akejkoľvek provokácii . Odporúčaný je zdravý spánkový režim, treba zabrániť spánkovej deprivácii dieťaťa.

Lieky pre liečbu námesačnosti môžu byť nutné v týchto situáciách:

  • je reálna možnosť zranenia
  • pri pretrvávajúcej poruche spôsobujúcej rodinné problémy alebo zvýšenú spavosť cez deň

O medikamentóznej liečbe vždy rozhoduje lekár.

Ako reagovať pri námesačnom dieťati

Budiť či nebudiť? Vysvetľovať konanie, či nechať tak a len zaistiť bezpečnosť? Názory aj v lekárskej obci sú rôzne. V spomínanom českom dokumente lekár odporúča námesačníka zobudiť. V iných zdrojoch som našla skôr odporúčania vedúce k opaku, iba k tomu, aby bolo námesačné dieťa opätovne uložené do postele, dokonca, ak v stave námesačnosti začalo nejakú aktivitu – napr. obliekanie alebo hru, aby mu bolo umožnené je dokončiť.

Ak sa aj rodičia pokúsia dieťa prebrať, treba rátať so stratou orientácie a so zmäteným správaním. Niektoré zdroje upozorňujú na to, že vonkajšie podnety môžu u námesačného dostať úplne iný význam, napr. pri pevnom objatí v snahe nasmerovať ho do postele, môže mať pocit, že naňho niečo útočí. Peknú osobnú skúsenosť s námesačnosťou nájdete aj tu a možno vám to priblíži pocity človeka v danej situácii.

Dá sa námesačnosti predísť?

Ľudia, ktorí majú osobnú skúsenosť alebo odborníci, ktorí pracujú so somnambulickými deťmi hovoria o istom type prevencie – ten však zahŕňa v podstate úpravu celodenného režimu, prípadne celej domácnosti:

  • Denný režim a návyky: nejesť, nepiť cca dve hodiny pred spaním, tesne pred spaním ísť na WC, viac fyzickej aktivity počas dňa, relaxácia (aj pri hudbe) večer pred spaním. Dbať na pravidelné usínanie,  urobiť ho podľa možnosti pokojným.
  • Miesto spánku: vyhovujúca posteľ a matrac. K umiestneniu postele nájdete rôzne informácie, niektoré sa viažu k feng-shui a hovoria o nasmerovaní postele tak, aby hlava smerovala na sever.
  • Elektromagnetický smog: odstrániť z izby elektrospotrebiče, alebo ich aspoň vypnúť zo siete počas spánku (mobily, PC, rádiobudíky, prehrávače …).
  • Psychická pohoda: keďže niekedy sa somnambulizmus spája s priveľkým stresom, je potrebné zvážiť, či dieťa neprežíva počas dňa náročné situácie, s ktorými si samo nevie poradiť.

Mohlo by vás zaujímať:  Takéto prejavy u dieťaťa naznačujú autizmus.

Pokiaľ sa ale namesačníckym epizódam s dieťaťom nevyhnete, treba urobiť isté bezpečnostné opatrenia, aby ste predišli úrazom:

  • zábrany otvárania okien, zabezpečiť dvere tak, aby sa nedali zamknúť
  • nepoužívať poschodovú posteľ
  • okolo postele žiadne ostré ani tvrdé predmety (hranaté stolíky, sklo, zrkadlá ..)
  • odstrániť prekážky z detskej izby, ako aj z celého bytu, aby sa zabránilo podknutiu
  • bezpečnostné zábrany na akýchkoľvek schodoch v byte/dome
  • odstrániť z blízkosti jedovaté veci a tekutiny, ktoré by mohol zjesť alebo vypiť
  • umiestniť na dvere izby zvonček alebo zvukový signál (ktorý ale na nich nie je bežne cez deň a osoba naň nie je zvyknutá)

Spracované s použitím:  kidshealth.org, chrapanie.sk, solen.sk, zdravie.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Naše dieťa 2,5 ročne zaspí a presne o 21:35 sa preberie oči má zavreté a plače kope nohami nedá sa prebudiť je to každý deň a vždy tú hodinu čo to môže byť ďakujem

  2. Presne jak se píše v clanku. Včera se můj starší 7-lety syn vzbudil. Nemohl otevřít zábranu na schodech a kým jsem k němu přišla ,vůbec se mnou nekomunikoval, jenom vběhl do svého pokoje otevřel si skříň a tam se vymočil.Mam strach to je poprvé co se nám něco takovýho stalo. Máme hodně prudké schody a bydlíme v pátým patre Sad

  3. no… i ja som namesacna Sad Sad ze vraj som chodila sem a tampotom som zobrala kos a polozila si ho ku posteli. krstna musela zatvorit poklop aby som nahodov nespadla na prizemie Frown Frown

  4. no… i ja som namesacna Sad Sad ze vraj som chodila sem a tampotom som zobrala kos a polozila si ho ku posteli. krstna musela zatvorit poklop aby som nahodov nespadla na prizemie Frown Frown

  5. Nas najstarsi obcas v noci bludi, niekedy to vyzera akoby sa mu nieco zle snivalo (place), ale vacsinou len vyzera, akoby isiel na zachod. Zaberie, ked ho odvedieme do nasej postele, tam sa da ulozit a ihned spi. Stava sa mu to, ked je unaveny, pretazeny…

    Ked bol mensi, tak bol problem donho dostat atb v noci, pretoze sme ho nemohli zobudit natolko, aby spolupracoval…

Pridaj komentár