Deti a poruchy spánku – ako ich zvládnuť bez liekov

Mária Kopčíková 1

Dieťa v prvom polroku spí zhruba len 4 – 6 hodín vkuse. Neskôr spí cez deň 2-3 hodiny, v noci 6 – 8 hodín. Až do veku 3 – 4 rokov často neprespia celú noc. V 5. roku väčšina detí prespí celú noc a potrebuje 10 – 14 hodín spánku.

Deti potrebujú dostatok pohybu a spánku

Deti potrebujú behať, skákať, loziť – jednoducho precvičovať svoje telo. Svetlo, vzduch a vietor podporujú rast dieťaťa a tiež zvyšujú jeho odolnosť voči chorobám. Dieťa by sa malo denne pohybovať na vzduchu 2 – 3 hodiny, a to aj v nie veľmi prívetivom počasí. Pravidelný pohyb je tiež veľmi dobrou prevenciou proti poruchám spánku.

Čo môže spôsobovať nespavosť

V detskom veku sa poruchy spánku v pravom slova význame neobjavujú. Deti majú svoj vlastný rytmus pri zaspávaní a budení sa, niekedy neostane nič iné, len sa im prispôsobiť. Nepokojný spánok je obvykle dôsledkom stresujúcich denných zážitkov, detských strachov, prípadne sledovania nevhodných programov v TV.

Deti sú citlivé na vzťahy v rodine, ak sa objavia hádky a konflikty, dieťa ich spracováva pomerne problematicky. Dieťa môže v noci volať rodičov, aby sa uistilo, že sú tam obaja – že je všetko v poriadku.

Častým problémom je nepravidelný denný režim, časté cestovanie, prípadne sťahovanie. Problémom tiež bývajú prekúrené miestnosti.

K nepokojným nociam môže prispieť aj nadmerné prejedanie sa na večer, či zvýšená konzumácia cukru (sladkosti, ale aj veľa ovocia krátko pred spaním – deti sú potom ako z gumidžúsu …)

Prírodná medicína pre dobré zaspávanie

Dieťatku môžete uvariť čajík na dobrú noc. Potrebujete:  1 diel medovky, 1 diel chmeľových šišiek, 1 diel ovsa. Všetko premiešame, 1 čajovú lyžičku zalejeme 2 dl vriacej vody a 10 minút lúhujeme. Precedený čaj podávame dieťaťu asi hodinu pred plánovaným uložením na spánok.

Vyskúšať môžete aj nápoj pre pekné sníčky.  2 dl tekutého sójového mlieka alebo mlieka z ovsených vločiek, 1 lyžičku medu alebo agávového sirupu. Mlieko ohrejeme a prisladíme, podávame asi hodinu pred spánkom.

Ako dieťaťu spríjemniť zaspávanie

  • Spánok všeobecne povzbudzuje chladný vzduch (treba dobre vyvetrať miestnosť, v ktorej má dieťa zaspať) a ľahká večera.
  • Denne by sme mali dieťaťu asi 20 minút čítať. Okrem toho, že to rozvíja fantáziu, sa deti zvyčajne upokoja. Tiež je dobré s deťmi sa rozprávať o tom, čo všetko zažilo cez deň – je to príležitosť, aby hovorilo aj o tom, čo ho nahnevalo, sklamalo, čo ho ťaží.
  • V izbe, kde dieťa spí, by nemali byť žiadne elektrické prístroje – rádiobudík, TV, počítač, mobil. Vyžarujú elektrosmog, ktorý je zdraviu škodlivý.
  • Niektorým deťom je príjemná masáž – chrbátik, bruško, nožičky. Masírovať môžete napr. levanduľovým olejom. Do 2 lyžíc za studena lisovaného oleja kvapneme 2 kv levanduľového oleja. Masáž by mala trvať 5 minút.
  • Poslúžiť môže aj vankúšik plnený levanduľou, pohánkou s prímesou nejakého éterického oleja..
  • Deti radi zaspávajú pri otvorených dverách (aby počuli zvuky a hlasy ostatných členov rodiny) a pri tlmenom svetle (použiť môžete napr. soľnú lampu).

Spracované s použitím knihy: Deti a bylinky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. tak to som normalne zvedava, ci mojej malej spominane caje zaberu, lebo u nej je problem, ze sa jej aj chce spat, ale furt ju daco zaujme a vyrusi a to aj v tichej izbe, ona si napriklad spomenie, ze vedla je tato, a havo a neviem co a uz je po spani…

Pridaj komentár