Žltačka útočí

redakcia 0

 Počet prípadov žltačky na severovýchode Slovenska ďalej pribúda. Nákaza už postihla vyše 200 detí z rómskeho prostredia z obcí pri Starej Ľubovni a Bardejove. V nemocniciach na východnom Slovensku ošetrujú desiatky pacientov, v regióne chýba dostatok nemocničných lôžok.  Toľko správy z tlače.

Žltačka typu A (Hepatitída A)

Nazýva sa tiež chorobou špinavých rúk. Nie to však ochorenie iba Vašich špinavých rúk, ale aj špinavých rúk niekoho iného. Prenáša sa v podmienkach zhoršenej hygieny.Pre žltačku typu A je typický fekálno-orálny prenos, pri ktorom vírusy opúšťajú infikovaný organizmus stolicou prípadne i močom a do ďalšieho jedinca vstupujú ústnou dutinou. Po prehltnutí prechádzajú tráviacim traktom, pričom odolávajú kyslosti žalúdočnej šťavy a z črevnej sliznice sú krvnou cestou transportované až do pečeňových buniek. V nich sa rozmnožujú a spôsobujú ich poškodenie až deštrukciu, čo vedie k poruchám pečeňových funkcií. Inkubačný čas (čas, ktorý uplynie od vniknutia pôvodcu nákazy do organizmu až po objavenie sa ochorenia) sa u žltačky typu A pohybuje sa od 15 do 50 dní, v priemere 30 dní. A mesiac je veľmi dlhá doba. Chorý často netuší, kde a ako sa nakazil. Infikovaný jedinec však vylučuje vírus do svojho okolia (stolicou, močom, slinami) už 14 – 21 dní pred objavením sa ochorenia. Takto sa ochorenie môže nekontrolovane šíriť v školských kolektívoch, medzi kamarátmi alebo v úzkom kruhu rodiny. Vírusy žltačky typu A sú značne odolné oproti vplyvom vonkajšieho prostredia, čo im umožňuje dobré prežívanie v týchto podmienkach až dovtedy, kým opäť nevniknú do ďalšieho hostiteľského organizmu. Vírusy prežijú i niekoľkoročné zmrazenie a pri teplote 25°C vydržia vo vode alebo v suchej stolici až 30 dní. Ak ich chcete zahubiť vo vode, prevárajte ju dlhšie ako 5 minút. Dezinfekčné prostriedky s aktívnym chlórom ich ničia za 15 minút.

Najvyšší výskyt hepatitídy A je medzi deťmi predškolského a školského veku. Vzhľadom na to, že na deti sa v kolektíve nedá úplne dohliadať, je riziko výskytu medzi nimi väčšie. Deti si medzi sebou veľmi radi vymieňajú rôzne predmety, a často si dávajú do úst neumyté prsty.

Nakazený človek neumytými rukami kontaktuje predmety a potraviny. Vďaka vysokej odolnosti a infekčnosti vírusu sa žltačka šíri veľmi rýchlo. U detí má žltačka ľahší priebeh ako u dospelých – veľmi často ľahko a skryte – bez akýchkoľvek klinických príznakov. Preto deti nepoznane a ľahko prenášajú vírus do svojich rodín, kde po prenose u dospelých prebieha ochorenie takmer vždy s jasnými príznakmi a závažnejšou formou ako u detí.

Z hľadiska šírenia nákazy sú najnebezpečnejšie infikované osoby, ktoré na sebe nepozorujú žiadne klinické príznaky. Je to takmer 50 % z počtu infikovaných osôb.

Príznaky

Zákernosť žltačky spočíva najmä v tom, že vírus sa dostane do organizmu veľmi ľahko a nenápadne. Infekčná dávka je nízka, už niekoľko vírusov vedie ku vzniku ochorenia. Inkubačná doba t.z. doba odkedy sa človek vírusom infikuje, až kým ochorenie prepukne, trvá 14 – 50 dní, priemerne mesiac. V tomto období môže veľmi ľahko dôjsť k nákaze ďalších osôb. Prvé príznaky ochorenia nie sú typické, môžu sa prejaviť ako chrípka – únava, teploty, svalové bolesti. Po niekoľkých dňoch sa objavia zažívacie obtiaže (zvracanie, bolesti v hornej časti brucha, nechuť k jedlu).

Neskôr sa môže objaviť:

 tmavý moč,

– svetlá stolica,

– žlté sfarbenie kože a očných bielkov.

Ochorenie však môže prebiehať bez akýchkoľvek príznakov a preukáže sa až po lekárskom vyšetrení. Liečba obyčajne prebieha na infekčnom oddelení.

Výskyt a závažnosť príznakov narastá s vekom. U detí a mladých ľudí prebieha ochorenie väčšinou bez komplikácií.

Liečba

Liečba prebieha v nemocnici na infekčnom oddelení, nakoľko nemožno predpokladať jej vývoj a môže hroziť riziko zlyhania pečene. Pacienti sú dva týždne izolovaní na infekčnom oddelení, pri ťažších prípadoch sa zvolí aj dlhšia hospitalizácia. Nasleduje dlhá rekonvalescencia a práce neschopnosť. Počas 6-12 mesiacov je potrebné dodržiavať prísnu diétu. Obmedzená je aj fyzická aktivita pacienta. Pri nedržiavaní doporučení lekárov hrozí návrat ochorenia, prípadne ďalšie zdravotné komplikácie. Môže nastať aj trvalé poškodenie pečene. Diétny režim pri akútnej hepatitíde sa prispôsobuje štádiu a aktivite ochorenia. Zo stravy je treba v zásade vylúčiť mastné a ťažko stráviteľné jedlá či iné dráždivé látky. Uprednostňuje sa ľahká strava, ovocie a zelenina. Podávajú sa vitamíny skupiny B, vitamín C a K.Medikamentózna liečba zahŕňa hepatoprotektíva. 

Čo potom


Prognóza vírusovej hepatitídy A je väčšinou dobrá. Po prekonaní zanecháva imunitu a vo vysokom percente prípadov sa vyhojí úplne. Len malé percento prebieha dramaticky.

Očkovanie ako prevencia


Proti hepatitíde B sú rámci povinného, plošného očkovania očkované všetky deti narodené od roku 1998. Popri spomenutom plošnom očkovaní detí proti hepatitíde B existuje možnosť dobrovoľného očkovania detí proti hepatitíde A . Na našom území zatiaľ nie je očkovanie proti žltačke typu A súčasťou pravidelného očkovania a vykonáva sa na odporúčanie lekára alebo na vlastnú žiadosť očkovanca, resp. rodiča dieťaťa bez úhrady zdravotnou poisťovňou. Očkovanie proti žltačke typu A sa vykonáva dvoma dávkami. Aplikácia jednej dávky poskytuje približne ročnú ochranu. Druhá dávka podaná o 6 – 12 mesiacov po prvej zanecháva dlhodobú ochranu. Garantovaná účinnosť je 10 rokov, no predpokladá sa, že jej účinok trvá doživotne. Cena jednej dávky sa pohybuje okolo 1000,- Sk. Bližšie informácie o možnosti očkovania proti vírusovej hepatitíde A môžete získať aj na stránke  www.ockovanie.sk alebo na bezplatnom telefónnom čísle Žltej linky      0800 180 800      .

Aké vakcíny sa dnes používajú

V súčasnosti sa používa vakcína tvorená inaktivovanými vírusmi. Živá očkovacia látka je vo vývoji. Aplikuje sa jedna dávka, ktorá je dostatočná na vytvorenie protilátok počas 1 mesiaca od zaočkovania. Po 6-12 mesiacoch sa podáva ďalšia dávka, ktorá navodí ochranný účinok na ďalších 5-10 rokov.

Účinnosť

Vakcína sa zvyčajne dobre znáša. Protilátky sa vytvoria asi po jednom mesiaci od zaočkovania. Po aplikácii ďalšej dávky sa hladina protilátok zvýši 10 – 20 násobne. Vakcína má ochranný účinok počas 5 – 10 rokov.

Komplikácie

Nežiadúce reakcie sa vyskytli len u malého percenta očkovaných osôb. Ide predovšetkým o bolesť, začervenanie a opuch v mieste vpichu. Celkové reakcie (bolesť hlavy, nepokoj, nevoľnosť, zvracanie, zvýšená teplota) sú zriedkavé, môžu sa objaviť do 24 hodín.

Kontraindikácie

  • akútne ochorenie
  • inkubačná doba infekčného ochorenia
  • epidemický výskyt infekčnej choroby
  • anafylaktická reakcia na očkovaciu látku alebo iná závažná reakcia v súvislosti s predchádzajúcim očkovaním

 Použité zdroje:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár