Probiotiká. Potrebujeme ich?

Eva Pavlíková 2

V posledných rokoch sa čím ďalej tým častejšie stretávame s pojmom „probiotiká“. Mávajú na nás z pútačov na novinky v chladiacich pultoch s jogurtami, svieti na krabiciach s umelou výživou pre deti, v tabletkách na podporu imunity … Čo vlastne probiotiká sú a prečo by mali byť pre nás zaujímavé?

Keďže nielen láska prechádza cez žalúdok, začnem práve tam.

Naše vlastné mikroorganizmy.

Tráviaci trakt novonarodených detí je prakticky sterilný, bez baktérií. Už prechodom pôrodnými cestami, a v priebehu niekoľkých ďalších dní je osídlený mikroorganizmami. Zloženie črevnej mikroflóry sa s vekom mení, k väčšej zmene dochádza najmä po odstavení dieťatka od dojčenia , alebo pri zavádzaní nemliečnych pokrmov do jeho jedálnička . Črevná mikroflóra, akú má dospelý človek je u zdravého dieťaťa dosiahnutá medzi 1. a 4. rokom života a zostáva u zdravých ľudí prakticky nemenná, s výnimkou bifidobaktérií, ktorých počet a druhy sa s vekom menia.

Vedeli ste, 6e vaše mikróby vážia tak 1 – 1,5 kg ? Ešte menej predstaviteľný je ich počet – to č9slo je zhruba 1014. A keď sa hráme na čísla, tak len dopĺňam, že ich máte v tráviacom trakte takých dobrých 400 až 500 druhov.

Mikróby sú v určitej rovnováhe medzi sebou, a tiež vo vzťahu k nášmu telu. Problém vzniká vtedy, keď sa táto rovnováha poruší. Napríklad podaním antibiotík, cestovaním autom, či lietadlom, stresom, liekmi, počasím, patogénmi, diétami a starnutím.
Zavedením očkovacích schém pre celú populáciu sme u detí zlikvidovali detské infekcie. No niektoré z nich slúžili ako dôležitý stimul pre správne dozrievanie imunitného systému. Treba mu teda pomôcť. V dojčenskom veku prechádzajú naše deti rýchlim rastom s vysokým metabolizmom. Potreba výživných látok na 1kg telesnej hmotnosti je u nich 2-5 x vyššia, ako u dospelých.

Črevnej mikroflóre tiež nie je úplne jedno, čo sa deje v jej okolí. Poškodzujú ju najmä:

  • črevné infekcie
  • Ak je veľký podiel z nášho jedálnička tvorený len tepelne upravenou stravou
  • Konzervačné látky
  • Nedostatok zeleniny a vlákniny
  • Stres, fajčenie, pribúdajúci vek
  • Užívanie antibiotík

Probiotiká

Slovo vzniklo z gréckeho pro bios – pre život.
Probiotiká sú živé nepatogénne mikroorganizmy, ktoré nám pomáhajú tým, že udržiavajú rovnováhu mikroorganizmov v črevnom trakte. Viažu sa na sliznicu tráviaceho traktu a bránia patogénom, ktoré prichádzajú do tela so stravou. <tr>

  • Pomáhajú predchádzať ochoreniam
  • Zlepšujú priebeh niektorých ochorení

    Probiotiká sa štandardne používajú na riešenie nasledovných problémov:

  • proti zažívacím ťažkostiam (zápcha, nafukovanie, plynatosť, hnačky, dráždivosť). Zlepšujú stráviteľnosť potravy a črevnú peristaltiku (pohyb črevných stien).
  • pri rekonvalescencii (hlavne po liečbe antibiotikami a chemoterapii). Sú naviac nevyhnutné pre tvorbu niektorých vitamínov v tele a vstrebávanie potrebných živín.
  • k detoxikácii organizmu. Potláčajú rast patogénnych baktérií v tele a obmedzujú tak produkciu toxických a karcinogénnych látok.
  • pri problematickej pleti, kandidózach a mykózach. vhodne probiotické kmene pomáhajú znížiť riziko infekcií a zápalových procesov .
  • pri diétnych a očistných kúrach. Zdravá črevná mikroflóra je podmienkou správneho trávenia a odbúravania odpadových látok z organizmu.
  • proti zvýšenej hladine cholesterolu probiotický komplex upravuje metabolizmus cholesterolu a preukázateľne znižuje jeho hladinu.
  • pri zníženej imunite, strese a proti poškodeniu pečene. Vyvážený podiel jednotlivých kmeňov vytvára optimálne podmienky pre nárast prospešných baktérií a podporu prirodzených obranných mechanizmov.

    Probiotika ako alternativa antibiotik.

    Vývoj antibiotík sa úplne zastavil a za posledných 15-20 rokov nemáme k dispozícii žiadnu novú antibiotickú skupinu. Na dnes bežné antibiotiká sa objavujú stále nové a nové rezistencie. Jednoducho prestávajú fungovať, patogény sa stávajú voči nim odolné. Vo svete už prebieha intenzívny výskum, akým spôsobom antibiotiká nahradiť. Veľkou nádejou sa zdajú byť práve probiotiká. Prichádzajú s pomocou, a dokonca bez negatívnych účinkov , ktoré sme doteraz u bežných antibiotík brali ako nutné zlo. Probiotiká totiž nelikvidujú črevnú flóru, nevyvolávajú rezistenciu, a sú dokonca imunostimulačné.

    Výber vhodných probiotik.

    Na našom trhu nájdeme potraviny, potravinové doplnky, alebo liečivá, ktoré obsahujú rôzne kmene probiotických kultúr. Samozrejme, môžu mať rôznu kvalitu, obsahovať rôzne množstvo mikroorganizmov (niektoré výrobky uvádzajú počet živých mikroorganizmov v dennej dávke v miliardách, niektoré len v miliónoch , čo hovorí o nižšej hodnote produktu). U probiotík je dosť dôležitou otázkou aj spôsob, akou technológiou sú vybrané kmene mikroorganizmov zakomponované do produktu. Dôležité je totiž, aby citlivé probiotiká prežili – transport, skladovanie, cestu tráviacim traktom v kyslom postredí. Ak si kúpite jogurt s označením „obsahuje probiotické kultúry“, nie je veľmi pravdepodobné, že v dobe ešte niekoľko dní pred jeho expiráciou sú tieto mikróby ešte stále živé.
    Preto sa pri výbere informujte na produkty, ktoré používajú technológie pre zachovanie plnej aktivity probiotík aj v žalúdočnom trakte.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja si už nekupujem jogurty, kde tvrdia, že to má živú kultúru. Keby to tak skutočne bolo, tak ten jogurt sa im asi do nejakých 4 dní (určite to je menej ako týždeň) pokazí. Najlepšie je urobiť domáci jogurt – po prvé vie človek čo si tam dal a po druhé vie, že je to vážne živý jogurt, lebo sa mu pokazí big green Veľmi čas na domáce jogurty nemám a že by mi Klarisa nejak extra jedla zakysané veci alebo bryndzu, tak to nemôžem povedať. Kúpila som jej kvapky Biopron a viem, že aspoň časť probiotík do nej dostanem. Dúfam, že keď vyrastie, bude jesť aspoň bryndzu ako pravá Slovenka smile

    1. Máš pravdu s tým jogurtom, sama mám odskúšané domáce jogurty a výnimočne mi ich deti aj jedia Ale to len tie staršie, tomu malému to ešte nedávam. Minule krsná prišla a dala im čokoládu bielu. Myslela som, že ju pošlem niekam, ale potom mi povedala, že je to na trávenie a že môžem byť rada, keďže sa aj tak cítia deti nanič. Neviem, či ich chytila črevná chrípka, alebo len vymýšľajú, ale zabralo to potom mi ich krsná prezradila, že je to nejaký macík biopron, alebo niečo také. Netuším Sama som skôr na prírodnú bázu – podomácky vyrobenú

Pridaj komentár