ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Detské chorobyBrucho

Infekčná mononukleóza

 MUDr. Silvia Barteková   15.05.2015   11

Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie spôsobené vírusom Epsteina-Barrovej /EBV vírus/ patriacim medzi herpetické vírusy. Výskyt daného ochorenia je po celom svete, sporadicky alebo v malých epidémiách, hlavne však v zariadeniach kolektívneho typu.

Obyčajne ide o benígne akútne ochorenie, ktoré často môže prejsť aj bez klinických prejavov, toto ochorenie je považované za nezávažné ochorenie detského a adolescentného veku.

 

Môže však prebiehať aj pod obrazom veľmi ťažkého ochorenia s množstvom komplikácii. Zdrojom nákazy môže byť chorý človek alebo zdravý nosič. Ochorenie sa vyskytuje hlavne na jar a na jeseň. Šíri sa kvapôčkovou infekciou, slinami, krvou, možný je i prenos pohlavným stykom - niekedy sa označovalo aj ako ochorenie z bozku /kiss disease/.

Inkubačná doba ochorenia, to znamená doba, kým sa ochorenie prejaví kolíše od 4 dní do 4 týždňov. Do nášho organizmu sa vírus dostáva cez nosohltan – tu sa vírus pomnoží v epitelových bunkách a ďalej sa dostáva do celého lymfatického systému. Obdobie nákazlivosti trvá od prvých príznakov až do vymiznutia teploty. Ochorenie je pomerne časté, avšak v ambulantnej praxi sa naň málo pamätá.

Prejavy ochoreni

  • obyčajne sa začína horúčkou, pridávajú sa bolesť hrdla, dieťa je obyčajne malátne, unavené
  • sú zväčšené lymfatické uzliny, hlavne na krku – sú nebolestivé, voľne pohyblivé
  • v dutine ústnej lekár zistí nález povlakovej masívnej angíny /môže a nemusí byť/, táto nereaguje na antibiotickú liečbu
  • obyčajne je ochorenie sprevádzané aj zväčšením sleziny a pečene
  • reč je obyčajne huhňavá v dôsledku sťaženého dýchania cez nosohltan
  • môžu sa vyskytnúť opuchy viečok a okolia očí – pacienti majú zvláštny typický orientálny výraz tváre
  • typické býva drobné krvácania v ústnej dutine na mäkkom podnebí – obyčajne sa zjavuje na 3.-4. deň ochorenia
  • môže byť prítomná vyrážka na koži /podobná ako pri osýpkach či šarlachu
  • v krvnom obraze je špecifický nález leukocytov /atypické mononukleáry/, v laboratórnych ukazovateľoch sú to zvyýšené hodnoty pečeňových testov, prípadne aj iných laboratórnych ukazovateľov príznačných pre poškodenie pečene

môžu byť prítomné aj iné menej charakteristické príznaky /nechutenstvo, výrazná únava, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, svalov, niekedy aj žltačka/

Vlastné typické ochorenie možno charakterizovať ako horúčkový stav s hnisavou angínou, zdurením krčných lymfatických uzlín, so zväčšenou pečeňou a slezinou a typickými zmenami v krvnom obraze.

Priebeh ochorenia:

Ochorenie môže prebiehať akútne, kedy pretrváva zvýšená horúčka 10-14 dní, môže ísť aj o veľmi búrlivý priebeh. Alebo prejavy ochorenia idú veľmi nebadane a často unikajú diagnostike., Pri ľahších formách ochorenia trvajú teploty štyri až šesť dní, v ťažších prípadoch dva až tri týždne, niekedy aj dlhšie. Podávanie antibiotík priebeh ochorenia neovplyvňuje. Ochorenie na infekčnú mononukleózu však môže prebiehať aj atypicky ako chrípka, nehnisavý zápal hrdla alebo iné vírusové ochorenie. Vírus prežíva v organizme doživotne a ako každý herpetický vírus sa môže za vhodných hodmienok aktivovať, hlavne pri narušenej imunite. Toto je časté hlavne v prvých rokoch po infekcii, neskôr je to zriedkavejšie.

Komlikácie ochorenia

Môže ich byť viacero – zápal srdcového svalu, zápal pľúc, poškodenie pečene, bakteriálne superinfekcie, najčastejšie Streptokokové , zápaly ucha, prínosových dutín, vzácne sú neurologické komplikácie. Pre znížený počet krvných doštičiek sa môžu vyskytnúť krvácivé stavy. Dôležité je sledovanie laboratórnych ukazovateľov, ktoré nám hovoria o postihnutí pečene, tzv. pečeňových testov aj niekoľko mesiacov po prekonaní ochorenia. Pečeňové poškodenie sa nelíši od iných pečeňových ochorení. Býva sprevádzané nechutenstvom, pocitom nafukovania, bolestivosťou pod pravým rebrovým oblúkom. V prvých dňoch ochorenia poškodenie pečene nebýva výrazné, no postupne sa zvyšujú hodnoty pečeňových enzýmov a maximum dosahujú v druhom a tretom týždni ochorenia. Poškodenie pečene nie je trvalé, no môže prebiehať niekoľko mesiacov až rokov.

Diagnostika ochorenia

Diagnózu stanovuje lekár na základe klinických prejavov a laboratórnych ukazovateľov z krvi, kde sa stanovuje aj priamo serologický dôkaz prítomných protilátok proti konkrétnemu vírusu

Liečba

Pri danom ochorení je liečba len podporná. Ak sa pridruží bakteriálna infekcia je vhodné podávať i antibiotiká, no v žiadnom prípade nie Aminopenicilínového radu /Ampicilín, Augmentín, Amoxiklav..../, pri danej liečbe dochádza k toxoalergickej reakcii – výsevom na koži.Ovplyvnenie poškodenia pečene je možné prísnou beztukovou dietou a podávajú sa lieky na ochranu pečeňových buniek /hepatoprotektívne lieky/ ako sú Flavobion, Lipovitan, Essentiale../

Diétne opatrenia

Dôležité je v jedálničku uprednostňovať sacharidy ako hlavný zdroj energie. Ide o jednoduché sacharidy a polysacharidy ako sú výrobky z múky, ryža, zemiaky. Postupne sa pridávajú zdroje bielkovinové vo forme chudého mäsa a nízkotučného tvarohu /na deň by to malo byť okolo 1-2 g/kg dieťaťa orientačne/.

Obmedzujú sa tuky, hlavne tepelne upravené, najvhodnejšie je čerstvé maslo, ktoré sa v malom množstve môže pridať do hotovej stravy. Pokrmy sa pripravujú varením, dusením. Úplne vylúčime vyprážané, ťažké tukové jedlá, korenie, údeniny. Zeleninu v akútnom období dusíme, ovocie podávame vo forme kompótov, až následne podľa znášanlivosti v čerstvej forme. Odporúča sa aj suplementácia vitamínov, hlavne B a C. Pre dospelých je úplným zákazom alkohol.

Dieta s obmedzením tukov a s dostatkom bielkovín a vitamínov je vhodná aj niekoľko mesiacov. Ak sa stav dostatočne stabilizoval možno po 5-6 mesiacoch prejsť na zásady správnej životosprávy Ak sú výrazné bolesti v hrdle a ťažkosti s prehĺtaním potravy odporúča sa stravu mixovať /zeleninové polievky, chudé mäso so zemiakmi, banán v čaji/.

Dôležité opatrenia

Nevyhnutný je pokojový režim počas akútneho ochorenia a aj rekonvalescencie, ktorý by mal trvať minimálne mesiac po prekonanom ochorení. Odporúča sa dieťa oslobodiť od telesnej výchovy, obmedzenie fyzickej aktivity minimálne na 3 mesiace, v závislosti od priebehu ochorenia a stavu poškodenia pečene.

Aj naďalej v strave uprednostňujeme bielkoviny, vitamíny v prirodzenej forme a pravidelne je nutné sledovať laboratórne parametre v krvi. Včasná a správna diagnóza, adekvátna liečba a správna rekonvalescencia sú hlavnými atribútmi na prekonanie choroby bez komplikácii a nežiaducich následkov.

autor: MUDr.Silvia Barteková/ pediater

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 116 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Peter napísané 20.11.2015 16:38

Dobrý deň. Syn (7 rokov) ma mononukleozu - prislo sa na to nahodne - mal zvacsene uzlinky na krku ( lekarka povedala, ze ked do 2 tyzdnoch sa stratia nic sa nedeje bude to len virus daky) a ked sa stratili az po 3 tyzdnoch tak sme pre istotu isli na krv- a tam zistili mononukleozu. Mal jeden vecer teplotu 38,4 a jeden vecer mal vyrazky a tie do rana sa stratili. Nic ho neboli , ziadna unava ,bolesti teplota nic.... Pečenove testy uz 2x v poriadku. Syn hrava hokej , uz je mesiac a pol doma bez pohybu a lekarka tvrdi , ze proste musi byt bez fyz. zataze urcite pol roka. Chcem sa opytat , či je naozaj nutné byť doma až pol roka ? - ked mal uplne priebeh taký , že nebyť uzlín a našej vole mu dať skontrolovať krv pre istotu tak ani nevieme že mal daku mononuk. .....Proste chudak doma plače , že mu nič neni a chce ist na trening. Na nete som čital toho vela a pise sa , že po 3 mesiacoch sa moze zacat postupne sportovat - zalezi od priebehu. Dakujem vam za informacie. A ešte otazka - čo sa môže stať , ked by mal tu fyz. záťaž ? len zo zvedavosti... dakujem

Felix napísané 19.11.2015 18:21

Infekčná mononukleóza je celkom závažné ochorenie a netreba ho podceniť určite. Čím viac oddychu si doprajete, tým rýchlejšie vyzdraviete www.candyman.sk/zdravystyl/infekcna-mononukleoza/

roman napísané 12.08.2015 07:50

Dobrý deň ,chcel by som sa opýtat ak som chytil tento výrus ... minuly tyždeň vo štvrtok a či v piatok by som mohol ísť na chatu ,lebo ideme z rodinou a či už môžem chodiť aj po von ?

HANKA napísané 21.08.2013 11:11

Mononukleozu som mla pred dvoma tyzdnami, tyzden som bola v nemocnici, tyzden doma a potom mi lekar povedal ze virus mi napadol len hrdlo a zeje vsetko uz v poriadku. Chcela by som sa spytat ci treba aj pri takomto stave drzat dietu, resp ako dlho? a este taka malickost kolko treba vydrzat napriklad s bozkavanim?

ďakujemsmile

jana napísané 09.07.2012 11:32

kamaratkin syn mal mononukleozu asi pred 2ma tyzdnami. ako dlho s nim nemam prichadzat do kontataktu aby sa moje deti nenakazili? dakujem

Nikolas napísané 01.11.2011 12:07

Dobrý deň chcem sa spýtať túto chorobu som dostal cca pred mesiacom a pol už sa cítim výborne ja ako športovo založení človek som nepocitoval únavu bol som 4 dni v nemocnici i keď neviem prečo si ma tam vlastne nechali keď som sa cítil výborne zistili mi tam tuto chorobu nemal som nejako extra zvečšenú slezinu a všetky príznaky mi už zmizly chcel by som sa spýtať či už by som mohol opeť začať zo športom a z posilovaním viem je to priskoro ale som závislý na šport a proste tento životný štýl bez športu ma vôbec nebaví Dakujem za odpoveď.

juraj napísané 17.03.2010 18:18

Dobry vecer,môj syncek ma uz druhý mesiac mononukleozu.Prvý tyžden mal´40-stupnove horučky.Boli sme aj v nemocnici,kde nam stanovili diagnozu.Na infekčnom nam bolo povedane že ho nemame trapiť dietami.Pred dvoma tyždňami mu zistili kvasinky v hrdle,noso-hrtanove mandle ma zvečšene,berie homeopatika,ale na kvasinky mu nič nedali.Momentalne jeho stav je dobry,ale nie výborny.Dufam že sa to príchodom jari zlepši.

Diana napísané 26.02.2010 18:04

U mojej dcérky (8) sa objavili symptómi veľmi podobné Vami opísanými (infekčná mononukleóza). Pred 7 dňami sa jej zvýšila teplota mala sčervenané hrdlo a objavili sa jej vyrášky na prstoch rúk i nôh. Bolo jej podané Penbene a Fenystyl (podozrenie na alergiu). Po troch dňoch horúčky ešte pretrvávali až na 39,8 výsev už bol po celom tele (podobný osýpkam) a mala bolesti kĺbov. Znovu som sa obrátila na lekára ktorý nás poslal na kožné a navrhol hospitalizáciu, no ja som odmietla. Kožná lekárka ma upokojila, že nie je potrebné ísť do nemocnice, pravdepodobne ide o infekciu ktorá prechádza krvou a že pri takýchto zápaloch hrdla, uzlín to zviklo byť. Postupne sa to bude zlepšovať, vyrážky zmiznú. Odobrala dcérke výter z hrdla nariadila odber z krvy. Dnes je 7 deň od vypuknutia choroby. Niektoré hodnoty z odberu boli vysoké a nakoľko ešte nieje výsledok z výteru hrdla, obv.lekár predpísal ešte ospen aby nebola bez liekov. Podľa nálezu v hrdle budú predpísané atb. vhodné na liečbu. Včera večer ešte vystúpila teplota na 38,5. Dnes sa už dcérka cíti lepšie teploty zatiaľ nemá aj vyrášky pomali blednú. Chcela by som sa opýtať či je možné že sa nakazila nejakou takouto infekciou a či výter z hrdla nás privedie na správnu stopu liečby?

 

Ďakujem

maja napísané 10.12.2009 22:11

chcem sa len spítať, či sa táto choroba dostáva len raz v živote alebo nie??? prosím o odpoveď zwinker Eek

redakcia napísané 13.12.2009 01:01

podla mne dostupnych informacii: len 1 krat v zivote

Veselá Alena napísané 01.12.2009 22:56

Dobrý večer môj synček ho takto pred rokom prekonal.Nemal ani jeden rôčik a boli sme dva krát v nemocnice.Priznám sa,nebolo mi to jedno,lebo som videla ako jeho telíčko bojuje z horúčkami ktoré boli vysoké a sprevádzané s triaškami 14 dní.A to tak napr.bol v pohode a behom pol hodinky zmenil správanie bol slabunký a plakal a zrazu vysoká teplota,hlieny v nošteku čo nemohol spávať Sad no a od vtedy sa o neho veľmi bojím Cry no najviac keď mi zo škôlky náš starší drobec prinesie nejakú chorobu. Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Peter napísané 20.11.2015 16:38

Dobrý deň. Syn (7 rokov) ma mononukleozu - prislo sa na to nahodne - mal zvacsene uzlinky na krku ( lekarka povedala, ze ked do 2 tyzdnoch sa stratia nic sa nedeje bude to len virus daky) a ked sa stratili az po 3 tyzdnoch tak sme pre istotu isli na krv- a tam zistili mononukleozu. Mal jeden vecer teplotu 38,4 a jeden vecer mal vyrazky a tie do rana sa stratili. Nic ho neboli , ziadna unava ,bolesti teplota nic.... Pečenove testy uz 2x v poriadku. Syn hrava hokej , uz je mesiac a pol doma bez pohybu a lekarka tvrdi , ze proste musi byt bez fyz. zataze urcite pol roka. Chcem sa opytat , či je naozaj nutné byť doma až pol roka ? - ked mal uplne priebeh taký , že nebyť uzlín a našej vole mu dať skontrolovať krv pre istotu tak ani nevieme že mal daku mononuk. .....Proste chudak doma plače , že mu nič neni a chce ist na trening. Na nete som čital toho vela a pise sa , že po 3 mesiacoch sa moze zacat postupne sportovat - zalezi od priebehu. Dakujem vam za informacie. A ešte otazka - čo sa môže stať , ked by mal tu fyz. záťaž ? len zo zvedavosti... dakujem

Felix napísané 19.11.2015 18:21

Infekčná mononukleóza je celkom závažné ochorenie a netreba ho podceniť určite. Čím viac oddychu si doprajete, tým rýchlejšie vyzdraviete www.candyman.sk/zdravystyl/infekcna-mononukleoza/

roman napísané 12.08.2015 07:50

Dobrý deň ,chcel by som sa opýtat ak som chytil tento výrus ... minuly tyždeň vo štvrtok a či v piatok by som mohol ísť na chatu ,lebo ideme z rodinou a či už môžem chodiť aj po von ?

HANKA napísané 21.08.2013 11:11

Mononukleozu som mla pred dvoma tyzdnami, tyzden som bola v nemocnici, tyzden doma a potom mi lekar povedal ze virus mi napadol len hrdlo a zeje vsetko uz v poriadku. Chcela by som sa spytat ci treba aj pri takomto stave drzat dietu, resp ako dlho? a este taka malickost kolko treba vydrzat napriklad s bozkavanim?

ďakujemsmile

jana napísané 09.07.2012 11:32

kamaratkin syn mal mononukleozu asi pred 2ma tyzdnami. ako dlho s nim nemam prichadzat do kontataktu aby sa moje deti nenakazili? dakujem

Nikolas napísané 01.11.2011 12:07

Dobrý deň chcem sa spýtať túto chorobu som dostal cca pred mesiacom a pol už sa cítim výborne ja ako športovo založení človek som nepocitoval únavu bol som 4 dni v nemocnici i keď neviem prečo si ma tam vlastne nechali keď som sa cítil výborne zistili mi tam tuto chorobu nemal som nejako extra zvečšenú slezinu a všetky príznaky mi už zmizly chcel by som sa spýtať či už by som mohol opeť začať zo športom a z posilovaním viem je to priskoro ale som závislý na šport a proste tento životný štýl bez športu ma vôbec nebaví Dakujem za odpoveď.

juraj napísané 17.03.2010 18:18

Dobry vecer,môj syncek ma uz druhý mesiac mononukleozu.Prvý tyžden mal´40-stupnove horučky.Boli sme aj v nemocnici,kde nam stanovili diagnozu.Na infekčnom nam bolo povedane že ho nemame trapiť dietami.Pred dvoma tyždňami mu zistili kvasinky v hrdle,noso-hrtanove mandle ma zvečšene,berie homeopatika,ale na kvasinky mu nič nedali.Momentalne jeho stav je dobry,ale nie výborny.Dufam že sa to príchodom jari zlepši.

Diana napísané 26.02.2010 18:04

U mojej dcérky (8) sa objavili symptómi veľmi podobné Vami opísanými (infekčná mononukleóza). Pred 7 dňami sa jej zvýšila teplota mala sčervenané hrdlo a objavili sa jej vyrášky na prstoch rúk i nôh. Bolo jej podané Penbene a Fenystyl (podozrenie na alergiu). Po troch dňoch horúčky ešte pretrvávali až na 39,8 výsev už bol po celom tele (podobný osýpkam) a mala bolesti kĺbov. Znovu som sa obrátila na lekára ktorý nás poslal na kožné a navrhol hospitalizáciu, no ja som odmietla. Kožná lekárka ma upokojila, že nie je potrebné ísť do nemocnice, pravdepodobne ide o infekciu ktorá prechádza krvou a že pri takýchto zápaloch hrdla, uzlín to zviklo byť. Postupne sa to bude zlepšovať, vyrážky zmiznú. Odobrala dcérke výter z hrdla nariadila odber z krvy. Dnes je 7 deň od vypuknutia choroby. Niektoré hodnoty z odberu boli vysoké a nakoľko ešte nieje výsledok z výteru hrdla, obv.lekár predpísal ešte ospen aby nebola bez liekov. Podľa nálezu v hrdle budú predpísané atb. vhodné na liečbu. Včera večer ešte vystúpila teplota na 38,5. Dnes sa už dcérka cíti lepšie teploty zatiaľ nemá aj vyrášky pomali blednú. Chcela by som sa opýtať či je možné že sa nakazila nejakou takouto infekciou a či výter z hrdla nás privedie na správnu stopu liečby?

 

Ďakujem

maja napísané 10.12.2009 22:11

chcem sa len spítať, či sa táto choroba dostáva len raz v živote alebo nie??? prosím o odpoveď zwinker Eek

redakcia napísané 13.12.2009 01:01

podla mne dostupnych informacii: len 1 krat v zivote

Veselá Alena napísané 01.12.2009 22:56

Dobrý večer môj synček ho takto pred rokom prekonal.Nemal ani jeden rôčik a boli sme dva krát v nemocnice.Priznám sa,nebolo mi to jedno,lebo som videla ako jeho telíčko bojuje z horúčkami ktoré boli vysoké a sprevádzané s triaškami 14 dní.A to tak napr.bol v pohode a behom pol hodinky zmenil správanie bol slabunký a plakal a zrazu vysoká teplota,hlieny v nošteku čo nemohol spávať Sad no a od vtedy sa o neho veľmi bojím Cry no najviac keď mi zo škôlky náš starší drobec prinesie nejakú chorobu. Rolleyes

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised