Detské chorobyBrucho

Infekčná mononukleóza

 MUDr. Silvia Barteková   26.05.2023   0

Infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie spôsobené vírusom Epsteina-Barrovej /EBV vírus/ patriacim medzi herpetické vírusy.

Výskyt daného ochorenia je po celom svete, sporadicky alebo v malých epidémiách, hlavne však v zariadeniach kolektívneho typu.

Obyčajne ide o benígne akútne ochorenie, ktoré často môže prejsť aj bez klinických prejavov, toto ochorenie je považované za nezávažné ochorenie detského a adolescentného veku.

Môže však prebiehať aj pod obrazom veľmi ťažkého ochorenia s množstvom komplikácii.

Shutterstock

 

Zdrojom nákazy môže byť chorý človek alebo zdravý nosič.

Ochorenie sa vyskytuje hlavne na jar a na jeseň. Šíri sa kvapôčkovou infekciou, slinami, krvou, možný je i prenos pohlavným stykom - niekedy sa označovalo aj ako ochorenie z bozku /kiss disease/.

Inkubačná doba

Inkubačná doba ochorenia, to znamená doba, kým sa ochorenie prejaví kolíše od 4 dní do 4 týždňov.

Do nášho organizmu sa vírus dostáva cez nosohltan – tu sa vírus pomnoží v epitelových bunkách a ďalej sa dostáva do celého lymfatického systému.

Obdobie nákazlivosti trvá od prvých príznakov až do vymiznutia teploty. Ochorenie je pomerne časté, avšak v ambulantnej praxi sa naň málo pamätá.

Prejavy ochoreni

 • obyčajne sa začína horúčkou, pridávajú sa bolesť hrdla, dieťa je obyčajne malátne, unavené
 • sú zväčšené lymfatické uzliny, hlavne na krku – sú nebolestivé, voľne pohyblivé
 • v dutine ústnej lekár zistí nález povlakovej masívnej angíny /môže a nemusí byť/, táto nereaguje na antibiotickú liečbu
 • obyčajne je ochorenie sprevádzané aj zväčšením sleziny a pečene
 • reč je obyčajne huhňavá v dôsledku sťaženého dýchania cez nosohltan
 • môžu sa vyskytnúť opuchy viečok a okolia očí – pacienti majú zvláštny typický orientálny výraz tváre
 • typické býva drobné krvácania v ústnej dutine na mäkkom podnebí – obyčajne sa zjavuje na 3.-4. deň ochorenia
 • môže byť prítomná vyrážka na koži /podobná ako pri osýpkach či šarlachu
 • v krvnom obraze je špecifický nález leukocytov /atypické mononukleáry/, v laboratórnych ukazovateľoch sú to zvyýšené hodnoty pečeňových testov, prípadne aj iných laboratórnych ukazovateľov príznačných pre poškodenie pečene
 • môžu byť prítomné aj iné menej charakteristické príznaky /nechutenstvo, výrazná únava, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, svalov, niekedy aj žltačka/

Vlastné typické ochorenie možno charakterizovať ako horúčkový stav s hnisavou angínou, zdurením krčných lymfatických uzlín, so zväčšenou pečeňou a slezinou a typickými zmenami v krvnom obraze.

Shutterstock

 

Priebeh ochorenia:

Ochorenie môže prebiehať akútne, kedy pretrváva zvýšená horúčka 10-14 dní, môže ísť aj o veľmi búrlivý priebeh; alebo prejavy ochorenia idú veľmi nebadane a často unikajú diagnostike.

Pri ľahších formách ochorenia trvajú teploty štyri až šesť dní, v ťažších prípadoch dva až tri týždne, niekedy aj dlhšie. Podávanie antibiotík priebeh ochorenia neovplyvňuje.

Ochorenie na infekčnú mononukleózu však môže prebiehať aj atypicky ako chrípka, nehnisavý zápal hrdla alebo iné vírusové ochorenie.

Vírus prežíva v organizme doživotne a ako každý herpetický vírus sa môže za vhodných podmienok aktivovať, hlavne pri narušenej imunite. Toto je časté hlavne v prvých rokoch po infekcii, neskôr je to zriedkavejšie.

Komplikácie ochorenia

Môže ich byť viacero:

 • zápal srdcového svalu,
 • zápal pľúc,
 • poškodenie pečene,
 • bakteriálne superinfekcie, najčastejšie Streptokokové ,
 • zápaly ucha, prínosových dutín,
 • vzácne sú neurologické komplikácie.
 • Pre znížený počet krvných doštičiek sa môžu vyskytnúť krvácavé stavy.

Dôležité je sledovanie laboratórnych ukazovateľov, ktoré nám hovoria o postihnutí pečene, tzv. pečeňových testov aj niekoľko mesiacov po prekonaní ochorenia.

Pečeňové poškodenie sa nelíši od iných pečeňových ochorení. Býva sprevádzané nechutenstvom, pocitom nafukovania, bolestivosťou pod pravým rebrovým oblúkom.

V prvých dňoch ochorenia poškodenie pečene nebýva výrazné, no postupne sa zvyšujú hodnoty pečeňových enzýmov a maximum dosahujú v druhom a tretom týždni ochorenia. Poškodenie pečene nie je trvalé, no môže prebiehať niekoľko mesiacov až rokov.

Diagnostika ochorenia

Diagnózu stanovuje lekár na základe klinických prejavov a laboratórnych ukazovateľov z krvi, kde sa stanovuje aj priamo serologický dôkaz prítomných protilátok proti konkrétnemu vírusu.

Liečba

Pri danom ochorení je liečba len podporná. Ak sa pridruží bakteriálna infekcia, je vhodné podávať i antibiotiká, no v žiadnom prípade nie Aminopenicilínového radu /Ampicilín, Augmentín, Amoxiklav..../, pri danej liečbe dochádza k toxoalergickej reakcii – výsevom na koži.

Ovplyvnenie poškodenia pečene je možné prísnou beztukovou diétou a podávajú sa lieky na ochranu pečeňových buniek /hepatoprotektívne lieky/ ako sú Flavobion, Lipovitan, Essentiale../

Shutterstock

 

Diétne opatrenia pri mononukleóze

Dôležité je v jedálničku uprednostňovať sacharidy ako hlavný zdroj energie. Ide o jednoduché sacharidy a polysacharidy ako sú výrobky z múky, ryža, zemiaky.

Postupne sa pridávajú zdroje bielkovinové vo forme chudého mäsa a nízkotučného tvarohu /na deň by to malo byť okolo 1-2 g/kg dieťaťa orientačne/.

Obmedzujú sa tuky, hlavne tepelne upravené, najvhodnejšie je čerstvé maslo, ktoré sa v malom množstve môže pridať do hotovej stravy.

Pokrmy sa pripravujú varením, dusením. Úplne vylúčime vyprážané, ťažké tukové jedlá, korenie, údeniny. Zeleninu v akútnom období dusíme, ovocie podávame vo forme kompótov, až následne podľa znášanlivosti v čerstvej forme.

Odporúča sa aj suplementácia vitamínov, hlavne B a C. Pre dospelých je úplným zákazom alkohol.

Diéta s obmedzením tukov a s dostatkom bielkovín a vitamínov je vhodná aj niekoľko mesiacov. Ak sa stav dostatočne stabilizoval možno po 5-6 mesiacoch prejsť na zásady správnej životosprávy.

Ak sú výrazné bolesti v hrdle a ťažkosti s prehĺtaním potravy, odporúča sa stravu mixovať /zeleninové polievky, chudé mäso so zemiakmi, banán v čaji/.

Dôležité opatrenia

Nevyhnutný je pokojový režim počas akútneho ochorenia a aj rekonvalescencie, ktorý by mal trvať minimálne mesiac po prekonanom ochorení.

Odporúča sa dieťa oslobodiť od telesnej výchovy, obmedzenie fyzickej aktivity minimálne na 3 mesiace, v závislosti od priebehu ochorenia a stavu poškodenia pečene.

Aj naďalej v strave uprednostňujeme bielkoviny, vitamíny v prirodzenej forme a pravidelne je nutné sledovať laboratórne parametre v krvi.

Včasná a správna diagnóza, adekvátna liečba a správna rekonvalescencia sú hlavnými atribútmi na prekonanie choroby bez komplikácii a nežiaducich následkov.

autor: MUDr.Silvia Barteková/ pediater

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 122 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised