Deti a cholesterol

Mária Kopčíková 0

Asi polovica slovenských detí vo veku 11 až 12 rokov má vyššiu hladinu cholesterolu ako je odporúčaná hodnota.

Príčiny odborníci vidia vo vysedávaní pred televízorom, za počítačom. Dosť sa tiež hovorí o nekvalitnej strave našich detí, ktoré veľa času trávia bez rodičov. A práve v tomto čase si ako jedlo vyberajú „rýchlovky“, fastfood, sladkosti a sladké nápoje.

Unsplash

Je rozdiel vysoký cholesterol dospelého a dieťaťa?

Veľa rodičov sa nad tým, čo cholesterol môže znamenať pre ich dieťa, nezamýšľa.

Slovo cholesterol vnímame zrejme ako niečo negatívne, najmä v súvislosti s našimi dospeláckymi prehliadkami u lekára, kedy nás vysoká hodnota cholesterolu má viesť k úprave životosprávy. No v súvislosti s deťmi nás snáď to, že by aj oni mohli myť vysoký cholesterol ani nenapadne …

Problém s vysokou hladinou toho zlého cholesterolu sa však neprejaví hneď, niekedy aj roky. Ale pravdou je, že vysoká hladina cholesterolu u dieťaťa vo veku okolo 10 rokov môže spôsobiť vážne zdravotné problémy keď bude mať okolo tridsiatky.

Čo je cholesterol

Cholesterol je voskovitá látka produkovaná v pečeni. Je to jeden z tukov, ktoré organizmus používa  na vytvorenie bunkovej membrány a niektorých hormónov.

Pečeň produkuje asi 1000 mg cholesterolu denne. Zvyšok pochádza z potravín, ktoré jeme.

Najviac sa cholesterolu nachádza v:

  • žĺtkach
  • mäse
  • hydine
  • morských plodoch
  • mliečny výrobkoch (vrátane mlieka, syrov a zmrzliny)

Dobrý a zlý cholesterol

Cholesterol sa v našom tele nepohybuje len tak – sám. Musí sa naviazať na proteíny, ktoré mu potom umožnia putovať krvným riečiskom tam, kde je potrebný. Táto kombinácia sa potom nazýva lipoproteín.

Istockphoto.com

Rozlišujeme dva druhy lipoproteínov – LDL (low-density lipoprotein) a HDL (high-density lipoprotein). Ten zlý cholesterol je práve LDL. Lipoproteín s nízkou hustotou.

Ak je ho v krvi veľa, môže sa hromadiť v tepnách, ktoré vedú k srdcu a mozgu. Toto hromadenie spôsobuje upchávanie a zužovanie tepien, ktorého výsledkom môže byť  srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica. Zároveň však upchatie ciev môže spôsobiť horšie prekrvenie iných dôležitých orgánov, napr. čreva či obličiek.

Dobrý cholesterol HDL zabezpečuje, aby sa cholesterol dostal z obehu späť do pečene, spracoval sa a vylúčil z tela von. Tento typ cholesterolu pomáha chrániť krvný obeh.

Čo spôsobuje vysokú hladinu cholesterolu

Sú to najmä tri hlavné dôvody:

  • zlá, nevhodná strava bohatá na tuky
  • dedičnosť
  • obezita

Najmenšiu šancu na výskyt vysokých hladín cholesterolu majú deti, ktoré sa veľa pohybujú, športujú, nemajú v rodinnej anamnéze vysoký krvný tlak, ochorenia srdca a tiež nemajú nadváhu.

Sledovanie a liečba vysokej hladiny cholesterolu

Aktuálne odporúčania smerujú k tomu, aby boli sledované deti od 9 do 17 rokov. Naše poisťovne by mali preplácať pediatrom vyšetrenia zamerané na hladinu cholesterolu u detí vo veku 11 – 17 rokov.

V súlade s medzinárodnými štandardami, je rozpätie celkového a LDL cholesterolu u detí  takéto:

Katogória

Celkový cholesterol (mg/dL)

LDL(mg/dL)

Normálna hodnota

< 170 mg/dL

< 110 mg/dL

Hraničná hodnota

170 – 199 mg/dL

110 – 129 mg/dL

Vysoká hodnota

> 200 mg/dL

> 130 mg/dL

Deti, u ktorých sa zistí hodnota LDL nad 130 mg /dL by mali mať individuálny nutričný a pohybový program.

Pretestované by mali byť po 3 – 6 mesiacoch. Pri hypercholesterolémii sa deťom obvykle lieky nepredpisujú. Zníženie hladiny cholesterolu by sa malo primárne diať úpravou životosprávy.

Ako znížiť cholesterol

Istockphoto.com

Ak zistíte, že vaše dieťa je v „ohrozenom pásme“, bude potrebná nielen úprava stravy, ale zrejme aj celkového fungovania, športu, pohybu … pri pohybe sa práve ten zlý LDL cholesterol odbúrava.

Preto je aj pohyb veľmi dôležitou zložkou zmien.

  1. Obmedzte príjem cholesterolu v potrave pod 300 mg/deň. POZOR – 300 mg je už len v samotnom jednom vajci.
  2. Obmedzte príjem tukov pod 10% z celkového príjmu kalórií. Vyhýbajte sa transmastným tukom. Používajte kvalitné rastlinné oleje.
  3. Podávajte nízkotučné mlieko a mliečne výrobky.
  4. Nedávajte dieťaťu na pitie sladené nápoje!
  5. Ovocie a zeleninu by malo mať aspoň 5x denne. Môžete ich podávať nakrájané na paličky s nízkotučným dipom, napr. ako olovrant.
  6. Zaraďte do stravy širokú škálu proteínov – chudé mäso (hydina, ryby), orechy, strukoviny. Výrazne obmedzte v strave paštéty a salámy.
  7. Vymyslite si spoločný „pohybový“ program – aspoň hodinu denne. Nestačí dieťa „vyhodiť“ von, buďte s ním, nemusíte chodiť behať, môžete sadnúť na bicykel, ísť venči psa, vybehnúť do blízkeho lesa. Spoločne strávený čas určite bude mať pozitívny vplyv aj na vaše vzťahy, nielen na hladinu cholesterolu.
  8. Zmena životného štýlu, stravovania, celkového fungovania si vyžaduje spoluprácu celej rodiny. Ťažko dieťa budete nútiť jesť zeleninový tanier, keď vy sami si nakrájate slaninu a klobásu…

    »»»»» Prečítajte si aj: Cholesterol: ako ho znížiť.

    Ak vás zaujíma komplexná nízkocholesterolová diéta i vzorový jedálniček, ponúka ho Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb.

    Spracované s použitím: kidshealth.org, solen.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár