Salmonelóza je akútne bakteriálne hnačkové ochorenie, ktoré sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, horúčkou, kŕčovitými bolesťami brucha, prudkými vodnatými stolicami často zelenkastej farby.
Nákaza sa môže prejaviť už 6 hodín po konzumácii nakazenej potraviny – kontaminovaného mäsa alebo výrobkov, ktoré obsahujú nedostatočne tepelne spracované vajcia. Inkubačná doba je 6 – 72 hodín.
Je niekoľko zásad, ktoré je dobré dodržiavať ako prevenciu pred týmto nepríjemným ochorením:
Čistota pol života
Základom je umývanie rúk – po každom použití toalety, pred každou manipuláciou s jedlom, aj počas prípravy jedla.
Umyté a čisté musia byť aj všetky pracovné plochy a náradie, ktoré používame na prípravu jedla, predovšetkým dosky na krájanie. Napríklad tam, kde krájate surové mäso, by ste nemali krájať aj zeleninu do šalátu, to isté platí aj pre nožík, ktorým krájate najprv mäso a potom zeleninu, ideálne je používať na všetko dosky a nože zvlášť.
Stačí minimálny kontakt, aby sa mikroorganizmy preniesli do jedla. Kuchyňu by sme mali zabezpečiť pred hmyzom, hlodavcami, inými zvieratami.
Prečítajte si aj: Všetko, čo potrebujete vedieť o salmonelóze
Viem, čo jem a pijem
Kupujte mäso a vajcia len z overených zdrojov. Používajte vždy iba pitnú vodu (aj ľad môže byť kontaminovaný). Ovocie a zeleninu dôkladne umyte, hlavne, ak ich jete surové. Slepačie vajcia v jedlách dôkladne tepelne spracujte.
Nepoužívajte potraviny, ktorým uplynul dátum spotreby. Vyberajte si potraviny, ktoré boli vyrobené bezpečnými postupmi (ako napríklad pasterizované mlieko).
Separujte už v chladničke
Potraviny udržiavajte v chlade, v primeraných obaloch. Surové mäso oddeľte od ostatných potravín, ideálne v uzavretých kuchynských nádobách, aby ste zabránili kontaktu medzi surovinami a už pripraveným jedlom.
Jedlo dôkladne uvarte
Do stravy zaraďujte minimum tepelne neupravených jedál. Ak chcete mať istotu, že potraviny sú bezpečné, varte pri teplote nad 70 °C. Pri tejto teplote sa zabíjajú takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy.
Jedlá, ako sú napríklad polievky a vývary, priveďte do varu a presvedčte sa, či dosiahli teplotu aspoň 70 °C. U mäsa a hydiny sa presvedčte, či je šťava číra a nie ružová. Ideálne je používať teplomer.
Čo nezjete, rýchlo do chladničky
Uvarené jedlo nenechávajte viac ako 2 hodiny pri izbovej teplote. Rýchlo schlaďte všetky uvarené potraviny a následne uchovajte v chlade, neskladujte ich ale príliš dlhú dobu, a to ani v chladničke. – Nerozmrazujte potraviny pri izbovej teplote, rozmrazené potraviny opakovane nezmrazujte
zdroj: uvzsr.sk