Po stanovení diagnózy a určení príčiny alergie odborný lekár odporučí najvhodnejšiu farmakologickú liečbu.
Protialergické opatrenia V liečbe alergického ochorenia má nezastupiteľné miesto aj aktívny prístup pacienta v dodržiavaní protialergických opatrení . Základom protialergických opatrení je vylúčiť alebo aspoň obmedziť kontakt s príčinným alergénom.
1. Pri alergii na pele stromov, tráv, bylín a burín sa neodporúča robiť prechádzky v suchom a slnečnom počasí na nepokosených lúkach a poliach.
Ideálne sú prechádzky po daždi a po pokosených a udržiavaných plochách. Neodporúča sa peľovým alergikom kosiť trávu, jazdiť v aute s otvorenými oknami či spať pri otvorených oknách. Odporúča sa nosiť prikrývku hlavy (klobúk, šiltovka) a okuliare , pravidelne absolvovať pobyt pri mori a vysokohorskom prostredí najlepšie v období hlavnej peľovej sezóny, prezliecť sa a osprchovať (vrátane vlasov) po príchode z prírody. 2. Pri alergii na roztoče je možné sa brániť úpravou lôžka s protialergickou bielizňou a matracom, utierať prach navlhko, pravidelne vetrať, v zime neprekurovať a obmedziť plochy, kde sa zachytáva prach s roztočmi (odstrániť koberce, závesy, záclony, čalúnený nábytok, plyšové hračky, kožušiny).
3. Pri alergii na plesne je možné sa brániť pravidelným a častým vetraním miestností, kde sa pracuje s vodou (kúpeľňa, kuchyňa, práčovňa, pivnica), používať protiplesňové čistiace prostriedky, pravidelne vynášať odpadky, nedávať na steny tapety, pravidelne vymieňať pôdu v kvetináčoch, pravidelne čistiť klimatizačné zariadenia, obmedziť v jedálničku potraviny, kde je riziko výskytu plesní vysoký (plesnivé syry, pivo, víno, sušené ovocie, huby, sójová omáčka). Obmedziť pobyt v krytých bazénoch, starých chatách a chalupách.
4. Pri alergii na zvieratá je jedinou ochranou odstrániť zviera z domácnosti.
5. Pri alergii na bodnutie hmyzom sa neodporúča chodiť naboso v tráve, nenosiť príliš farebné a pestré oblečenie v prírode, nepoužívať silné voňavky a kozmetiku, nejesť a nepiť hlavne sladké nápoje a ovocie. Samozrejmosťou by malo byť nosenie pohotovostného balíčka prvej pomoci.
Súčasťou liečebného režimu by mala byť aj fyzioterapia (dychové cvičenia, nácvik uvoľňovacích polôh), odporúča sa turistika, pravidelné športovanie (bicyklovanie, lyžovanie, plávanie, korčuľovanie, ľadový hokej), klimatoterapia (pravidelné pobyty pri mori a vo vysokohorskom prostredí), otužovanie. Vyhýbať sa stresu, vírusovým chorobám a nefajčiť.
Prevencia alergie u detí V rodinách, kde sa alergické ochorenia už vyskytli a kde sa predpokladá zvýšené riziko vzniku alergie novonarodeného dieťaťa sa odporúča začať s preventívnymi protialergickými opatreniami ešte pred narodením dieťaťa .
Pred narodením dieťaťa sa odporúča vylúčiť či obmedziť kontakt s domácimi zvieratami, nefajčiť, vylúčiť z jedálnička silné alergény, liečiť si alergiu, dodržiavať protiplesňové a protiroztočové opatrenia.
Po narodení dieťaťa sa odporúča:
čo najdlhšie dojčiť , silné potravinové alergény nepodávať do 1 roku života dieťaťa, dodržiavať protiplesňové a protiroztočové opatrenia, nechovať zviera, nefajčiť, nepodávať zbytočne celkové antibiotiká, otužovať dieťa, športovať a absolvovať pravidelné pobyty pri mori a vo vysokohorskom prostredí. Pri objavení sa prvých príznakov alergie ihneď navštíviť detského imunoalergológa.
Loading...