Parazitológ tvrdí, že s hygienou sme to prehnali

Silvia Hanová 0

Popredný svetový parazitológ, profesor Július Lukeš hovorí, že neustále umývanie rúk a bránenie deťom v hraní sa v hline alebo piesku vytvára určité prekážky, zatiaľ čo vyvádzanie vo voľnej prírode so stále špinavými rukami predstavuje ten správny smer, ako by sme mali vychovávať deti. Takýmto spôsobom sa, podľa neho, u detí stimuluje imunitný systém.

Zdroj: ingimage.com

O 50 rokov budú lekári predpisovať pacientom parazity v prášku

Myslí si Lukeš . Akú úlohu teda zohrávajú parazity v živote ľudí a je dobré ich ničiť za každú cenu? Definícia parazita, ktorý žije na úkor svojho hostiteľa, sa podľa neho už v súčasnosti zvoľňuje. A dodáva, že ak sa tieto organizmy nachádzajú v tele hostiteľa v menších koncentráciách, vôbec sa nemusia správať ako parazity.

Je presvedčený, že v ľudských črevách existujú určité organizmy, ktoré boli doposiaľ považované za parazity, avšak ako sa postupne ukazuje, ľuďom neškodia v takej miere, ako sa pôvodne predpokladalo. Lekár tiež spomína, že pred desiatimi až dvadsiatimi rokmi všeobecne panovala predstava, že ak v ľudskom tele objaví iný organizmus, ktorý má bunku a je odlišný od baktérie, tak je to problém, ktorého sa treba čo najskôr zbaviť. Dôvodom pre takýto postup bolo podľa Lukeša vtedajšie presvedčenie tom, že uvedený organizmus berie ľuďom živiny a preto ho treba zlikvidovať.

„A tak sme sa medikamentózne, hygienou, úpravou životných podmienok či prerušením životných cyklov týchto parazitov, naučili takéto organizmy eliminovať,“ vysvetľuje ďalej.

Zdroj: ingimage.com

Je tiež zástancom toho názoru, že uvedená problematika sa dotýka najmä ochorení čriev, medzi ktoré patrí napríklad Crohnova chorba, ako aj rôzne druhy kolitíd. Po tom, čo boli tieto parazity úspešne zničené, začalo špekulovať o tom, či neexistuje spojenie medzi týmito organizmami a chorobami, ktoré sa medzičasom rozšírili.

Zmenili sme osídlenie čriev

Jedným z dôvodov, prečo sa podľa neho tie choroby rozšírili, je aj skutočnosť, že ľudské črevá sa zmenili. „Myslím si, že s hygienou sme to prehnali,“ dodáva. Zároveň je presvedčený o tom, že reklamy, ktoré denne vidíme na televíznych obrazovkách, v ktorých mamička starostlivo aplikuje nejakú fialovú tekutinu na toaletu a zelení mužíci pred ňou utekajú a explodujú, budú v budúcnosti zakázané rovnako ako sú dnes zakázané reklamy propagujúce cigarety.        

Prečítajte si tiež: Crohnova choroba u detí.

Český profesor Július Lukeš patrí medzi uznávaných svetových vedcov. Vďaka rôznym expedíciám, prednáškam či konzultáciám už precestoval 78 krajín po celom svete. V roku 2012 sa stal riaditeľom Parazitologického ústavu v Českých Budejoviciach, pričom svoju vedeckú kariéru začal práve v tejto inštitúcii v roku 1991. Má na konte viac ako 200 publikácií vedeckých prác, avšak aj napriek tomu pôsobí veľmi nenúteným dojmom. Netají sa tým, že parazity sú podľa neho naši priatelia, s ktorými ľudia zdieľajú svoje životy už po milióny rokov.

Zdroje: rozhlas.cz, budejovice.idnes.cz. 

Prečítajte si tiež: Crohnova choroba u detí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár