Nerobte paniku z detskej imunity

eva/ redakcia 1

Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame. Nie len vo výchove, ale aj v téme zdravia.

„Imunita dieťaťa sa vyvíja už počas tehotenstva, postupne sa tvoria jednotlivé zložky takzvanej nešpecifickej a špecifickej imunity, ktoré sa po narodení ďalej vyvíjajú. Pre nezrelosť imunitného systému sú malé deti náchylnejšie na infekcie.“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Zora Szitášová.

Preložené do laickej reči, je bežné, že malé deti sú choré a trpia napríklad infekciami dýchacích ciest, hnačkami, infekciami močových ciest alebo kože. 

shutterstock

 

Laboratórne deti

Mnoho rodičov v snahe uchrániť dieťa pred nachladnutím alebo prípadnou alergiou drží dieťa nie ako vo vatičke, ale doslova ako v laboratóriu. Doma je vždy všetko dokonale vydezinfikované, von sa chodí minimálne, na detské ihrisko vôbec a kto to kedy videl zobrať malé dieťa na zvieraciu farmu medzi kone, psy, mačky a ďalšie zvieratá?! Ešte to tak, veď dostane alergiu!

Tu je však často kameň úrazu. Aby sa detská imunita posilňovala, potrebuje správne stimuly. Doslova si žiada, aby bola vo vhodnej miere vystavovaná podnetom a učila sa na ne reagovať.

„Súhlasím s tvrdením, že primerané množstvo špiny posilňuje imunitu. Detská imunita je mladá, rýchlo reaguje, na druhej strane je však neskúsená. To znamená, že s väčšinou ochorení sa stretáva prvýkrát a niektoré jej môžu dať viac zabrať, keďže na ne ešte nepozná vhodnú odpoveď. Ak sú však deti vychovávané v ‘sterilnom’ prostredí, imunitné bunky sa nemajú ako naučiť bojovať s ochoreniami, čo sa neskôr prejaví na zvýšenej náchylnosti na ochorenia,“ hovorí Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Prvé soplíky po 6. mesiacoch 

Po prvých šiestich mesiacoch života, kedy je malý človek chránený cennými látkami obsiahnutými v materskom mlieku, zvyčajne prichádzajú prvé nádchy, kašle, upchaté nosy a ďalšie zdravotné komplikácie, ktoré súvisia s imunitou. No nie je to hneď dôvod na podávanie liekov a rôznych posilňujúcich preparátov.

„Opakované ľahké infekcie najmä horných dýchacích ciest sú v detskom veku bežné a u veľkej časti detí nie sú potrebné ďalšie vyšetrenia,“ hovorí MUDr. Szitášová.

„Miernejšie poruchy imunitného systému v detskom veku sa dajú ovplyvniť aj pomocou rôznych látok prírodného pôvodu, ktoré sú buď voľnopredajné, alebo viazané na predpis pediatra.“ Medzi najvýznamnejšie účinné a u nás dostupné prírodné látky podľa lekárky patria bakteriálne imunomodulátory (látky obsahujúce zložky baktérií), biologicky aktívne polysacharidy (výťažky z bunkových stien húb a niektorých rastlín), probiotiká, prebiotiká, prípravky z echinacey, z minerálov najmä zinok a selén a vitamíny A a C.

Pre imunitu je lepšie, nepodporovať ju

„V období od šiestich do dvanástich mesiacov je vhodnejšie zdržať sa dodatočnej podpory imunity, ale s opatrnosťou je v nevyhnutných prípadoch možné podporiť ju vybranými preparátmi. Samozrejme, po konzultácii s lekárom,“ potvrdzuje aj Ing. A. Doboly, odborník na imunitu z biotechnologickej spoločnosti Natures. 

Z huby do tela

Ako veľmi prospešný sa v boji s chorobami a pri podpore imunity javí polysacharid z hlivy ustricovitej, nazývaný beta glukán.

„V našej spoločnosti naň nedáme dopustiť, pretože sa opakovane preukazuje, že funguje nielen ako prevencia, ale pomáha aj rýchlo sa vystrábiť zo začínajúceho ochorenia,“ vysvetľuje A. Doboly. „Beta glukán vysokej čistoty je netoxický, nevyvoláva závislosť alebo alergické reakcie, nie je možné sa ním predávkovať. V mnohých prípadoch sa dokázalo, že spolupracuje s ďalšími liečivami, pomáha zlepšovať ich účinok a redukovať nežiaduce prejavy. Beta glukán je vhodné podávať aj v čase, keď sa užívajú antibiotiká, ktoré neraz účinkujú aj proti prospešným mikroorganizmom v tele. Najčastejšie sú postihnuté črevné baktérie, čo môže viesť k hnačkám a ďalšiemu oslabovaniu imunity. Beta glukán v tomto prípade pôsobí tak, že podporí imunitný systém, aby úspešnejšie likvidoval mikroorganizmy spôsobujúce ochorenie a zároveň podporne pôsobí na takzvané dobré baktérie (laktobacily). Podporný vplyv beta glukánu na tieto probiotické baktérie bol vedecky dokázaný aj v našich skúmaniach.“

Čo sa týka účinku beta glukánu u detí, všeobecné skúsenosti hovoria, že detský organizmus naň reaguje veľmi dobre a rýchlo. Existuje niekoľko pozorovacích štúdií, kde sa dokázalo, že u detí užívajúcich beta glukánový preparát sa znížil počet infekčných ochorení horných dýchacích ciest v priebehu sledovaného obdobia. Podrobnejšie štúdie, ktoré by napríklad merali rôzne parametre z krvi, sú však v prípade detí nemožné najmä z etických dôvodov.

Zdravý rozum na prvom mieste

V prvom rade sa však pri podpore obranyschopnosti  detského organizmu treba držať zdravého rozumu, čo znamená dieťa vhodne obliekať, vystavovať ho prirodzeným záťažiam prostredia, nevyhýbať sa návštevám a kontaktu s inými deťmi, pokiaľ sú zdravé, ponúkať dieťaťu pestrú stravu a zabezpečovať mu dostatočný pohyb, ale nie prehnané pohybové aktivity, ktoré imunitu dočasne znižujú.

Tieto prirodzené spôsoby sú vždy lepšie ako dodatočná podpora rôznymi prípravkami. Na rozdiel od nich totiž pomáhajú vybudovať zdravý a funkčný organizmus a imunitný systém na dlhé roky dopredu,

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ak treba nieco na oslabenu imunitu odporucam wobenzym davala som ho svojim detom ked boli v skolke chore stale a mozem len odporucat,m vyskusany smile

Pridaj komentár