Alergikov na sezam pribúda, a to aj medzi malými deťmi. Ak sa vás táto diagnóza týka, dávajte si dobrý pozor na všetky potraviny a uistite sa, či vám nehrozia aj ďalšie pridružené alergie.
Sezam pochádza zo západnej Afriky, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta. V súčasnosti sa pestuje v mnohých tropických oblastiach.
Lekári nedajú dopustiť na jeho benefity – obsahuje množstvo minerálnych látok, železa, skupinu B-vitamínov, horčík, draslík, fosfor a omega 3 mastné kyseliny. Pravidelná dávka pomáha znižovať cholesterol a zvyšuje imunitu.
Žiaľ, patrí aj medzi silné alergény, na ktoré si musia dať pacienti pozor.
Čítajte obaly na potravinách aj jedálne lístky
Sezamová alergia sa môže objaviť v každom veku a narozdiel od niektorých iných “nevyhasína”, ani neslabne. Často sa objavuje spoločne s alergiou na horčičné a slnečnicové semienka, arašidy, makadamové orechy a sóju.
Alergia na sezam patrí medzi najrozšírenejšie alergie a spoločne so pšenicou, mliekom, vajciami a arašidmi patrí medzi veľkú osmičku alergénov, ktoré pacientov potrápa najčastejšie.
Veľkou vhodou preto je, že podľa európskej legislatívy sa musí sezam na obaloch potravín aj v jedálnych lístkoch označovať.
Obľúbený sezam poznáme najmä z posypaných buchtičiek, a tak sa môže zdať, že ak oblúkom obídeme niektoré pekárenské výrobky, nebudeme mať žiadne problémy.
Prečítajte si aj: Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
Obľúbený sezam poznáme najmä z posypaných buchtičiek, a tak sa môže zdať, že ak oblúkom obídeme niektoré pekárenské výrobky, nebudeme mať žiadne problémy.
Falafel aj tahiny pasta
Sezam sa často používa tam, kde by sme ho nečakali. Vďaka svojej jemnej orieškovej chuti a vzhľadu – drobným bielym semienkam, sa objavuje ako súčasť rôznych omáčok, zmesí na obaľovanie, duchutenie či jedlál z ázijskej kuchyne.
Pri ktorých potravinách treba zostať pozorný?
- granola, müsli, proteínové tyčinky
- sušienky
- hummus
- falafel
- vegánske burgre
- ochutená ryža (v ázijskej kuchyni)
- zmesi na obaľovanie, ktoré nahrádzajú strúhanku
- sezamová soľ
- sushi
- ryžové koláčiky
- tortilové chipsy
- koreniny a omáčky na mäso
- chalva
- tahiny pasta
- zeleninové šaláty v reštaurácii
Pozor na kozmetické produkty
Sezam sa objavuje nielen v potravinách, ale aj v sezamovom oleji. A ten sa zas čoraz častejšie nevyužíva len v kuchyni, ale aj kozmetike.
Najčastejšie ho nájdete ako zložku v olejoch, napríklad masážnych. Pri silných alergických reakciách vám nehrozia zdravotné komplikácie len pri strave, ale aj kontakte s pokožkou.
Táto reakcia sa objavuje napríklad u pekárov s alergiou na sezam, ktorí pri práci bojujú so začervenanou a podráždenou kožou. Pri oleji stačí na vyvolanie reakcie len niekoľko mililitrov, preto by mali alergici čítať aj zloženie na olejových fľaštičkách
Alergická reakcia na sezam je podobná ako pri alergiách na orechy či ďalšie potraviny: nádcha, astmatický záchvat, opuchnuté hrdlo, zýchlený tep, problémy s dýchaním, žihľavka, nevoľnosť a pri najvážnejších prípadoch anafylaxia až smrť.
Aj preto by pacienti mali pri sebe vždy nosiť EpiPen, ktorý dostanú na predpis alergológa v lekárni. Alergiu na sezam vám z krvných testova na základe individuálnych reakcií orgnaizmu potvrdí aj alergológ.
Najviac komplikujú život skrížené alergie
Nejedna mamička, ktorá sa vyberie k odborníkovi s podozrením na alergiou u dieťaťa, dostane okrem sezamu celý zoznam ďalších alergénov.
Prečítajte si aj: Alergia na orechy sa môže zmeniť na poriadnu drámu
Ide o skríženú alergickú reakciu na potravinové bielkoviny, čo je aj hlavná zložka sezamu, ktorá vyvoláva alergiu.
To sa stalo aj mamičke 5-ročného synčeka. Okrem sezamu sa na zozname objavila aj kukurica, sója, horčica, bielok, orechy, arašídy, zeler a ďalšie druhy ovocia a zeleniny, medzi nimi aj čerstvá mrkva.
Základom liečby v tomto prípade bola správne nastavená domáca strava, premyslené varenie a okrem liekov aj predpísaný EpiPen v prípade anafylaktického šoku.
Nevyhnutné je pravidelné navštevovanie alergológa, ktorý sleduje, či sa do zoznamu nepridal aj ďalší alergén.