Viac ako na lupačky posypané makom si treba dať pozor na lieky a indickú kuchyňu. Alergikov na mak pribúda.
Liečivo z doby bronzovej
Drobné zrniečka maku poznali už naši predkovia. Predpokladá sa, že sa využíval už v dobe bronzovej, nielen ako pokrm, ale aj ako liečivo.
Mak je plodina obľúbená po celom svete, záznamy o jeho používaní si viedli už starí Egypťania a medzi pestovateľov patrili mnohé krajiny strednej Ázie. Odtiaľ sa pravdepodobne dostal aj k nám do Európy a v krajinách ako Slovensko je tradičnou súčasťou kuchyne.
Napriek mnohým pozitívnym účinkom na zdravie je však vo viacerých štátoch jeho pestovanie či voľný predaj zakázaný. Dôvodom nie sú samozrejme alergické účinky, ale fakt, že mak obsahuje ópium, ktoré je súčasťou mnohým liečiv, ale aj návykových látok.
Prečítajte si aj: Alergia na orechy sa môže zmeniť na poriadnu drámu
V minulosti sa kvôli maku viedli aj tzv. ópiové vojny. Medzi najväčších pestovateľov v súčasnosti patrí Česká republika.
Opuchy aj problémy s dýchaním
Alergia na mak patrí medzi vzácne ochorenia. Môže sa prejaviť už u najmenších pacientov, zvyčajne však po opakovanom užití. Len vo výnimočných prípadoch sa objaví reakcia po prvom raze.
Ako vyzerá alergická reakcia na mak?
- opuch tváre, pier
- syndróm horiacich pier
- bolesti žalúdka
- hnačka, nevoľnosť
- kašeľ
- sipot
- ekzém
- atopická dermatitída
- svrbenie
- žihľavka
- problémy s dýchaním
- anafylaxia
Veľké problémy narobí nielen mak v jedle, ale aj pri vdýchnutí semienok, ktoré môžu v niektorých prípadoch zapríčiniť aj smrť.
Aj preto treba mať predovšetkým pred malými deťmi obľúbenú prísadu do koláčov dobre odloženú.
Pozor na indickú kuchyňu
Kde všade nájdeme mak? Jedál, kde sa nachádza, nie je až tak veľa. Vyhnúť sa treba predovšetkým niektorým druhom pečiva, kde sa pridáva nielen na ozdobu, ale niekedy aj priamo do cesta. Ak si nie ste istí, radšej sa pozrite na zloženie.
Okrem makových koláčov si treba dať pozor aj na orechové plnky, kde sa makové zrniečka často objavujú. Mak sa často používa aj ako ozdoba napríklad na keksíkoch a vianočnom pečive.
Opatrní buďte pri indickej kuchyni, kde sa mak využíva ako obľúbené ochucovadlo. Pokiaľ u zmrzlinára objavíte makovú zmrzlinu, určite ju neskúšajte. No a mak je častou prísadou v raw kuchyni.
Už naši predkovia poznali makové mlieko, ktoré sa spolu s medom používalo na utíšenie detí a zbavovalo stresu.
Prečítajte si aj: 10 vecí, ktoré by alergici na palinu a ambróziu mali vedieť
A práve lieky a liečivá sú zložkou, pri ktorej by mali alergici na mak spozornieť.
Ópium – liek na (skoro) všetko
Súčasťou maku je ópium – látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Najznámejším je morfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov.
Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete – kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch. Podľa WHO ide v súčasnosti o najpoužívanejší liek v domácnostiach.
Zložku ópia však nájdeme aj v oxykodóne, ktorý sa predpisuje pacientom na bolesti pri vážnejších zdravotných stavoch, a ktoré má schopnosť celodenného uvoľňovania do organizmu, ale aj v spornom Rohypnole. Tento liek sa v minulosti objavoval pri liečbe duševných porúch, depresie či nespavosti, no v súčasnosti je zakázaný.
Jednou z príčin je aj jeho časté zneužívanie a silná závislosť. Ópium je aj súčasť anestetík. V prípade, že je pacient, ktorý sa chystá na operáciu, na mak alergický, je potrebné informovať o problémoch lekára, a hľadať k štandardne podávaným liekom alternatívu.
Prejavy alergie sa totiž môžu objaviť hneď po podaní, ale aj 20 až 30 minút po užití. Objavujú sa náhle, majú rýchly postup a v niektorých prípadoch môžu ohroziť život pacienta.
Treba však zdôrazniť, že ópium sa objavuje nielen v medicíne, ale aj v drogách. Najznámejšou je heroín, ktorý spôsobuje silnú závislosť.
Treba mak v strave nahrádzať?
Alergickú reakciu v maku spôsobuje proteín. Pokiaľ lekár diagnostiku neznášanlivosť na túto potravinu, treba sa vyhýbať aj makovému oleju. Alergén je prítomný v spracovanej aj nespracovanej potravine.
Najmä vegánska kuchyňa mak chváli, pretože obsahuje veľké množstvo vápnika – v 3 lyžičkách maku si ho zabezpečíte dostatok na celý deň. Okrem toho v maku nájdete vlákninu, bielkoviny, lipidy, zinok, sodík, horčík, mangán, fosfor, železo a bohatú skupinu vitamínov B.
Mak v kuchyni však nemusíte nevyhnutne po vylúčení nahradiť doplnkami stravy. Stačí, ak sa spoľahnete na pestrú a vyváženú kuchyňu – nahradia ho strukoviny, orechy, zelenina a ovocie.
Pokiaľ sa však u pacienta objavila alergia na makové zrniečka, treba počítať so skríženou reakciou, ktorá sa môže týkať aj ďalších potravín.
V takom prípade neodkladajte vyšetrenie u alergológa a pri predpise liekov informujte o alergii aj špecialistov.