Detské chorobyAlergie a Imunita

10 vecí, ktoré by alergici na palinu a ambróziu mali vedieť

 Marcela Beňová   27.10.2020   0

Pálenie očí, plný nos, dusivý kašeľ či bolesť hlavy. Napriek jednoznačným prejavom mnoho pacientov obchádza ambulancie alergológov a svoju liečbu odkladajú.

Sezónna alergia dá pritom zabrať imunitnému systému a bez správne nastavenej liečby sa bude každú sezónu zhoršovať.

Shutterstock

 

Od konca augusta do polovice novembra robí alergikom najväčšie starosti predovšetkým palina a ambrózia. Na čo by ste v prípade, že je v jesennom období senná nádcha bežnou súčasťou vášho života, nemali zabúdať?

1. Alergia na ambróziu je civilizačné ochorenie

Tento názor vyslovilo už viacero alergológov. 50 až 70% alergikov, ktorí trpeli problémami dýchacích ciest, mali alergiu na ambróziu. Jedným z dôvodov je nadmerná produkcia peľu.

Jedna rastlina môže vyprodukovať niekoľko miliárd peľových zŕn, pričom na vyvolanie alergickej reakcie stačí dvadsať zŕn v kubickom metri vzduchu.

2. Alergik by mal sledovať koncentráciu peľu vo vzduchu

Informácie o aktuálnej peľovej situácii nájde každý pacient na webovej stránke Národný portál zdravia alebo Peľové spravodajstvo.

Tu sa dočítate, aká je peľová situácia na území Slovenska, a rovnako sa dozviete, aká je koncentrácia peľu v jednotlivých krajoch. Táto malá pomôcka vám pomôže určiť, kedy sa napríklad vyhnúť vychádzkam do prírody.

Prečítajte si aj: Skrížená alergická reakcia

 

Najvyššia koncentrácia peľu býva už pravidelne zaznamenaná v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.

3. Na koncentráciu peľu z paliny či ambrózie má veľký vplyv počasie

Kým teplé slnečné jesenné dni dýchacím cestám alergikov neprajú, daždivé počasie spôsobuje zníženie výskytu peľu vo vzduchu.

Problémom býva silný vietor, ktorý odnáša peľové zrnička desiatky kilometrov od miesta výskytu rastlín. Alergikom veľmi nepomôže ani búrka, niekedy sa po nej zvykne množstvo peľových alergénov vo vzduchu zvýšiť.

4. Pri paline aj ambrózii pomáha Vincentka

Hygiena nosa patrí medzi základné spôsoby liečby alergie. Alergici nedajú dopustiť na preplachovanie nosa Vincentkou, čo je vlastne koncentrovaná minerálna voda.

Shutterstock

 

Pomáha aj morská voda z lekárne.

5. Alergikom na ambróziu hrozia skrížené reakcie

Alergia na byliny sa môže prejaviť aj skríženou reakciu na neznášanlivosť určitých potrvavín.

V prípade alergie na ambróziu to môže byť opuch, svrbenie pokožky a svrbenie v ústnej dutiny po tom, ako alergici zjednia niektoré druhy ovocia a zeleniny - často je to ananás, banán, cukety, citrusové ovocie, paprika, paradajka či žltý melón.

Už tradične sa objavujú alergické reakcie na bylinkové čaje a med.

6.  Pozor na zeler

Skrížená potravinová reakcia hrozí aj pri paline. Ide predovšetkým o zeler, ktorý sa zvyčajne objavuje v šalátoch, polievkach či nátierkach. Problém môže urobiť nielen v surovom, ale aj v tepelne upravenom stave.

Prečítajte si aj: Intolerancia laktózy alebo alergia

 

Okrem dýchavice či nádchy sa môžu u alergikov objaviť vyrážky. Alergici na palinu by sa mali vyhýbať aj bylinným likérom či vermútu, kde sa táto bylina často objavuje.

7. Prejavom alergie môžete predchádzať aj životným štýlom

Ide predovšetkým o dodržiavanie niektorých hygienických zásad, na ktoré človek bez problémov s alergiou bežne zabúda. V teplejších dňoch vždy chránte oči slnečnými okuliarmi.

Po návrate z prechádzky v prírode pomôže prezliecť oblečenie a to, kde by sa mohol zachytený peľ nachádzať, oprať. Pred spaním je dobré vyvetrať, ale pozor, okno nenechávajte otvorené. Práve v noci sa totiž rastliny odpeľujú.

Najmä v horúcich dňoch je dobré používať sieťky proti peľu a vyhýbať sa turistike či športovanu v prírode. Netreba zabúdať ani na častejšie umývanie vlasov.

8. V prírodnej medicíne sa odporúčajú zvýšené dávky vitamínu C

Alergikom pomôže napríklad čaj so šípok, ideálne jedna šálka denne. Dobré skúsenosti majú pacienti aj s kurkumou, ktorá posilňuje imunitný systém a čistí nosové dutiny.

Shutterstock

 

Samozrejme, ani prírodná liečba nenahradí predpísané lieky a návštevu alergológa.

9. O ambrózii hovorí aj zákon

Ambrózia sa na Slovensku rozšírila svojim prenosom z južných krajín a spolu s palinou sa objavujú na území celého Slovenska.

Keďže ide o veľmi silný alergén, ktorý ohrozuje zdravie mnohých pacientov, jej reguláciu nariaďuje aj zákon. Na poľnohospodárskych územiach sa odporúča likvidcia ambrózie orbou a zasedním silnejších rastlín, v niektorých prípadoch aj chemicky.

Na neobhospodarovaných územiach majú majitelia povinnosť zbavovať sa jej kosením.

10. More nestačí

Ak vám lekár pri problémoch s alergiou odporúčal návštevu mora, pri peľovej alergi to nemusí pomôcť.

Predovšetkým v oblasti chorvátskej Dalmácie a na juhu Talianska a Španielska sa pacienti stretli so silnými príznakmi alergie, keďže aj tu sú rozšíené niektoré buriny.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised