Čo je to Horúčka

MUDr. Zuzana Pitoňáková 1

V nás rodičoch je ešte stále zakorenený strach zo zvýšenej teploty. Horúčka sama o sebe nie je chorobou, ale zmysluplnou obrannou reakciou organizmu na rôzne ochorenia (najčastejšie na infekciu – vírusovú či bakteriálnu).

Preto venujte pozornosť i ďalším príznakom ochorenia, aby ste odhalili vlastné ochorenie. Nebezpečná nieje samotná teplota, ale skôr jej výška, doba trvania a ochorenie, ktoré ju spôsobilo.

Horúčka je užitočná

Horúčka výrazne obmedzuje rast a množenie vírusov a baktérií, taktiež mobilizuje vlastný imunitný systém, zvyšuje aktivitu bielych krviniek zodpovedných za ničenie nezvaných hostí, ktorý sa šíria v tele. Preto do hodnoty 38,5 ºC by sme teplotu nemali aktívne znižovať. Správne obranné mechanizmy začínajú zlyhávať, ak sa teplota blíži k 40°C.

Teplota tela

Normálna teplota                                              36-37 °C

Zvýšená teplota (subfebrilita)                          37-38 °C

Vysoká teplota (horúčka, febris, pyrexia)        38-39 °C

Veľmi vysoká teplota (vysoká horúčka)          nad 39°C

 

Prečo vzniká horúčka

 … prečo sa dieťa trasie a je mu zima?

Pyrogény, látky zodpovedné za vznik horúčky. Najčastejšie sú nimi cudzorodé látky ( baktérie, vírusy alebo aj chemické látky dodané zvonku (niektoré lieky) či vlastné, vyrobené organizmom.
Pyrogény prostredníctvom prostaglandínov ( týmito názvami sa nezaťažujte, akurát si ich všimnite, lebo o nich ešte hovoríme v kapitole AKO FUNGUJÚ LIEKY PROTI HORÚČKE) pôsobia na centrálny nervový systém, kde sa nachádza centrum pre udržiavanie teploty tzv. termoregulačné centrum uložené v mozgu v hypotalame. Tu sa vďaka nim naprogramuje prestavenie normálnej teploty na vyššiu a telo zaháji všetky dostupné prostriedky na to, aby zvýšilo teplotu tela na novú požadovanú hodnotu:

  1. Znižuje výdaj tepla: zúži v tejto chvíli „zbytočné“ cievy – väčšinou na končatinách. Výsledkom sú studené studené ruky a nohy. Dieťaťu je zima.
  2. Zvyšuje produkciu tepla: svaly dostávajú informáciu, aby sa hýbali – triasli. Dieťa má typickú zimnicu a trasom.


  3. teplotu pod 38,5 °C spravidla netreba znižovať

    teplotu nad 38,5 °C znižujte

    teplota nad 40 °C vyžaduje hospitalizáciu

    teplota nad 43 °C spôsobuje smrť


    Meranie teploty

    Dnes si už môžete vybrať spôsob, ako merať teplotu detí. Sklenené ortuťové telomery už pomaly patria k zakázaným ( pozor na nebezpečenstvo toxických účinkov ortuti pri rozbití alebo poškodení teplomera ). Bezpečné meranie telesnej teploty umožňujú digitálne teplomery. Možno nimi merať teplotu v ústach, konečníku, podpazuší alebo uchu.

    U dojčiat a menších detí  je najvhodnejším spôsobom meranie telesnej teploty v konečníku. Dieťa položíme na podložku, upokojíme, jemne pridržiavame dolnú časť trupu rukou. Hrot teplomera potrieme olejom alebo mastičkou a jemne zavedieme do konečníka. Ak pocítime odpor, ďalej nepokračujeme. Pri meraní teploty v konečníku vždy odpočítame 0,5 °C ( to znamená, ak nameriate 38,5 °C, skutočná teplota dieťaťa je 38 °C). Nožičky dieťatka zdvíhame pri meraní opatrne a netlačíme na bruško, aby sme nevyvolali vracanie. Dieťa nenechávame pri meraní teploty bez dozoru. Nemeriame teplotu bezprostredne po kúpeli alebo sprche.

     

    U starších detí ktoré dokážu spolupracovať pri meraní teploty je najvhodnejším meranie teploty pod pazuchou. Teplomer priložíme priamo na kožu v podpazuší. Ruku dieťaťa preložíme cez hrudník, aby bol teplomer fixovaný.

    Ak je podpazušie vlhké od potu, musíme ho osušiť a meranie zopakujeme. Dozrieme nato, aby teplomer nebol v kontakte s odevom.

     

     «   SPÄŤ na Lieky Proti Horúčke
     «   SPÄŤ na Horúčka
     «   SPÄŤ na Sprievodca Liekmi Pre Deti

     Poradňa Pediatra  »

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár