ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 23.11.2017 | meniny má Klement  
Viac o očkovaníPrečo sa očkovať

Osýpky už sú aj na Slovensku. Prvý prípad hlásia z Košíc

 redakcia   24.04.2017   1

Klinika infektológie a cestovnej medicíny UN L. Pasteura v Košiciach prijala 25-ročného pacienta s trvalým bydliskom v Taliansku s podozrením na osýpky.

Pacient bol hospitalizovaný a bola mu nasadená adekvátna terapia. Chorý študuje v rámci projektu na UPJŠ v Košiciach. Proti osýpkam očkovaný nebol.

Shutterstock

 

Talian sa už lieči doma

Pacient je po adekvátnej liečbe a v súčasnosti je už prepustený z ústavnej starostlivosti v dobrom zdravotnom stave do domácej liečby. Ochorenie malo ľahký priebeh bez komplikácii a pacient nie je v súčasnom období infekčný a nepredstavuje riziko šírenia ochorenia.

Všetky osoby, s ktorými prišiel chorý do kontaktu, boli v deň nahlásenia ochorenia odoslané k ošetrujúcemu lekárovi na vyšetrenie a ich zdravotný stav je naďalej monitorovaný, píše sa v tlačovej správe hlavného hygienika SR.

Neočkované osoby boli odoslané k svojim praktickým lekárom za účelom očkovania proti osýpkam, ktoré je najúčinnejším preventívnym opatrením. 

Osýpky môžu udrieť z ktorejkoľvek krajiny

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa je epidemiologická situácia vo výskyte osýpok v súčasnosti v Slovenskej republike naďalej priaznivá.

Posledné domáce ochorenie bolo v Slovenskej republike zaznamenané v roku 1998 a posledné importované prípady osýpok na Slovensku boli hlásené v rokoch 2011 a 2012.

Vzhľadom na nárast osýpok v poslednom období v krajinách Európy je import na naše územie možný z ktorejkoľvek krajiny, kde sa osýpky v súčasnosti vyskytujú.

V prevencii platia všeobecné zásady osobnej hygieny a dôsledné vyhýbanie sa kontaktu s osobami chorými na akékoľvek prenosné ochorenie s respiračnými prejavmi a exantémom.

No najdôležitejšie je očkovanie

„Opätovne odporúčame rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich zaočkovania,“ apeluje na rodičov hlavný hygienik SR.

Pre zachovanie priaznivej epidemiologickej situácie vo výskyte osýpok je podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie esenciálnou podmienkou dosiahnutie a udržanie vysokej zaočkovanosti proti osýpkam (95 % a viac) dvoma dávkami očkovacej látky.

Aktuálna celoslovenská zaočkovanosť predstavuje 94,5 %. Na krajskej úrovni bola zistená zaočkovanosť pod 95 % v štyroch krajoch (Bratislavský kraj - 92,9 %, Trenčiansky kraj - 92,1 %, Banskobystrický kraj - 94,2 %, Košický kraj - 94,6 %). Tieto údaje sa týkajú ročníka 2004.

Množstvo epidémií osýpok je dôkazom, že vírus tohto ochorenia neustále cirkuluje v populácii - presvedčili nás o tom aj nedávne epidémie v Rumunsku, Maďarsku a Českej republike.

Vzhľadom na pokles zaočkovanosti proti osýpkam v Slovenskej republike je teoreticky možný vznik malých epidémií, ak dôjde k importu osýpok do nezaočkovanej komunity.

zdroj: uvzsr.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
Kaja napísané 27.04.2017 17:26

No a to je vsetko vdaka neockujucim mamickam, ze su ohrozeni novorodenci a starsi ludia. Zial nejedna sa iba o ich vlastne dieta, ktore ohrozuju!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku
Kaja napísané 27.04.2017 17:26

No a to je vsetko vdaka neockujucim mamickam, ze su ohrozeni novorodenci a starsi ludia. Zial nejedna sa iba o ich vlastne dieta, ktore ohrozuju!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised