ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Viac o očkovaníPrečo sa očkovať

Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok

 Marcela Beňová   11.07.2018   0

V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.

Shutterstock

 

Osýpky sa na východnom Slovensku začali šíriť koncom mája tohto roku po tom, ako za z Veľkej Británie vrátili traja už nakazení občania. Epidémia sa rozšírila z obce Drahňov, prví nakazení pacienti neboli zaočkovaní. 

Prečítajte si aj: Čo sú osýpky, ako sa prenášajú, inkubačná doba

Epidémia osýpok sa na Slovensku neobjavila už dvadsať rokov. Od roku 1998 sa na Slovensku vyskytuje toto ochorenie minimálne. Počet nakazených začal stúpať až v posledných rokov, keď postupne začala klesať zaočkovanosť detí. 

Vzhľadom na to, že osýpky sa šíria vzduchom, je náročné vytvoriť opatrenia na zastavenie epidémie. Ochorenie sa šíri najmä u obyvateľov, ktorí žijú v slabých sociálnych podmienkach, kde je znížená hygiena a kde sa nedodržiava nevyhnutná karanténa.

U približne 1400 obyvateľov na Ul. Mlynská bolo vzhľadom na nárast ochorenie nariadené povinné zaočkovanie.

Obyvatelia východného Slovenska sa momentálne obávajú, že  počet ďalších nakazených bude stúpať. To nevylučuje ani hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý upozorňuje na dodržiavanie opatrení spojených so spomalením šírenia osýpok.

Shutterstock

 

Nemocnica v Michalovciach nemá dostatočnú kapacitu na množstvo chorých, ktorých musela počas posledných dní hospitalizovať. Preto sa nateraz niektoré lôžka reprofilizovali, aby bolo zariadenie pripravené prijať ďalších pacientov.

Na hospitalizáciu väčšieho množstva nakazených osýpkami sa pripravujú aj nemocnice v Košiciach a Prešove. 

 

Ako rozpoznať osýpky 

Osýpky sú vírusové ochorenie podobné chrípke. Charakteristickým prvkom sú kožné a slizničné vyrážky, ktoré pripomínajú červené škvrny.

Osýpky môžu mať ľahší priebeh, avšak niekedy zvyknú napádať horné a dolné dýchacie cesty, môžu spôsobiť zápal stredného ucha a poškodenie mozgového tkaniva a mozgových blán. 

Inkubačná doba osýpok je 8 až 12 dní. Ochorenie je spojené so silným kašľom, zapálenými vyrážkami, škvrnami na slizniciach v ústnej dutine, dýchavičnosťou a zvýšenou teplotou.

V niektorých prípadoch môže mať ochorenie trvalé následky alebo spôsobiť smrť pacienta. 

uvzsr.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised