ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 23.11.2017 | meniny má Klement  
Viac o očkovaníPrečo sa očkovať

Bábätko s podozrením na osýpky leží v nemocnici v Nitre

 kika/redakcia   28.04.2017   0

Len trinásťmesačné bábätko bolo prevezené na Infekčnú kliniku Fakultnej nemocnice v Nitre s podozrením na osýpky. Dieťa vzhľadom na vek nebolo očkované proti osýpkam. 

Ide o tzv. suspektný prípad osýpok, čo znamená, že sa nenakazilo doma na Slovensku (posledné domáce ochorenie bolo v Slovenskej republike zaznamenané v roku 1998).

Chorobu si pravdepodobne prinieslo z pobytu v Taliansku, kde bolo s rodičmi v čase od 6.4. do 20. 4. 2017.

Shutterstock

 

Neželaný suvenír z Talianska

Po návrate na Slovensko sa u dieťaťa objavila vyrážka za ušami a postupne na celom tele.

Dňa 27. 4. 2017 ošetrujúca pediatrička vyslovila podozrenie na osýpky u dieťaťa a poslala ho na vyšetrenie do Infektologickej ambulancie v Leviciach. Infektológ zabezpečil prevoz dieťaťa do Nitry.

Čaká sa na výsledky

V prípade laboratórneho potvrdenia prípadu osýpok ho bude ÚVZ SR hlásiť do Európskeho systému rýchleho varovania (EWRS) a bude verejnosť priebežne informovať o aktuálnej situácii.

Podozrenie na osýpky u trinásťmesačného bábätka prichádza v čase, keď má Slovensko už potvrdený jeden imoportovaný prípad osýpok; nakazeným bol 25-ročný taliansky študent v Košiciach. Očkovaný nebol.

Zaočkujte deti

Hlavný hygienik SR aj ďalej apeluje na rodičov, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich zaočkovania, nakoľko zaočkovanie je jedinou spoľahlivou možnosťou, ako chorobe predísť.

Druhou možnosťou je, že nikdy neprídete do kontaktu s nakazeným, čo sa však nedá nikdy bezpečne vylúčiť.

Najmenšie bábätká očkované byť ešte nemôžu

Očkovanie MMR vakcínou je v prevencii osýpok vysoko účinné. Dve dávky MMR vakcíny zabezpečia približne 97% účinnosť, jedna vakcína približne 93% účinnosť v prevencii osýpok.

Základná očkovacia dávka sa podáva od 15. mesiaca, najneskôr do 18. mesiaca života. Deti sa preočkujú v 12. roku života.

Prípad trinásťmesačného bábätka poukazuje na to, že najmenšie deti, ktoré zaočkované byť ešte nemôžu, sú najzraniteľnejšie.

K takýmto situáciám môže v budúcnosti prichádzať častejšie, vzhľadom na pokles zaočkovanosti proti osýpkam v Slovenskej republike.

Kolektívna imunita si vyžaduje vysokú zaočkovanosť proti osýpkam (95 % a viac). Aktuálna celoslovenská zaočkovanosť predstavuje 94,5 %. Na krajskej úrovni bola zistená zaočkovanosť pod 95 % v štyroch krajoch (Bratislavský kraj - 92,9 %, Trenčiansky kraj - 92,1 %, Banskobystrický kraj - 94,2 %, Košický kraj - 94,6 %). Tieto údaje sa týkajú ročníka 2004.

Vzhľadom na to je teoreticky možný vznik malých epidémií, ak dôjde k importu osýpok do nezaočkovanej komunity.

Import na naše územie možný z ktorejkoľvek krajiny, kde sa osýpky v súčasnosti vyskytujú (zvýšený nárast osýpok hlásia v poslednom období z rôznych krajín Európy - Rumunsko, Taliansko, Maďarsko, Česko).

Osýpky

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Postihnuté sú najmä deti do 5 rokov veku. Závažnosť tohto ochorenia je najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, zápaly priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised