Temer 1 500 prípadov žltačky typu A na Slovensku v roku 2010 znamená, že sa denne nakazia na Slovensku viac než štyria ľudia.
Či presnejšie, že sa aspoň u štyroch ľudí žltačka prejaví, pretože žltačka typu A často prebieha ako „skrytá“ infekcia.
U nás je žltačka typu A najrozšírenejším typom z vírusových hepatitíd. Najčastejšou skupinou, ktorú postihuje, sú deti. Preto, že v kolektívoch sa žltačka dobre šíri, deti sa navzájom častejšie dotýkajú, neraz si medzi sebou ochutnávajú desiate či dávajú si hračky do úst. Aj pri tej najlepšej hygiene dieťaťa i školského zariadenia sa môže stať, že sa „choroba špinavých rúk“ odrazu objaví aj v kolektíve detí – v škole, škôle či v detskom tábore. Potvrdený nález žltačky typu A u dieťaťa znamená nielen hospitalizáciu malého pacienta na infekčnom oddelení, ale aj karanténu pre celú rodinu a okolie, v ktorom sa dieťa pohybovalo.
Vírus infekčnej žltačky typu A je veľmi odolný na vonkajšie podmienky. Na ochorenie stačí, aby si dieťa, ktoré chytilo kontaminovanú hračku alebo iný predmet, dalo do úst tou istou rukou cukrík alebo jablko. Vírus dokáže prežiť aj v zamrznutej vode či zmrzline. Deti sú proti žltačke typu B očkované v rámci povinného očkovania, proti žltačke typu A je však očkovanie odporúčané a dobrovoľné.
Žltačka typu A býva zľahčovaná ako choroba, ktorú „ak sa ňou nakazí, predsa prekoná každý“. Je pravdou, že žltačka typu A nespôsobuje rakovinu pečene ako žltačka typu B či C. Na druhej strane, sa nedá liečiť, dajú sa len zmierňovať jej prejavy. Telo sa navyše musí vysporiadať s následkami, ktoré vírus zanechal. Nie náhodou má žltačka polročnú rekonvalescenciu, počas ktorej sa pacient musí šetriť a dodržiavať relatívne prísny diétny režim, aby sa zapálená pečeň zregenerovala. Obmedzenia sa netýkajú len stravy, ale aj pohybu, športu, telesnej námahy.
Správna hygiena je dobrý prostriedok, ako sa o svoje zdravie starať. Ale najúčinnejšiu a bezpečnú ochranu proti žltačke typu A dokáže poskytnúť práve očkovanie, ktoré sa vykonáva dvoma dávkami. Aplikácia jednej dávky poskytuje približne ročnú ochranu. Druhá dávka podaná o 6 – 12 mesiacov po prvej zanecháva u zdravých jedincov dlhodobú ochranu bez potreby ďalšieho preočkovania.
O podrobnostiach očkovania proti žltačke typu A sa poraďte s detským lekárom.
Zuzana naozaj?
pred tym ako si svoje dieta date zaockovat na zltacku typu A, vrelo odporucam pozriet si pribalovy letak – co to vlastne obsahuje… ako krestanka viem, ze bunky z umelooplodnenych deti (nasledne zabitych len pre moje rizika) pouzite na taketo nieco, mi za to ozaj nestoja :
http://www.slobodavockovani.sk/news/vakciny-z-umelych-potratov-utajena-pravda/
apropo kde sa ta zltacka prevazne vyskytla na uzemi SR presnejsie? medzi nasimi dobre znamimi spoluobcanmi – klasika
urcite jedna z najlepsich investicii aku som kedy spravila!!!