Počet prípadov infekčného zápalu pečene (žltačka, hepatitída) typu A na Slovensku v ostatných rokoch stúpa (pozri graf) V roku 2010 ochorelo na žltačku typu A spolu 1453 ľudí.
Menia sa aj epidemiologické dáta, výskyt žltačky sa posúva z východu Slovenska smerom na západ. Keďže najohrozenejšou skupinou sú stále deti vo veku 1 až 9 rokov, rozhodol sa Úrad verejného zdravotníctva podporiť v spolupráci so Slovenskou epidemiologickou a vakcinologickou spoločnosťou a Slovenskou infektologickou spoločnosťou projekt informovania detí a ich rodičov Žltačka sa dotýka aj Vášho dieťaťa.
Graf: Chorobnosť na žltačku typu A na Slovensku
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zaregistroval v roku 2010 spolu 1926 pacientov s diagnózou infekčný zápal pečene. Z toho 1453 prípadov predstavuje žltačka typu A, 112 chorým bola potvrdená akútna žltačka typu B a typ C (akútna i chronická forma) potvrdili u 252 pacientov.
Oproti roku 2009, keď lekári potvrdili 1449 prípadov žltačky typu A sa čísla mierne zvýšili. Situácia sa mení aj regionálne. V roku 2010 sa objavili ohniská nielen na východe Slovenska, ale výskyt žltačky stúpol aj na strednom Slovensku. Podrobnejší prehľad prinášame v tabuľke:
BA TT TN NR ZI BB PV KE 2009 2,0 1,6 1,2 1,1 2,6 8,1 13,1 55,8 2010 0,8 1,8 0,8 13,8 3,2 74,1 22,2 83,5
Projekt Žltačka sa dotýka aj Vášho dieťaťa
Ako vyplýva z dlhodobých údajov, najviac ohrozenou skupinou sú deti od 1 do 9 rokov. Na jednej strane je ich organizmus náchylnejší na toto ochorenie, na strane druhej, u detí ešte nie sú tak dobre zakorenené hygienické návyky.
Vírus žltačky sa dobre šíri v detských kolektívoch, v škôlkach a školách. Práve preto, že školské kolektívy mladších žiakov sa stávajú miestom šírenia vírusu, práve v týchto dňoch dostávajú riaditelia dvetisíc základných škôl po celom Slovensku informačný balíček obsahujúci základné informácie o žltačke typu A a možnej prevencii proti tomuto ochoreniu.
Informačný balíček obsahuje plagáty na nástenky na verejne prístupné miesta aj pre rodičov a informačné letáky určené primárne rodičom detí, ktoré sa práve v týchto týždňoch zapisujú do prvého ročníka.
Úrad verejného zdravotníctva SR, Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť a Slovenská spoločnosť infektológov v tomto letáku informujú o základných faktoch týkajúcich sa ochorenia známeho aj ako „choroba špinavých rúk“. Zároveň upozorňujú, že hepatitída typu A je infekčnou chorobou, voči ktorej je možné chrániť sa očkovaním. Zdravotno-výchovná kampaň zameraná na rodičov detí vstupujúcich do nového detského školského kolektívu osloví viac než 90% rodičov budúcich prváčikov.
Hepatitída
Hepatitída – teda infekčný zápal pečene – jestvuje v niekoľkých typoch. Na našom území sú najbežnejšie typ A, B a C, ale jestvujú aj ďalšie varianty.
Človek sa infikuje prehltnutím vírusu. Vírus môže byť na rukách, ktoré sa dotkli znečistených predmetov, alebo môže byť vo vode, alebo v potravine, ktorú niekto iný kontaminoval špinavými rukami. Ani dôkladné umývanie rúk nemusí prenosu nákazy zabrániť.
Po prehltnutí prechádzajú vírusy tráviacim traktom, pričom odolávajú kyslosti žalúdočnej šťavy a z črevnej sliznice sú krvnou cestou transportované až do pečeňových buniek. V nich sa rozmnožujú a spôsobujú ich poškodenie až deštrukciu, čo vedie k poruchám pečeňových funkcií.
Inkubačný čas sa pohybuje od 15 do 50 dní, v priemere 30 dní. Infikovaný človek však vylučuje vírus do svojho okolia (stolicou, močom, slinami) už 14 – 21 dní pred objavením sa príznakov ochorenia.
Vírusy žltačky typu A sú značne odolné oproti vplyvom vonkajšieho prostredia (prežijú aj hlboké zmrazenie a var kratší ako 5 minút), čo im umožňuje dobré prežívanie v týchto podmienkach až dovtedy, kým opäť nevniknú do ďalšieho hostiteľského organizmu.
Infekčná dávka je nízka, už niekoľko vírusov vedie ku vzniku ochorenia. Ochorenie sa začína pozvoľna a sprevádzajú ho nešpecifické príznaky, ktoré veľmi pripomínajú chrípku. Objavuje sa:
- zvýšená teplota,
- únava,
- bolesti svalov a kĺbov.
Neskôr je pacient unavený až schvátený, trpí nechutenstvom, vracaním a pridružujú sa bolesti pod pravým rebrovým oblúkom.
Bezpríznaková žltačka
Vírusové hepatitídy veľmi často prebiehajú ako tiché infekcie bez akýchkoľvek klinických príznakov, pacient sa cíti zdravý a ochorenie možno dokázať len laboratórnym vyšetrením. Takéto tiché infekcie sú však nebezpečné z hľadiska šírenia nákazy. Infikovaný človek vylučuje vírusy do svojho okolia, o jeho nákaze sa nevie a nekontrolovane šíri infekciu v úzkom kruhu rodiny, škole alebo na pracovisku. Po prekonaní ochorenia vzniká trvalá imunita, ktorá chráni pred opätovným ochorením.
Liečba
V liečbe žltačky nie je dostupná efektívna, špecifická liečba pôsobiaca na vírus. Po prepuknutí ochorenia je nevyhnutná izolácia na infekčnom oddelení, kde sa podáva podporná liečba. Po prepustení z nemocnice je potrebné dodržiavať dlhodobé obmedzenie telesnej záťaže a niekoľkomesačnú šetriacu diétu. V mnohých prípadoch pretrváva u pacientov po prekonaní ochorenia dlhodobá únavnosť až vyčerpanosť, bolesti svalov alebo zažívacie ťažkosti.
Ľahký spôsob prenosu a šírenia žltačky typu A ako i vysoká vnímavosť populácie, zvyšuje opodstatnenosť očkovania proti nej i v priemyselne vyspelých štátoch s nízkym výskytom tohto ochorenia.
Očkovanie
Na našom území zatiaľ nie je očkovanie proti žltačke typu A súčasťou pravidelného povinného očkovania a vykonáva sa na odporúčanie lekára alebo na vlastnú žiadosť očkovanca, resp. jeho rodiča. Len dodržiavaním všeobecných zásad prevencie (hlavne umývanie rúk) často nedokážeme ovplyvniť prenos tejto infekcie a zabrániť ochoreniu. Očkovanie proti žltačke typu A sa vykonáva dvoma dávkami. Aplikácia jednej dávky poskytuje približne ročnú ochranu. Druhá dávka podaná o 6 – 12 mesiacov po prvej zanecháva dlhodobú, pravdepodobne celoživotnú ochranu.
Očkovanie proti Hepatitíde typu A zdravotné poisťovne nepreplácajú. Vakcína (1 dávka) pre dieťa stojí 30 – 37 EUR. Za vakcínu pre dospelého (1 dávka) 40 – 45 EUR.
Na tlačovej konferencii sa zúčastnili:
Doc. MUDr. Katarína Holečková, PhD., predsedníčka Slovenskej infektologickej spoločnosti SLS
Doc. Mudr. Zuzana Krištúfková, PhD., predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS
MUDr. Jarmila Pertináčová, epidemiologička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR, Bratislava
Rodičia, prv, než podľahnete takýmto účelovým článkom, zvážte, či skutočne to riziko, že Vaše dieťa dostane hep A, je tak vysoké, že by vám stálo za to riskovať, že očkovanie vaše dieťa poškodí. Nemusí, ale môže…
Váš komentár
kukám ako puk, čo pani krištufekova píše, reklama na očkovanie ako vyšitá…
zase všetkých ludí treba strašiť, to snád neni ani možné.. TOTO BY MALO BY TRESTNE, TAKYTO HYENIZMUS PANI DOKTORKY… PRE PENIAZE BY STE NEDBALI NECHAŤ AJ ZABIT LUDI!!!