ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 20.10.2017 | meniny má Vendelín  
Viac o očkovaníOdporúčané očkovania

Očkovanie proti žltačke

 Ján Hradský   05.04.2003   1

Žltačka, alebo múdro povedané hepatitída, je ochorenie o ktorom sme síce po prvý krát počuli už v laviciach základnej školy, ale žiaľ ešte aj dnes patrí ku komplikovaným ochoreniam vyžadujúcim niekoľko týždňovú až mesačnú liečbu a nezriedka zanechávajúce dlhodobé následky.

Hepatitída ma viacero typov z ktorých najznámejšími sú typy A a B. Hepatitída A a B sú zároveň jediné dva typy hepatitídy, proti ktorým sa možno chrániť očkovaním. Výskyt tohto ochorenia na Slovensku má za posledné obdobie klesajúcu tendenciu, na čom sa pravdepodobne podieľa aj zavedenie plošného očkovania. V roku 2002 bolo na Slovensku hlásených 659 akútnych prípadov vírusových hepatitíd. Z tohto počtu bolo 443 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA), 142 prípadov vírusovej hepatitídy typu B (VHB), 46 prípadov vírusovej hepatitídy typu C a 28 prípadov akútnych nešpecifikovaných vírusových hepatitíd.

Proti hepatitíde B sú rámci povinného, plošného očkovania očkované všetky deti narodené od roku 1998. Popri spomenutom plošnom očkovaní detí proti hepatitíde B existuje možnosť dobrovoľného očkovania detí aj dospelých proti hepatitíde A a B, avšak očkovaciu vakcínu je potrebné si zakúpiť.

K dispozícii sú vakcíny proti hepatitíde A aj B, ako aj kombinovaná vakcína, ktorou sa možno zaočkovať proti obidvom ochoreniam naraz. Keďže pre mnohých je bariérou očkovania jeho cena, spoločnosť GlaxoSmithKline prichádza s iniciatívou, ktorá zvýhodňuje cenu očkovacích látok. Všetci, ktorí si počas mesiacov apríl a máj zakúpia prvé dve dávky kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A a B, dostanú jej tretiu dávku zadarmo. Naviac, počas týchto mesiacov majú rodičia detí do 5 rokov, ktoré sú v rámci povinného očkovania proti hepatitíde B už zaočkované, možnosť získať detskú vakcínu proti hepatitíde A so zľavou až 30 %.

Ak máte záujem získať bližšie informácie o možnosti očkovania proti vírusovej hepatitíde A a B môžete sa informovať aj na stránke www.ockovanie.sk alebo na bezplatnom telefónnom čísle Žltej linky 0800 180 800.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised