ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Sprievodca LIEKMITráviace ťažkosti

Bolesť bruška

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   03.01.2018   3

Bolesť. Prvým znakom ešte neprepuknutej choroby v tele je zvyčajne bolesť - prirodzený systém včasného varovania.

Tento nepríjemný – niekedy až mučivý – pocit zažije takmer každý z nás. Za určitých okolností môže byť bolesť telu veľmi užitočná. Signalizuje mozgu, že niečo nie je v poriadku.

 

Opísať charakter bolesti je problémom i pre dospelého, nieto pre dieťa. A práve pochopiť druh bolesti je častokrát kľúčové na určenie diagnózy. Rodič je hlavným zdrojom informácií pre terapeuta. A preto by mohlo byť užitočné vedieť, aké veci si všímať, keď dieťa niečo bolí, a tak výrazne napomôcť pri správnom určení diagnózy.

Bruško je i pre skúseného detského lekára ťažký oriešok, a preto sa naň dnes zameriame.

Bolesť brucha - pozorujme

  1. Začiatok bolesti, jej trvanie a častosť objavovania sa - v ktorej časti dňa, ktoré dni v týždni, časový vzťah k poslednému jedlu.
  2. Lokalizáciu bolesti na brušku a jej charakter (sústavná, prerušovaná bodavá bolesť – kŕčovitá, narastajúca...).
  3. Či má dieťa ťažkosti so stolicou (kedy ju malo naposledy, aká bola, či neobsahuje krv), s močením ( časté resp. bolestivé močenie), s príjmom potravy (nechutenstvo, chudnutie).
  4. Čo dokáže bolesť tlmiť ( mlieko, hra, teplý termafor) a naopak, čo ju zhoršuje. Dôležitým varovným znakom je, ak bolesť zobudí dieťa zo spánku!!!
  5. Všetky vonkajšie okolnosti, ktoré bolesti predchádzali (úraz, podobné ťažkosti u spolužiakov, stresujúce faktory).
  6. Ostatné pridružené ťažkosti: horúčka, zvracanie, hnačka, zápcha, infekcia dýchacích ciest (u detí často reagujú brušné lymfatické uzliny zväčšením i pri takýchto infekciách , čo spôsobuje bolesti brucha), žltačka, pokles hmotnosti.

Bolesť brucha - čo robiť

Pri bolesti brucha, ktorého príčinu nepoznáme, nikdy dieťaťu nepodávame liek proti bolesti – v prípade, že ide o vážny problém, liek môže maskovať typické príznaky daného ochorenia!

Príčin a dôvodov bolestí brucha je nesmierne množstvo, a preto neexistuje univerzálny návod ako pomôcť. Nič nepokazíte ak, pomôžte dieťaťu nájsť úľavovú polohu – často pomôže stočiť sa do klbka, teplý termafor a čaj ( harmančekový). Ak sú príčinou zastavené vetry, pomôže fenyklový resp. rascový čaj a poloha na štyroch s rukami a hlavou položenými na podložke (zadok sa tým dostane do zvýšenej polohy).

Nech vás ukľudní, že väčšinou (až 80%) ide o bolesti, ktoré nie sú príčinou vážnejšieho ochorenia a stačí naša pomoc. Dôležité je nezanedbať tých zostávajúcich 20 %. Preto, keď máte obavy alebo pochybnosti, je namieste kontaktovať svojho detského lekára a všetko, čo ste si podľa tohto návodu všímali, mu povedať. Bude mať z vašej pripravenosti pomôcť mu s diagnózou radosť!

POZOR! Bruško, ktoré bolí viac ako 2-3 hodiny patrí do rúk profesionála!

 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised