ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 23.11.2017 | meniny má Klement  
Sprievodca LIEKMIPosilnenie imunity

Kedy imunitu podporovať a kedy nie

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   03.07.2017   0

Samozrejme, každý chceme svojmu dieťaťu dopriať len to najlepšie. Čo je ale skutočne to najlepšie? Informácie, ktoré masmédiá ponúkajú, sú často jednostranné a nie možno najobjektívnejšie (resp. objektivita je nepriamo úmerná hodnote reklamného spotu:)

Dnes vám ponúkame zopár odborných názorov na posilňovanie imunity voľne predajnými liekmi a preparátmi.

Prof. MUDr. Milan Buc, DrSc.

Prednosta Imunologického ústavu Lekárskej fakulty UK v Bratislave:

Na čo by si mali dávať pozor rodičia, ktorí pravidelne (denne) podávajú svojim deťom "preventívne" prípravky na posilnenie imunity (echinaceové prípravky, výrobky z hlivy,...) ?

Nie je absolútne vhodné, aby sa zdravému dieťaťu denne podávali prípravky na posilnenie imunityImunitný systém zdravého dieťaťa sa s bežnými infekciami vyrovná sám, netreba ho stimulovať. Ak je totiž „prestimulovaný“, dosiahne sa presný opak, na vyššiu záťaž v prípade potreby, t.j. vážnejšej infekcie, už nebude stačiť.

Je známy negatívny dopad voľnopredajných imunostimulancií (v zmysle nadmernej stimulácie detského organizmu)? 

(Napr. u gravidnych žien sa nedoporučujú tieto prípravky zo známych dôvodov.)

Neviem, či to niekto sleduje. Ale vo všeobecnosti, imunostimulanciá má predpisovať iba lekár, klinický imunológ, alergológ, príp. detský lekár s takouto špecializáciou. Treba si uvedomiť, že všetci máme v sebe bunky (T-lymfocyty), ktoré majú potenciál reagovať proti našim tkanivám a orgánom. Zbytočnou stimuláciou (t.j. dlhodobou a neprimeranou) ich môžme aktivovať a tým si indukovať autoimunitný proces alebo organizmus na túto možnosť predpripraviť a pri kontakte s vyvolávajúcim agensom (najčastejšie vírusmi) sa proces ozaj spustí.

Farmaceutka Pharm.Dr. Milada Renčová, PhD.:

Aký je váš názor na pravidelný príjem na posilňovanie imunity?

Zdravé dítě:

Posilování imunity u zdravého dítěte, které nemá žádné problémy, nejeví známky začínající nemoci, je podle mého názoru zbytečné. Zdravý organismus by se do určité míry měl umět ubránit napadnutí viry, baktériemi. Neustálým umělým posilováním imunity a dodáváním umělých vitamínů odnaučíme organismus, aby se bránil sám.

Dítě, které má v okolí nemocné lidi:

Je už na zvážení, do jaké míry známe své dítě a víme určit, jakou zátěž jeho organismus snese. Někdy je lepší chorobou projít a v podstatě tak posílit organismu, aby s touto chorobou uměl příště bojovat. Jenže dnešní doba nás nutí co nejméně vynechat práci, a tak nám nezbývá, než organismu uměle pomoci dodáním či už umělých vitamínů nebo léků na posílení imunity.

Bohužel, lépe by bylo počkat, jestli to organismus dítěte zvládne sám, nebo podlehne, a my ho necháme v klidu doma léčit. Ne vždy to znamená léčba antibiotiky, ale vždy si to vyžaduje čas. Čas, který nás tlačí...

Dítě akutně nemocné:

Myslím si, že dodání vitamínů a pomoc organismu ve formě léků posilujících imunitu je v tomto případě prospěšné. Samozřejmě je vždy lepší přírodní forma, ale ne vždy donutíme dítě sníst tolik ovoce a zeleniny právě v době, kdy mu je to velmi prospěšné.

Dlouhodobě snížená imunita léčená odborníkem:

Zásadně bych nepoužívala další volně prodejné léky. Lékař sám navrhl léčbu, usoudil, že je potřebné posílit imunitu a zvolil léčbu přiměřenou věku i stavu imunitního systému dítěte. Nic dalšího bych nepřidávala.

Ďakujeme imunológovi profesorovi Milanovi Bucovi a farmaceutke Milade Renčovej za ich odborné stanovisko pre Rodinka.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised