Sprievodca LIEKMIKašeľ

Čo je to Kašeľ

  11.12.2013   0

Keď nám vletí do oka smietka, žmurkneme. Keď nás v nose niečo pošteklí, kýchneme. Keď nás dráždi niečo v krku, priedušnici, či v prieduškách (viď. Dýchanie…) kašleme.

Kašeľ (lat. tussis) je obranný reflex organizmu,

ktorý je vyvolaný dráždením nervových zakončení blúdivého nervu, nachádzajúcich sa v dýchacích cestách. Najviac týchto ukončení je v zadných častiach hrtanu, priedušnice a priedušiek. Preto aj kašeľ najčastejšia vychádza z týchto častí dýchacích ciest. Reflex a tým kašeľ môže byť vyvolaný mechanickým, chemickým a fyzikálnym podráždením.

Cieľom kašľa je odstrániť obsah, ktorý sa tam nachádza. Preto hovoríme o obrannom reflexe. Pri bežných infekciách dýchacích ciest u detí je nežiadúcim obsahom hlien – objaví sa vlhký, produktívny kašeľ. Taktiež vírusmi alebo baktériami poškodené bunky dýchacích ciest, dráždia spomínané nervové zakončenia nervu a spôsobujú kašeľ – suchý, dráždivý kašeľ. Takýto kašeľ odoznieva zpravidla do troch týždňov.

Ak trvá dlhšie ako tri týždne, malo by byť dieťa odborne vyšetrené.

Kašeľ – mechanizmus

Ak sa v dýchacích cestách podráždia zakončenia blúdivého nervu (cudzím telesom, peľom, vlastnými poškodenými bunkami, veľkým množstvom hlienu, cigaretovým dymom či chemickými výparmi), nervy ohlásia podráždenie v centre kašľa. Z tohto centra vyjde impulz na stiahnutie brušného a hrudníkového svalstva, svalov tváre a hrtanu. Hlasivková štrbina sa uzatvorí a vdýchnutý vzduch tak už nemôže uniknúť. Svalstvo sa pripraví na akt vydýchnutia. Vznikne tak vysoký pretlak, ktorý unikne cez náhle otvorený hrtan. Pri rýchlosti 250 až 900 km za hodinu takto človek zo seba vytlačí vzduch spolu s cudzími čiastočkami a hlienom - kašle.

Samočistenie dýchacích ciest

Za normálnych okolností je náš dýchací systém veľmi odolný a má dobre vyvinutú schopnosť samočistenia. Najdôležitejšiu úlohu v tomto procese zohráva špeciálna vrstva hlienu, na ktorej sa zachytávajú cudzie častice (prach, cigaretový dym, peľ a choroboplodné zárodky). Tento hlien sa neustále obnovuje. Pomocou riasiniek (cílií) sa hlien pohybuje ako na pohyblivých schodoch neustále hore smerom k hrtanu, kde ho človek prehĺta, alebo - ak je ho priveľa - vykašliava. V oblasti pľúcnych mechúrikov, nachádzajúcich sa v poslednej časti dýchacích ciest, už nie sú žiadne riasinky. V tejto časti preberá čistiacu funkciu surfaktant.

Na záver

Kašeľ nieje zlý ani dobrý, signalizuje, že NIEČO bráni normálnemu dýchaniu. Dôležitá je jeho príčina, nie samotný fakt, že dieťa kašle. V tejto rubrike sa budeme podrobne venovať najmä kašľu, ktorého príčinou sú bežné infekcie dýchacích ciest v detskom veku.

Upozornenie

Všetky informácie tu obsiahnuté sú len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom, či lekárnikom. 

 «   SPÄŤ na Lieky Proti Kašľu

 «   SPÄŤ na Kašeľ

 «   SPÄŤ na Sprievodca Liekmi Pre Deti

On-line Poradňa Pediatra  »

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised