Teplotu či horúčku riešia u detí všetci rodičia. Ak máte malé dieťatko a teplota u neho vás postretla o prvý raz, neváhajte sa v liečbe horúčky zorientovať.
- Teplotu dieťaťa pravidelne kontrolujte (min. 3x denne). Po podaní lieku treba počkať minimálne 30 minút, kým teplotu skontrolujete.
- Dieťa by malo mať kľudový režim (viac v článku 5 ZÁSAD CHORÉHO DIEŤAŤA)
- Zabezpečte zvýšený príjem tekutín – skôr vlažné ako teplé, v malých množstvách, často, nie sýtené nápoje, príjem tekutín zvýšime asi o 20 % na 1 °C , čím je dieťa menšie, tým skôr je ohrozené dehydratáciou ( odvodnením ), netrápte sa, ak dieťa nechce jesť.
- Odev a prikrývka – ľahká bavlnená , pri spotení dieťa okamžite prezlečte.
- Teplota prostredia okolo 22 °C, často vetrajte.
- Ak má dieťa triašku a zimnicu ( zvyčajne mu vtedy teplota stúpa ), studené končatiny, dobre ho prikryte a podávajte teplé tekutiny.
- Teplotu nad 38,5 °C znižujte.
Teplotu nad 38,5 °C znižujte:
OCHLADZOVANÍM: Potieranie tela vlažnou vodou pri kúpeli, sprchovanie vlažnou vodou (vodu nechať z kože čiastočne odpariť ) a vlažné zábaly (len hrudník a bruško – obaliť do mokrého vlažného uteráka, na to suchý uterák a uložiť dieťa pod perinu na 10 min, to opakovať 3 krát).
Neznižujte teplotu ochladzovaním, pokiaľ má dieťa výrazne chladné končatiny pri vysokej teplote, vtedy je nutné zvýšiť dieťaťu príjem tekutín!
LIEKMI: PARACETAMOLOVÝMI (viac TU) a IBUPROFÉNOVÝMI (viac TU) vo forme sirupov, čapíkov alebo tabliet.
Pozor na dodržiavanie časového intervalu podávania lieku – viď príbalový leták!
Paracetamolové lieky možno podávať od narodenia. Dôležité je ustriehnuť dávku paracetamolového lieku: Nie častejšie ako každých 6 hodín. U detí starších ako 3 mesiace ( s hmotnosťou viac ako 6 kg) môžme podávať ibuprofénové lieky. Pri podávaní ibuprofénu, musí byť zabezpečený dostatočný príjem tekutín dieťaťa, inak hrozí poškodenie obličiek.
Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrín, Anopyrin, Aspirín) sa pri horúčke detí do 12 rokov nepoužíva! Z obavy vzniku Reyovho syndrómu (porucha vedomia a poškodenie pečene).
Vypotenie sa (recept starých mám ) nie je vhodné na zníženie teploty u malého dieťaťa. Malé deti sa nevedia efektívne potiť a mohli by sme spôsobiť prehriatie organizmu.
U niektorých detí do 5 rokov veku hrozia pri rýchlom stúpaní či prudkom klesaní telesnej teploty (následkom podania lieku) kŕče z horúčky, tzv. febrilné kŕče. Preventívne sa podávajú u týchto detí sedatíva – benzodiazepíny (Diazepam ) alebo fenobarbital podľa doporučenia pediatra.
Viac o febrilných kŕčoch si prečítajte tu.
Tipy
- Ak má teplotu dieťa, ktoré vracia, siahnite po čapíku.
- Ak je choré dojča, ktoré hnačkuje, podajte radšej sirup ako tabletku či čapík.
- Ak dieťa odmieta prijať lieky v sirupovej forme, vhodné sú čapiky zavedené do konečníka dieťaťa.
Dávkovanie liekov na teplotu
Časové intervaly podávania liekov neskracujte, aby ste dieťa nepredávkovali (otrava). Pri nedostatočnom či krátkotrvajúcom účinku lieku môžte dieťaťu striedavo podávať liek paracetamolový s liekom ibuprofenovým, čím skrátite interval podania lieku na cca 3 hodiny.
Tu je skutočne dôležité upozorniť na dostatočný príjem tekutín u dieťaťa. Aj lieky na znižovanie teploty môžu mať svoje nežiadúce účinky, ktoré by sa mohli skôr prejaviť pri nedostatočnom zavodnení organizmu (vtedy dosahujú relatívne vyššie koncentrácie v krvi) a ich súčasnej kombinácii.
Paracetamol sa bežne podáva v dávke 10 mg na 1 kg aktuálnej hmotnosti dieťaťa. Príklad: ak chceme podať Paralenový čípok 5kg vážiacemu bábätku, tak podáme 50 mg – to znamená ½ zo 100 mg čapíku. Dávku môžeme zopakovať o 6 hodín.
Podávanie ibuprofénu pri zvýšenej teplote je dostačujúce v dennej dávke 20 mg/ kg telesnej teploty. Toto množstvo môžeme rozdeliť na 3-4 dávky. Opäť radšej praktický príklad: 12 kg vážiace dieťa má na celý deň potrebu (20×12=240) 240 mg ibuprofénu, ak zrážame teplotu. Jednotlivú dávku (240:3=80) 80 mg môžeme aplikovať každých 8 hodín. V 5 ml sirupu je 100 mg, takže jednorázovo podáme 4 ml. Ak budeme liek podávať každých 6 hodín, tak jednotlivá dávka bude 60 mg. No, matematiku musíte tak či tak oprášiť alebo si poctivo prečítajte príbalový letáčik.
Upozornenie
Všetky informácie tu obsiahnuté sú len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom, či lekárnikom.