Sprievodca LIEKMIDieťa a lieky - užitočné informácie

Liekové formy

  13.01.2012   0

Tablety

Ide o liekovú formu, ktorá je určená väčšinou pre staršie deti. Kvôli samotnému prehĺtaniu. Výhodou je možnosť delenia týchto liekov na menšie časti. Nevýhodou je niekedy nepríjemná chuť a samotné prehltnutie tabletky. Tablety sa väčšinou vstrebávajú v hornej časti tráviaceho traktu.

Dražé

Táto lieková forma je tiež väčšinou určená pre staršie deti. Ide o obalované tablety, ktoré sa prehĺtajú lepšie ako samotné tablety. Vstrebávajú sa v strednej časti tráviaceho traktu, za žalúdkom. Aby nebola porušená ich účinnosť, nemali by sa lieky v tejto forme deliť na menšie časti.

Prášky

Dnes už ide o veľmi ojedinelú liekovú formu. Podávajú sa väčšinou rozpustené v malom množstve vody.

Kvapky

Táto forma lieku má veľmi široké použitie – podáva sa nielen ústami, ale aj do nosa, ucha či ako očný liek. Niektoré sa používajú aj na kožu. Výhodou kvapiek je veľmi dobré dávkovanie, ľahká aplikácia a dobrá znášateľnosť deťmi.

Sirupy

Sú lieky, ktoré sú určené hlavne malým deťom, pretože sú dobre dávkovateľné, väčšinou príjemnej chuti a deti ich znášajú lepšie ako iné liekové formy.

Čapíky

Sú určené k podávaniu konečníkom. Využívajú sa vtedy, pokiaľ nieje vhodné podať liek dieťaťu inou cestou alebo pokiaľ má liek pôsobiť priamo v konečníku. Problémom je niekedy vstrebávanie lieku. Táto forma sa výhodne používa u malinkých detí.

Spreje a instilácie

V tejto forme sú dostupné mnohé lieky na liečbu dýchacích ochorení. Výhodou je ľahké dávkovanie, podanie lieku priamo na miesto pôsobenia.

Inhalátory

Patria k najmodernejším aplikátorom lieku do dýchacích ciest. Väčšinou sú zložené z drobných kapsúľ, ktoré obsahujú účinnú látku v podobe prášku, a malého strojčeka, ktorý umožní rozprášenie lieku do pľúc.

Injekcie

Táto forma sa používa v prípade, že like nemožno podať inou cestou alebo stav malého pacienta vyžaduje, aby sa účinná hladina lieku v organizme vytvorila čo najrýchlejšie. Nevýhodou je bolestivosť aplikácie, možná alergická reakcia a nezanedbateľný je i vznik strachu u detí. Výhodou je rýchly nástup účinku a istota, že liek je v organizme v potrebnom množstve.

Masti, krémy a emulzie

Tieto formy slúžia na povrchové použitie – koža, sliznica. Je umožnené podávanie cielene na poškodené miesto. Nevýhodou je nepresné dávkovanie. Rozdiel medzi masťou, krémom a emulziou je v rôznom pomere vody a tuku v danom prípravku.

Upozornenie

Všetky informácie tu obsiahnuté sú len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú osobnú konzultáciu s lekárom, či lekárnikom. 

   «   SPÄŤ na Sprievodca Liekmi Pre Deti

   Databáza Liekov   » 

   On-line Poradňa Pediatra  »

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised