„Ach jaj, ako tak dennodenne pozerám na obrazovku počítača, mám čoraz intenzívnejší pocit, že dioptrie v okuliaroch mi už nestačia. Mala by som sa vybrať konečne k „očiarovi“, nech mi predpíše silnejšie dioptrie. Lenže tuším k očnému lekárovi potrebujem výmenný lístok od všeobecného lekára pre dospelých, to si tam zasa dve – tri hodinky posedím medzi babkami len kvôli jeho odporúčaniu k očnému lekárovi. A ide len o predpis okuliarov….“
Asi takto si vzdychá veľké percento populácie nás okuliarnikov a pritom k predpisu okuliarov nie je výmenný lístok potrebný vôbec. Potrebujem však výmenný lístok (resp. odporúčací lístok) od všeobecného lekára pri návšteve každého špecialistu?
Nutnosť obstarať si výmenný lístok ku špecialistom bola zavedená od januára 2008. Dôvodom ustanovenia tejto novely zákona o zdravotnej starostlivosti bola nádej, že snáď sa tým obmedzí objem výkonov špecialistov a tak sa ušetria peniaze z verejných zdrojov. Zároveň však vznikla situácia, keď na jednej strane sú rozkoly medzi všeobecnými lekármi a špecialistami a na druhej strane, v niektorých prípadoch, je pacient zbytočne „preháňaný“ cez dve ambulancie – ambulanciu všeobecného lekára a ambulanciu špecialistu.
Ďalšou novelou zákona o zdravotnej starostlivosti, účinnou od júna 2009, sa síce „okresal“ počet situácií, kedy je potrebné si výmenný lístok zaobstarať, ale aj tak zrejme nutnosť navštíviť ambulanciu všeobecného lekára pred návštevou špecialistu ešte nejakú dobu potrvá.
V súčasnosti nie je nutné obstarať si výmenný lístok pri návšteve:
– gynekológa
– stomatológa
– psychiatra
– oftalmológa – ale týka sa len predpisu okuliarov
– pri následnej návšteve (kontrole), ktorú nám tento špecialista určí v súvislosti s tou istou diagnózou. Ale ak sa po vyliečení po istom čase opäť vyskytnú príznaky pôvodného ochorenia, znova si pacient musí obstarať pred návštevou špecialistu výmenný lístok od všeobecného lekára.
– pri dispenzárnej starostlivosti, t.j. pravidelnej zdravotnej starostlivosti v špecialistom stanovených časových intervaloch pri chronických ochoreniach, napr. u endokrinológa, kardiológa, reumatológa, onkológa …
– pri ošetrení špecialistom do 24 hodín po vzniku úrazu alebo inej náhlej zmeny zdravotného stavu.
Bez výmenného lístka navštívime hore uvedených lekárov – špecialistov v prípadoch, ak ide o poskytovanie zdravotnej starostlivosti uhrádzanej „cez zdravotnú poisťovňu“, t. j. lekár – špecialista má zmluvu so zdravotnou poisťovňou pacienta.
V prípade, že sme pacientami špecialistu, ktorý nemá zmluvy so zdravotnými poisťovňami a kde si uhrádzame zdravotnú starostlivosť sami, výmenný lístok nie je potrebný vôbec ku žiadnemu špecialistovi.
Ďalšiu vec, ktorú si musíme pamätať, je fakt, že výmenný lístok k špecialistovi nepotrebujeme vtedy, ak sa nám náhle zhoršil zdravotný stav tak, že sme bezprostredne ohrození na zdraví či živote. Vtedy nám lekár musí poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť bez ohľadu na to, či má zmluvu s našou zdravotnou poisťovňou a či máme výmenný lístok od všeobecného lekára.
Ilustračné foto: www.sxc.hu
bumášky
“Dôvodom ustanovenia tejto novely zákona o zdravotnej starostlivosti bola nádej, že snáď sa tým obmedzí objem výkonov špecialistov a tak sa ušetria peniaze z verejných zdrojov.”
obmedzenie vykonu specialistov je podla mna realnejsie skor tak, ze sa rozsiri ponuka vykonov vseobecnych lekarov. Vsak sa aj volaju vseobecni! Zial, s kazdou banalitou sa hned leti k specialistovi, pricom su vykony, ktore by zvladol aj vseobecny lekar.
A posedenie 2-3hodinky medzi babkami sa da riesit objednanim.
Váš komentár
Aj tak hrozne! Zamestnani sa musia rozhodnut, ci chcu byt chori alebo nadalej zamestnani. A neviem si predstavit, ze by som mala napr. 4 deti, ako to zvladnut so 7 paragrafmi do roka. To je teda ustretovost pacientom! Naposledy som zostala sokovana, ked som navstivila logopedicku poradnu so 4 rocnym dietatom, kde tiez bolo potrebne predlozit odporucenie. Takze najskor chodte chytit do cakarne este nieco navyse, aby ste sa zasa nenudili!