Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne

Marek Michalčík 0

15. februára si pripomíname Medzinárodný deň detskej rakoviny. S iniciatívou pripomínať si tento deň prišla organizácia Childhood Cancer International (CCI) v roku 2002. Podporuje ho aj Svetová zdravotnícka organizácia. Symbolom je zlatá stužka.

Shutterstock

Ochorie nám viac ako 200 detí ročne

Rakovina je hlavnou príčinou smrti detí a adolescentov na celom svete a približne 300 000 detí vo veku od 0 do 19 rokov je diagnostikovaných s rakovinou každý rok. V Európe sa jedná asi o 35 000 detí a na Slovensku vyše 200.

Najbežnejšie kategórie detských karcinómov sú leukémia, rakovina mozgu, lymfómy a solídne nádory, ako je naperíklad neuroblastóm a Wilmsov nádor.

Zaklope neohlásene

Rakovine dieťaťa sa vo všeobecnosti nedá predchádzať  alebo ju skríningovať. Zlepšenie výsledkov pre deti s rakovinou si vyžaduje včasnú a presnú diagnózu, po ktorej nasleduje účinná liečba.

Doteraz podstúpilo onkologickú liečbu v detskom veku asi 500 000 Európanov. Na onkologickej klinike v Banskej Bystrici sa počas jej 35-ročnej histórie liečilo 1500 detských pacientov.

Tam sa aj začala rozvíjať detská onkológia pred 35 rokmi.

Pri príležitosti medzinárodného dňa detskej rakoviny odovzdala medzinárodné ocenenie zakladateľom detskej onkológie na Slovensku Ruth Ladenstein z Európskej spoločnosti pediatrickej onkológie (SIOPE, (www.siope.eu). 

zľava: Terézia Stančoková, Eva Bubanská, Pavel Bician, Ruth Ladenstein, Jaroslav Ridoško, Kristína Husáková, Emília Kaiserová, Svetozár Dluholucký

 

Začiatky v Banskej Bystrici

„Už koncom 70-tych rokov mali detskí pacienti v Banskej Bystrici možnosť liečiť sa najnovšími metódami, ktoré boli dostupné iba v Prahe. Stále to bolo ale iba v rámci klasickej detskej medicíny. Situácia sa zlepšila inštitucionalizáciou onkologického centra, ktoré sa nám podarilo etablovať práve v Banskej Bystrici v roku 1983.

Dnes máme v Banskej Bystrici európsku úroveň starostlivosti a dosahujeme európsku úspešnosť liečby,“ zaspomínal si prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, jeden z ocenených osobností, ktorý momentálne pôsobí ako poradca riaditeľa pre vedu a medicínsky rozvoj v Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici a prodekan Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave so sídlom v Banskej Bystrici.

Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.

Úspešnosť liečby na Slovensku dosahuje úroveň vyspelých západoeurópskych krajín a je na úrovni vyše 80 % vyliečených pacientov.      

Shutterstock

Medzinárodný deň detskej rakoviny

Občianske združenie Svetielko nádeje sa tento rok pripája k celosvetovej kampani na podporu povedomia o detskej onkológii.

Cieľom kampane je zvýšiť informovanosť verejnosti o rakovine detí a mládeže a dosiahnuť lepšie pochopenie problémov a výziev spojených s týmto ochorením.

Svetielko nádeje organizuje v piatok 15. 2. 2019 celodennú akciu v Banskej Bystrici v Europa SC, kde sa k tejto iniciatívne môže pripojiť verejnosť viacerými spôsobmi, napríklad nosením zlatej stužky, darcovstvom krvi a pod.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár