Poučenie a informovaný súhlas

MUDr. Denisa Martanovičová 1

Pri návšteve lekára, ktorý nám poskytuje zdravotnú starostlivosť, ale ešte pred vlastným vyšetrením či liečbou, nám zdravotnícky pracovník, či už je to lekár alebo sestrička, dáva podpísať nejaké „prehlásenie“. Občas sa stáva, a týka sa to najmä  pacientov s chronickými chorobami často navštevujúcich lekárov, že takíto pacienti už ani nečítajú, o aké prehlásenie sa jedná a rovno ho podpisujú.

Čo podpisujeme a musíme vôbec niečo podpísať?

Pred vlastným vyšetrením nás lekár musí informovať o tom, čo s nami má v pláne, aké vyšetrenia či liečbu nám ordinuje alebo mení, či môžu pri liečbe nastať nejaké komplikácie, prípadne či liečba má nejaké riziká a môže mať následky. Lekár teda poskytuje pacientovi, prípadne jeho zákonnému zástupcovi, poučenie. Toto poučenie by nám mal lekár poskytnúť ohľaduplne, zrozumiteľnou formou, a nie plnou odbornej terminológie. Veď ako pacienti nemusíme mať prehľad o anatómii človeka, či dávkovaní liekov. Zároveň by nám mal poskytnúť dostatok času na rozhodnutie, či danú liečbu akceptujeme, na zváženie rizika a dôsledkov určitej liečby. Niekedy nie je ľahké sa rozhodnúť, či navrhovanú operáciu podstúpiť ihneď, alebo ju radšej „odložíme“ na neskôr…

Po takomto poučení pacient alebo jeho zákonný zástupca dáva lekárovi informovaný súhlas, t. j. súhlas s poskytnutím zdravotnej starostlivosti po tom, ako bol zrozumiteľne poučený, čo sa s ním bude diať. Informovaný súhlas je súčasťou zdravotnej dokumentácie.

Nakoľko informovaný súhlas má byť preukázateľný, lekár ho vyžaduje od pacienta v písomnej forme

  • pri zmene diagnostického alebo liečebného postupu pacienta
  • pred vykonaním invazívnych zákrokov u pacienta v lokálnej alebo celkovej anestéze
  • pri účasti pacienta na biomedicínskom výskume
  • pri odoberaní orgánov, tkanív a buniek z tiel živých darcov
  • pri prenose orgánov, tkanív a buniek pacientovi (transplantácia).

Každý, kto má právo dať informovaný súhlas, má právo už podpísaný informovaný súhlas kedykoľvek a voľne odvolať.

Môže byť pacientovi poskytnutá zdravotná starostlivosť aj bez poučenia a podpísania informovaného súhlasu?

Každý z nás už určite počul alebo čítal príbehy o tom, že lekári poskytli zdravotnú starostlivosť pacientom aj napriek tomu, že nemali podpísaný informovaný súhlas. Zväčša išlo o odmietnutie transfúzie krvi, zdôvodnenú náboženským presvedčením. V tejto súvislosti treba uviesť, že sú aj výnimky, kedy sa informovaný súhlas nevyžaduje, a to v prípade:

  • neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ak informovaný súhlas nemožno včas získať, možno ho však predpokladať, napríklad ak je pacient v bezvedomí alebo je v šoku  (ako neodkladnú zdravotnú starostlivosť rozumieme zdravotnú starostlivosť, ktorá je poskytovaná pacientovi pri ohrození jeho života, pri náhlej a neznesiteľnej bolesti, pri zmenách správania pacienta, pri ktorých ohrozuje sám seba či okolie a pri pôrode)
  • ústavnej starostlivosti, ak ide o osobu, ktorá šíri prenosnú chorobu a ohrozuje tak svoje okolie
  • ochranného liečenia uloženého súdom
  • ambulantnej alebo ústavnej starostlivosti osoby, ktorá v dôsledku duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie.

V istých situáciách, ak zákonný zástupca odmietne dať informovaný súhlas a liečba je v záujme pacienta nespôsobilého dať informovaný súhlas, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže dať návrh na súd. V takomto prípade súhlas súdu nahrádza informovaný súhlas zákonného zástupcu.

Ilustračné foto: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. prečo pri pôrode netreba súhlas??????? Nemyslím tým už samotnú fázu tlačenia, ale čas, kedy sa príde do pôrodnice?

Pridaj komentár