V minulosti sa vrodené vývojové chyby obličiek diagnostikovali často vo chvíli obličkového zlyhávania.
Ultrazvukový skríning obličiek sa zameriava na odhalenie závažných vrodených chýb obličiek, močového mechúra a močových ciest. Vyžaduje si dobrú hydratáciu novorodenca, preto sa vykonáva na 3 až 4 deň po narodení. Odchýlky od normy sa konzultujú s detským urológom a nefrológom.
Niektoré chyby sa objavujú postupne, napríklad vezikorenálny reflux – vracanie sa moču z močového mechúra do obličiek, čo sa môže prejaviť neskôr ako v novorodeneckom veku.
Skríning bedrových kĺbov
V roku 2008 bolo vydané Odborné usmernenie MZ SR o skríningu, diagnostike a liečbe dysplázií u detí.
Na 3. až 5. deň po narodení prebieha vyšetrenie bedrových zhybov podľa Ortolániho, kde sa pri klinickom vyšetrení zisťuje prítomnosť instability bedrových kĺbov. Prvotný skríning bedrového kĺbu novorodenca vykonáva lekár na neonatologickom pracovisku fyzikálnym vyšetrením bedrových kĺbov, pri posúdení celkového zdravotného stavu.
Pri pozitívnom náleze sa konzultuje ortopéd, ktorý ešte prevedie ultrazvukové vyšetrenie kĺbov (niekde ešte rontgenové vyšetrenie ) a odporučí vhodnú prevenciu balením dieťatka do Poštolkových nohavičiek.
Vyšetrenie sluchu – OAE
Otoakustické emisie (OAE) sú vlastne zvuky produkované kochleou (slimák uložený vo vnútornom uchu), ktoré sa dajú objektívne zaznamenať malým mikrofónom uloženým vo vonkajšom zvukovode. Zaznamenať sa dajú len vtedy, ak je prah sluchu normálny – teda zdravý alebo len mierne zhoršený. Jednoducho vždy, keď je vybavenie uška v poriadku.
Len k záveru:metabolický skríning sa vykonáva aj u detí narodených mimo pôrodnice,ak rodičia prejavia záujem, aj je možné prepustiť dieťa pred jeho vykonaním-po dohode s novorodeneckým oddelením,pozitívne výsledky sa neoznamujú naspäť novorodeneckému oddeleniu,ale pediatrovi,s ktorým bude mať dieťa (alebo už má) ozavretú Dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti,ktorý potom vyšetrenie opakuje.