ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
Detské chorobyZdravotníctvo

Ak musíme s dieťaťom do nemocnice

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   18.12.2014   0

Pobyt v nemocnici je samozrejme pre choré dieťa „výnimočný stav“. Deti predškolského veku by sa tam mali posielať skutočne len v najnutnejších prípadoch. Ošetrujúci lekár neberie rozhodnutie o hospitalizácii dieťaťa na ľahkú váhu, ale má vždy na mysli dobro vášho dieťaťa.

 

Pozitívny prístup rodičov

Ak dieťa cíti, že i vy veríte, že pobyt v nemocnici je pre jeho uzdravenie to najlepšie, bude viac dôverovať opatreniam lekárov a zdravotných sestier. Napriek tomu nieje hospitalizácia pre dieťa ľahká a v mnohých prípadoch so sebou môže niesť i psychické problémy. Ale častokrát si rodičia robia viac starostí ako deti. Pre deti môže byť pobyt s inými chorými deťmi veľmi obohacujúcou životnou skúsenosťou a rodičia môžu byť prekvapení, ako dobre ich potomok hospitalizáciu znáša.

Zbavte dieťa strachu

  • V každom prípade by ste mali dieťa odviesť do nemocnice sami. Vopred mu vysvetlite, že sa opäť skoro vráti domov a ubezpečte ho, ako ho máte radi.
  • V žiadnom prípade nesmie vaše dieťa vnímať pobyt v nemocnici ako nejaký druh trestu!
  • So svojim dieťaťom by ste určite mali byť i počas príjmu na oddelenie, sami by ste ho mali odprevadiť do nemocničnej postele. V súčasnosti je čoraz bežnejší spoločný pobyt rodiča s dieťaťom v nemocnici, čo je bezpochyby pre dieťa najlepšie.(viď nižšie)

Spoločne sa zoznámte s lekármi a ošetrujúcim personálom

Rodič by mal sprostredkovať i kontakty medzi dieťaťom a lekárom i ošetrujúcim personálom. Pokiaľ dieťa cíti, že si rodičia so zdravotníkmi dobre rozumejú, získa k nim dôveru omnoho ľahšie.
Pomôžte dieťaťu zoznámiť sa s režimom na oddelení i s prípadnými zvláštnosťami. Tak uľahčíte situáciu nielen dieťaťu, ale i lekárom a nemocničnému personálu.

Utešovanie a povzbudzovanie

Nedávajte dieťaťu sľuby, ktoré nemôžu byť splnené – napr.: „Určite to nebude bolieť“ ( mnohé výkony sú nejakým spôsobom spojené s bolesťou a je lepšie dieťa na to pripraviť) alebo: „Ráno už pôjdeš domov“, keď vieme, že dieťa musí zostať v nemocnici dlhšie. Často s ním rozprávajte a dodávajte mu odvahu.

Hovorte o chorobe

Rozhovory s lekármi, či sestrami o zdravotnom stave vášho dieťaťa by sa nemali odohrávať v jeho prítomnosti. Mnohým veciam dieťa nerozumie alebo ich pochopí zle a bude mať naviac ešte strach . Potom vysvetlite dieťaťu jednoduchými slovami, čo lekár hovoril a čo sa ďalej bude robiť.

Vezmite so sebou osobné veci dieťaťa

Nezabudnite do nemocnice pribaliť obľúbenú hračku a plyšáka, s ktorým zaspáva. Ak to je možné, malo by dieťa dostať vlastné oblečenie a papučky. Pokiaľ sa pri prevoze do nemocnice nejedná o naliehavý prípad, nechajte dieťa spolurozhodovať o tom, aké veci si má zabaliť.

Spoločný pobyt v nemocnici

Deti väčšinou odlúčenie od rodičov hlboko zneistí. Z tohto dôvodu nemusia reagovať na lekárske opatrenia vždy tak pozitívne, ako by sme si priali. V mnohých nemocniciach je v súčasnosti už bežnou praxou, aby jeden s rodičov mohol byť prijatý spoločne s dieťaťom. ( Ak ste so svojim dieťaťom hospitalizovaný, dbajte na to , aby ste denne mali aspoň 1-2 hodiny pre seba a mohli ste si trochu odpočinúť a opäť nabrať sily.)

Čo najčastejšie návštevy

Pokiaľ s rôznych dôvodov nieje možná spoločná hospitalizácia s dieťaťom, mali by ste dbať na to, aby ste svoje dieťa mohli navštevovať čo najčastejšie – a teda nielen v rámci bežne platných návštevných hodín. Väčšinou nenarazíte na žiadne problémy, pretože i nemocničný presonál má záujem na tom, aby pobyt v nemocnici bol pre dieťa čo najpríjemnejší a aby sa proces uzdravovania podporil i touto cestou.

Prípravné opatrenia

  • Nikdy nehrozte dieťaťu nemocnicou. Naopak snažte sa hovoriť i o kladoch pobytu v nemocnici.
  • Ak je to možné, berte dieťa so sebou, keď idete za niekým do nemocnice na návštevu. Využite to a ukážte, že sa tu ľuďom pomáha, aby sa uzdravili.
  • Darujte dieťaťu lekársky kufrík z hračkárstva. Tak si môže samo hravou formou zvykať na úkony, ktoré sa robia v nemocnici.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised