Pobyt v nemocnici je samozrejme pre choré dieťa „výnimočný stav“. Deti predškolského veku by sa tam mali posielať skutočne len v najnutnejších prípadoch. Ošetrujúci lekár neberie rozhodnutie o hospitalizácii dieťaťa na ľahkú váhu, ale má vždy na mysli dobro vášho dieťaťa.
Pozitívny prístup rodičov
Ak dieťa cíti, že i vy veríte, že pobyt v nemocnici je pre jeho uzdravenie to najlepšie, bude viac dôverovať opatreniam lekárov a zdravotných sestier. Napriek tomu nieje hospitalizácia pre dieťa ľahká a v mnohých prípadoch so sebou môže niesť i psychické problémy. Ale častokrát si rodičia robia viac starostí ako deti. Pre deti môže byť pobyt s inými chorými deťmi veľmi obohacujúcou životnou skúsenosťou a rodičia môžu byť prekvapení, ako dobre ich potomok hospitalizáciu znáša.
Zbavte dieťa strachu
V každom prípade by ste mali dieťa odviesť do nemocnice sami. Vopred mu vysvetlite, že sa opäť skoro vráti domov a ubezpečte ho, ako ho máte radi.
V žiadnom prípade nesmie vaše dieťa vnímať pobyt v nemocnici ako nejaký druh trestu!
So svojim dieťaťom by ste určite mali byť i počas príjmu na oddelenie, sami by ste ho mali odprevadiť do nemocničnej postele. V súčasnosti je čoraz bežnejší spoločný pobyt rodiča s dieťaťom v nemocnici, čo je bezpochyby pre dieťa najlepšie.(viď nižšie)
Spoločne sa zoznámte s lekármi a ošetrujúcim personálom
Rodič by mal sprostredkovať i kontakty medzi dieťaťom a lekárom i ošetrujúcim personálom. Pokiaľ dieťa cíti, že si rodičia so zdravotníkmi dobre rozumejú, získa k nim dôveru omnoho ľahšie. Pomôžte dieťaťu zoznámiť sa s režimom na oddelení i s prípadnými zvláštnosťami. Tak uľahčíte situáciu nielen dieťaťu, ale i lekárom a nemocničnému personálu.
Utešovanie a povzbudzovanie
Nedávajte dieťaťu sľuby, ktoré nemôžu byť splnené – napr.: „Určite to nebude bolieť“ ( mnohé výkony sú nejakým spôsobom spojené s bolesťou a je lepšie dieťa na to pripraviť) alebo: „Ráno už pôjdeš domov“, keď vieme, že dieťa musí zostať v nemocnici dlhšie. Často s ním rozprávajte a dodávajte mu odvahu.
Hovorte o chorobe
Rozhovory s lekármi, či sestrami o zdravotnom stave vášho dieťaťa by sa nemali odohrávať v jeho prítomnosti. Mnohým veciam dieťa nerozumie alebo ich pochopí zle a bude mať naviac ešte strach . Potom vysvetlite dieťaťu jednoduchými slovami, čo lekár hovoril a čo sa ďalej bude robiť.
Vezmite so sebou osobné veci dieťaťa
Nezabudnite do nemocnice pribaliť obľúbenú hračku a plyšáka, s ktorým zaspáva. Ak to je možné, malo by dieťa dostať vlastné oblečenie a papučky. Pokiaľ sa pri prevoze do nemocnice nejedná o naliehavý prípad, nechajte dieťa spolurozhodovať o tom, aké veci si má zabaliť.
Spoločný pobyt v nemocnici
Deti väčšinou odlúčenie od rodičov hlboko zneistí. Z tohto dôvodu nemusia reagovať na lekárske opatrenia vždy tak pozitívne, ako by sme si priali. V mnohých nemocniciach je v súčasnosti už bežnou praxou, aby jeden s rodičov mohol byť prijatý spoločne s dieťaťom. ( Ak ste so svojim dieťaťom hospitalizovaný, dbajte na to , aby ste denne mali aspoň 1-2 hodiny pre seba a mohli ste si trochu odpočinúť a opäť nabrať sily.)
Čo najčastejšie návštevy
Pokiaľ s rôznych dôvodov nieje možná spoločná hospitalizácia s dieťaťom, mali by ste dbať na to, aby ste svoje dieťa mohli navštevovať čo najčastejšie – a teda nielen v rámci bežne platných návštevných hodín. Väčšinou nenarazíte na žiadne problémy, pretože i nemocničný presonál má záujem na tom, aby pobyt v nemocnici bol pre dieťa čo najpríjemnejší a aby sa proces uzdravovania podporil i touto cestou.
Prípravné opatrenia
Nikdy nehrozte dieťaťu nemocnicou. Naopak snažte sa hovoriť i o kladoch pobytu v nemocnici.
Ak je to možné, berte dieťa so sebou, keď idete za niekým do nemocnice na návštevu. Využite to a ukážte, že sa tu ľuďom pomáha, aby sa uzdravili.
Darujte dieťaťu lekársky kufrík z hračkárstva. Tak si môže samo hravou formou zvykať na úkony, ktoré sa robia v nemocnici.
Loading...