Verejná a rodinná banka pupočníkovej krvi

eva/ redakcia 6
foto: isifa.com

„Môžme vám odobrať pupočníkovú krv?“ – pýtala sa ma sestra na pôrodnej sále niekde v medzičase medzi mojimi prichádzajúcimi a odchádzajúcimi kontrakciami, na ktoré som si šporila kyslík. Netušiac, o čom to vlastne hovorí, zmohla som sa len na jedinú otázku: “ A bude ma to bolieť“? V prestávke medzi nasledovnými kontrakciami som sa podpísala na riadok niekde na konci 5 stranovej zmluvy. Síce veľmi nevediac prečo a načo, ale ak je to dobrá vec, tak súhlasím.

Dnes má moja dcéra 12 rokov. O pupočníkovej krvi, možnostiach jej využitia, alebo len vedeckých výskumoch, ktoré sa k téme využitia krvotvorných buniek realizujú, viem už omnoho viac.

Zaujatá príbehmi 2.ročného chlapčeka, ktorému bola podaná vlastná pupočníková krv na liečbu detskej mozgovej obrny, alebo niekoľkomesačného dieťaťka s nádorom mozgu, ktorý je dnes zdravý… začala som pátrať po „odbere“ mojej dcéry z pred 12.tich rokov.

Našla som ho. Je tam. Vo verejnej banke. K dispozícii v medzinárodnej sieti darcov, pre kohokoľvek, kto ju bude potrebovať a bude pre neho vhodná. 

Uchovať si vlastnú pupočníkovú krv na použitie vo vlastnej rodine, v čase pôrodu mojej dcéry ešte možné nebolo. Dnes máme možnosť rozhodnúť sa túto krv darovať do Verejnej banky, alebo uskladniť v Rodinnej banke.

Aký je rozdiel medzi verejnou a rodinnou bankou pupočníkovej krvi?

Pupočníková krv sa dnes spracováva a uskladňuje vo verejných alebo v rodinných bankách pupočníkovej krvi. Verejná banka zhromažďuje pupočníkovú krv od darkýň, ktorú vyšetrí, otypizuje a dá ju k dispozícii do medzinárodnej siete darcov. Táto pupočníková krv je určená pre cudzích ľudí odkázaných na transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek na celom svete. Naopak, pupočníková krv uložená v rodinnej banke je k dispozícii len pre dieťa, ktorému bola odobraná, alebo pre jeho súrodencov.

Prečo platia iné kritériá pre darovanú a vlastnú pupočníkovú krv?

Keď sa rodička rozhodne pupočníkovú krv svojho dieťatka darovať do verejnej banky, vedome sa jej vzdáva v prospech cudzích pacientov. V prípade, že pre niektorého pacienta bude vhodná, použije sa u neho na alogénnu (nepríbuzenskú) transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek. Pri alogénnej transplantácii ide vždy o pacientov s ťažkými diagnózami ako leukémie, myelodysplastický syndróm, poruchy imunity a iné.

Preto pre výber pupočníkovej krvi od darkýň platia prísne pravidlá určené odborníkmi na medzinárodnej úrovni, ktoré uplatňujú všetky verejné banky na svete. Pri transplantácii sa totiž spájajú dva organizmy, príjemca a darca, pričom jeden z nich je veľmi oslabený. Prísnym výberom vhodnej pupočníkovej krvi sa snažíme zabezpečiť čo najmenej komplikácií spojených s liečbou.

Pri vlastnej pupočníkovej krvi tento problém nie je. Príjemca a darca sú jedna a tá istá osoba. Pri jej podaní vnášame do organizmu pacienta jeho vlastné bunky – bunky z pupočníkovej krvi si „pamätajú“, že pochádzajú z toho istého organizmu, a preto medzi sebou „nezápasia“.

Požiadavky na kvalitu procesov odberu, spracovania a skladovania  pupočníkovej krvi sa však v prípade verejnej a rodinnej banky riadia rovnakou legislatívou.

Prečo musí darkyňa pupočníkovej krvi spĺňať prísne kritériá?

Cieľom verejnej banky je mať k dispozícii takú pupočníkovú krv, ktorú si lekár vyberie pre pacienta, a nie mať uskladnených čo najviac jednotiek. Darkyňa preto musí spĺňať viaceré medicínske kritériá. Pátra sa po ochoreniach v rodine dieťaťa, sleduje sa zdravotný stav matky počas tehotenstva a pôrodu, ale aj zdravotný stav dieťatka pol roka po narodení. Keby sa uňho prejavilo genetické alebo iné závažné ochorenie, pupočníková krv by sa z verejnej banky vyradila.

Asi najdiskutovanejším kritériom na darovanie pupočníkovej krvi je pôrodná hmotnosť dieťaťa – 4 000 gramov. Pri vyššej pôrodnej hmotnosti je totiž pravdepodobnejší väčší objem krvi, od ktorého sa odvíja vyšší počet buniek. Práve ich počet je jedno z najdôležitejších kritérií, ktoré posudzujú lekári, keď hľadajú vhodnú krv pre svojho pacienta. Dnes je v medzinárodnej databáze BMDW zaradených 1 737 jednotiek pupočníkovej krvi od darkýň zo Slovenska, pričom pupočníková krv zo slovenskej verejnej banky bola už štvrtý rok vyhodnotená ako najkvalitnejšia na svete – obsahuje totiž najvyšší priemerný počet buniek.

Kedy sa použiť pupočníková krv z rodinnej banky?

Príjemcom pupočníkovej krvi uloženej v rodinnej banke môže byť buď dieťa, ktorému bola odobratá, alebo jeho vlastný súrodenec. Ak dieťa dostane vlastné bunky, hovoríme o autológnej transplantácii. Môžeme ju označiť aj ako autotransfúziu, keďže biologický materiál podaný pacientovi pochádza z jeho vlastného organizmu. Z toho dôvodu sú aj medicínske kritériá pri výbere pupočníkovej krvi pre vlastnú potrebu minimálne.

Vlastná pupočníková krv sa najčastejšie využíva na terapiu rôznych typov nádorov a získaných porúch krvotvorby. Novšia oblasť využitia je v rámci klinických štúdií, ktoré sa realizujú u detí, ktoré majú uloženú svoju pupočníkovú krv. Ide o oblasť regeneratívnej medicíny. Skúmajú sa jej liečebné účinky pri poškodeniach mozgu, detskej mozgovej obrne, strate sluchu, vývojových chybách srdca či pri juvenilnej cukrovke.

Ak je príjemca pupočníkovej krvi súrodenec, ide o súrodeneckú transplantáciu. Zaujímavé je, že sa pri nej dosahujú 2-krát lepšie výsledky ako pri nepríbuzenskej transplantácii. Pomáha predovšetkým súrodencom s genetickými poruchami tvorby krvi, imunity, metabolizmu, leukémiami atď.

Použila sa pupočníková krv zo Slovenska na liečbu?

Pupočníková krv od slovenských darkýň sa použila u 16 pacientov z Českej republiky, Holandska, Kanady, Izraela, Dánska, USA, Francúzska a Maďarska. Súrodeneckú transplantáciu pupočníkovej krv podstúpilo päť slovenských detí. Vlastná pupočníková krv bola u nás použitá v roku 2004 na liečbu chlapčeka s nádorom mozgu a v roku 2011 na liečbu ďalšieho chlapčeka s detskou mozgovou obrnou, ktorý ju dostal na prestížnej klinike v USA. V treťom kvartáli 2012 sa otvára aj u nás klinická štúdia pre deti s detskou mozgovou obrnou, ktoré majú uskladnenú pupočníkovú krv.

Ak máte otázky k pupočníkovej krvi, môžete sa pýtať na facebookovej stránke Pupočníková krv.

  • Spracované s použitím materiálov tlačovej správy www.ceptra.sk 

 


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ahojte,chcem sa opýtať keby som dala pupočníkovú krv do verejnej banky a keby náhodou by ju moje dieťa neskor potrebovalo má šancu dostať svoju vlastnú pupočníkovú krv,ked ju možu darovať niekomu inému?

  2. ahojte,chcem sa opýtať keby som dala pupočníkovú krv do verejnej banky a keby náhodou by ju moje dieťa neskor potrebovalo má šancu dostať svoju vlastnú pupočníkovú krv,ked ju možu darovať niekomu inému?

    1. Jasne. AJ ja s tym ratam. AJ som si po niekolkych rokoch kontrolovala, ci to v tom verejnom registri je… a je to tam. Jedine riziko je, ze si prave tu vasu vyberie niekto, kto ju bude potrebovat skora ak vy. Ale to by som odhadovala tak na niekolko velmi malo promile pravdepodobne.

  3. Myslím, že v texte sú zohľadnené obidve možnosti – darovanie aj uskladnenie pre dieťa. Na margo onkologického ochorenia v rodine sa píše: „Preto pre výber pupočníkovej krvi od darkýň platia prísne pravidlá určené odborníkmi na medzinárodnej úrovni, ktoré uplatňujú všetky verejné banky na svete.“ Musíme si uvedomiť, že táto krv ide človeku bez imunity a odovzdávame mu novú. Rakovina nie je maličkosť, do istej miery je dokonca dedičná. Treba tento fakt jednoducho prijať, a keď rodička chce urobiť dobrý skutok, mala by si vybrať niečo iné. Všade sú nejaké kritériá, a tieto sú predsa životne dôležité.

  4. zase ciste PR 🙁 ja som CHCELA darovat pupocnikovu krv do verejnej databazy (ved predsa skvela vec, pomoct mozno niekomu druhemu, ci azda po rokoch mozno aj svojim detom!!!), dali mi bez zaujmu vyplnit nejaky formular, boli tam otazky typu „na co zomreli vasi stari rodicia“ (teda podotykam pra-rodicia mojho dietata), ked som napisala, ze v 75.rokoch zomrel dedko na rakovinu traviaceho ustojenstva, uz o darovanie pupocnikovej krvi nemal nikto zaujem, vraj onkologicky nalez vylucuje darcovstvo… pytam sa, ako zomieraju nasi stari rodicia, ak nie na infarkt, rakovinu ci ine ochorenie – lebo vsetky tieto diagnozy vas automaticky vyraduju z „darcovstva“ – kolko deduskov ci babiciek v rokoch zomrelo na nejaku inu pricinu…? nikoho nezaujimalo moje bezproblemove tehotenstvo, moj zdravotny stav ci zdravotny stav mojich zvysnych deti,…nezaujem. keby bola implementacia a pouzitie pupoc.krvi tak jednoduche, ucinne a iste, pupocnikovu krv by odoberali plosne vsetkym mamickam a databaza darkyn by bola ovela ovela vacsia..a tak ked nahodou jednemu pacientovi v USA podaju liecbu pupocnikovou krvou, a zachrania ho, vsade sa o tom musi pisat….zatial je to vsetko o peniazoch, reklame…lebo keby som si chcela krv nechat pre „seba“ a svoje deti, a ZAPLATILA si to, v pohode mi ju odoberu, uskladnia a budu sa na mna usmievat a chvalit aka ma, aka som mudra, ze myslim na buducnost svojich deti a vsetko je ok…a business ide dalej.

    1. No, myslim, ze to nestoji 5 korun uskladnovat to v tych mimnut 160 stupnov, ci kolko, takze to aby sa uskladnovala krv vsektym detom je asi sience fiction Robim v genetickom laboratoriu, zaoberajucom sa inymi temami ale ludskou krvou a krvotvornymi bunkami, ale viem, ze technologia spracovania a uskaldnenia je neskutocne draha zalezitost.

Pridaj komentár