Trojlístok záchrany

Ema Temerová 0

PUPOČNÍKOVÚ KRV MOŽNO UCHOVAŤ PRE SEBA, ODOBRAŤ PRE SÚRODENCA ALEBO DAROVAŤ CUDZIEMU

 

Transplantácia krvotvorných buniek. Zložitá liečebná metóda, ktorá u pacienta umožňuje obnovenie krvotvorby po zlyhaní kostnej drene. Nie je to operácia, prebieha ako transfúzia krvi. A najmladším zdrojom krvotvorných buniek je pupočníková krv.

 

Kostná dreň človeka môže zlyhať z rôznych dôvodov. Niekedy je to priamy dôsledok nejakej choroby, ožiarenia alebo následok užívania liekov. Pri niektorých zhubných, ale aj nezhubných ochoreniach lekári zlyhanie kostnej drene vyvolajú zámerne, aby mohli „chorú“ krvotvornú bunku vymeniť za zdravú. Ak ide o onkologické ochorenie, odborníci sa často snažia nádorové bunky zlikvidovať pomocou vysokých dávok cytostatických liekov, ktoré niekedy kombinujú aj s celotelovým ožiarením. Po takejto liečbe sa zničia nielen nádorové bunky, ale aj normálne bunky krvotvorby v kostnej dreni, z ktorých vznikajú červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky. Bez transplantácie novými krvotvornými bunkami by pacient zomrel na dreňový útlm.

Pri nezhubných ochoreniach ide často o závažnú poruchu metabolizmu, imunity či krvotvorby, alebo krvotvorba rovno zlyháva. Transplantáciou sa tak odstráni príčina ochorenia. V 70. rokoch sa zistilo, že aj pupočníková krv je bohatým zdrojom krvotvorných buniek, akýchsi malých tovární na výrobu krviniek či doštičiek. Oproti iným zdrojom má dokonca mnohé výhody. Lenže je možné odobrať ju len raz za život.

 

DRUHY TRANSPLANTÁCIÍ

Nie pri každom ochorení možno použiť vlastné krvotvorné bunky v rámci tzv. autológnej transplantácie. Transplantácie totiž rozdeľujeme podľa toho, kto komu krvotvorné bunky daruje, na autológne a alogénne. Pri autológnej transplantácii pacient „daruje“ krvotvorné bunky sám sebe. Ak je ochorenie vrodené, už prítomné v krvotvornej bunke, niet inej cesty ako túto krvotvornú bunku nahradiť zdravou od iného jedinca. Vtedy hovoríme o alogénnej transplantácii. Darca a príjemca však musia mať zhodné isté znaky – hovoríme, že sú kompatibilní. Najlepšie je, keď darcom je súrodenec. Vtedy hovoríme o príbuzenskej alebo súrodeneckej alogénnej transplantácii.

 

PRÍBUZENSKÁ TRANSPLANTÁCIA OD DARCU

Predstavte si situáciu, že rodičia majú dieťa so závažným vrodeným ochorením, akým je napríklad niektorý druh anémie. Pri tzv. Blackfan-Diamondovej anémii nastáva zlyhanie tvorby červených krviniek v kostnej dreni. Pacienta udržiavajú pri

živote opakované transfúzie. Ale dokedy? Nie sú riešením problému – ony, ani liečba kortikoidmi so svojimi nežiaducimi účinkami. S ich pomocou však možno preklenúť obdobie čakania na vhodného darcu krvotvorných buniek.

Je jasné, že nájsť ho je ako hľadanie ihly v kope sena. A čo keby ním bolo ďalšie dieťatko? U súrodencov je až 25 % šanca zhody, čo je v prírode obrovská pravdepodobnosť! Vo svete, ale aj u nás tak vznikajú „bábätká na objednávku“, ktoré rodina prijme s tou najväčšou láskou – ich príchodom na svet totiž mama daruje život hneď dvakrát. Stalo sa tak aj v rodine Majky, prvej slovenskej pacientky, ktorú zachránil transplantát z pupočníkovej krvi od súrodenca. Dnes 10-ročná Majka dostala pupočníkovú krv od svojho brata Robka. O dva roky mladší Robko sa narodil, aby zachránil život svojej sestre. Rodina si ho doslova  vymodlila. V takýchto prípadoch sa vykonáva tzv. indikovaný odber pupočníkovej krvi. Odber je súčasťou liečebnej procedúry a pre rodinu je bezplatný. Dnes už v Majkinej rodine so slzami v očiach len spomínajú na prežitú tortúru. Mama Alena si nikdy nepripúšťala, že by to nevyšlo, že by sa dieťa, ktoré vtedy čakala, nemohlo stať vhodným darcom krvotvorných buniek. Že by sa nemusela podariť Majkina transplantácia.

Doposiaľ sa na Slovensku uskutočnili štyri súrodenecké transplantácie, z toho dvakrát práve pri spomínanej diagnóze. A všetky boli úspešné!

 

NEPRÍBUZENSKÁ TRANSPLANTÁCIA OD DARCU

Nie vždy je však možné, že sa nájde vhodný darca v podobe súrodenca, ba dokonca nenájde sa ani medzi rodinnými príslušníkmi, ktorí by ešte mohli darovať kostnú dreň či krvotvorné bunky z tzv. periférnej krvi. Nastáva boj o čas, hľadanie v medzinárodných registroch kostnej drene a pupočníkovej krvi.

Unikátny prípad takejto liečby transplantátom z pupočníkovej krvi od cudzieho darcu sa odohral v Čechách. Malý Radek z Čiech sa narodil so zriedkavou a znetvorujúcou diagnózou, ktorá mu nedovoľovala vyjsť na svetlo – kongenitálnou erytropoetickou porfýriou. Niektorí zlomyseľníci tejto chorobe dávajú aj prívlastok „Drakulova“. Išlo o vrodené ochorenie, ktoré je v odbornej literatúre zdokumentované len na stotridsiatich prípadoch detských pacientov na svete. Chlapček mal problémy s krvotvorbou ešte v matkinom tele. Ešte skôr, ako sa narodil, dostal do pupočnej šnúry päť transfúzií krvi. Po narodení však jeho pokožka začala dramaticky reagovať na obyčajné svetlo. Vytvorili sa mu rozsiahle popáleniny. Čakala ho nie príliš svetlá budúcnosť. Doslova. Museli ho umiestniť do tmy.

Radek bol nielen prvým pacientom s týmto ochorením, ale zároveň aj prvým, ktorého zachránil transplantát z pupočníkovej krvi od nepríbuzného darcu v Čechách. Našiel sa  preňho v Španielsku. Transplantovali ho pri špeciálnom osvetlení, ktoré neobsahovalo UV – žiarenie. Dostal tridsať mililitrov pupočníkovej krvi.

Výhodou pupočníkovej krvi oproti iným zdrojom je nižšie riziko vzniku komplikácii po transplantácii – obávanej imunitnej reakcie štepu voči hostiteľovi. Toto sa využíva pri menej prísnom posudzovaní zhody medzi darcom a príjemcom. Zamrazená pupočníková krv je navyše ihneď k dispozícii. Radkovi vniesla doslova svetlo do života.

 

TRANSPLANTÁCIA VLASTNÝCH KRVOTVORNÝCH BUNIEK

Pri mnohých ochoreniach je možné použiť vlastné krvotvorné bunky.  V takýchto prípadoch netreba riešiť otázku zhody či nezhody darcu a príjemcu.

Malý Andrejko z Levíc tiež dostal vlastné krvotvorné bunky z pupočníkovej krvi, ktoré mu rodičia dali po pôrode zamraziť ako poistku pre život. V jeho prípade išlo o podpornú liečbu krvotvornými bunkami z vlastného pupočníkového transplantátu, vďaka ktorému mohol dostať agresívnejšiu, čiže účinnejšiu cytostatickú liečbu. V hlavičke mal totiž nádor, ktorý bolo potrebné zlikvidovať. Chemoterapia pôsobí zhubne nielen na nádorové bunky, ale aj na iné, rýchlo sa množiace bunky, ktorými sú predovšetkým bunky kostnej drene. Tým, že Andrejkovi podali jeho krvotvorné bunky, znížili odborníci pravdepodobnosť komplikácií pri jeho liečbe. Aj tak možno využiť potenciál existencie vlastného štepu z krvotvorných buniek – týchto  zamrazených kuriérov života.

Okrem využitia vlastných krvotvorných buniek pri obnove krvotvorby sa otvárajú nové možnosti v podobe liečby krvotvornými bunkami v regeneratívnej medicíne, napríklad pri cukrovke I. typu, detskej mozgovej obrne, niektorých poškodeniach mozgu a nedostatku kyslíka pri narodení, pri terapii diabetickej nohy či nehojacich sa kostných defektoch. Pokusy s injekciami vlastných krvotvorných buniek (zatiaľ z kostnej drene) do poškodenej oblasti srdcového svalu alebo pri liečbe roztrúsenej sklerózy sa už uskutočnili aj na Slovensku!

EUROCORD-SLOVAKIA ZABEZPEČUJE:

  • odbery pupočníkovej krvi od dobrovoľných darkýň
  • odbery pupočníkovej krvi pre vlastnú potrebu dieťaťa v bratislavských pôrodniciach
  • súrodenecké odbery pupočníkovej krvi na indikovanú transplantáciu
  • spracovanie, zamrazenie a dlhodobé skladovanie pupočníkovej krvi z celého územia Slovenskej republiky
  • zamrazenie krvotvorných buniek z kostnej drene pre II.detskú kliniku Transplantačnej jednotky kmeňových krvotvorných buniek DFNsP v Bratislave

 

 

CEPTRA Organizačno-administratívne zabezpečuje:

  • odbery pupočníkovej krvi pre vlastnú potrebu dieťaťa vo všetkých pôrodniciach na Slovensku mimo Bratislavy
  • súrodenecké odbery pupočníkovej krvi na indikovanú transplantáciu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár