Už 18. jednotka pupočníkovej krvi zaslaná na liečbu zo slovenskej verejnej banky pomôže malému chlapčekovi v boji s leukémiou. Je však v niečom výnimočná. Pupočníková krv sa raritne zhoduje s malým pacientom na 100%. Do Ameriky dorazí symbolicky v čase Dňa výskumu rakoviny, ktorý si pripomíname 7. marca.
„Pupočníková krv má tú výhodu, že ju možno úspešne transplantovať aj pri určitej nezhode. Nové bunky i napriek tomu nespustia v tele príjemcu obranný mechanizmus“, vysvetľuje vedúci Slovenského centra orgánových transplantácií MUDr. Daniel Kuba, PhD. Nájsť vhodného darcu bolo však v prípade štvorročného pacienta náročné. „Je to ako výhra v lotérii, hľadá sa medzi miliónmi darcov na celom svete. Bez medzinárodného prepojenia databáz by v najbližších dňoch nemohol podstúpiť liečbu,“ dodáva MUDr. Kuba. O to potešujúci je fakt, že práve na Slovenku sa našla pupočníková krv a to hneď s úplnou zhodou.
Keďže pri pupočníkovej krvi nie je potrebná taká prísna zhoda transplantačných znakov medzi darcom a príjemcom ako pri kostnej dreni, umožňuje to podstúpiť transplantáciu tisíckam pacientov ročne, ktorí by nikdy nenašli bunky od darcu so 100% zhodou. Zo slovenskej verejnej banky sa takýmto spôsobom úspešne využila 17 krát.
O verejnej banke pupočníkovej krvi
Verejná banka získava pupočníkovú krv od dobrovoľných darkýň a poskytuje ju do medzinárodnej výmennej siete pre pacientov nielen doma, ale kdekoľvek na svete. Na Slovensku ju zriadilo a buduje občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia, ktorý pôsobí v oblasti spracovania a skladovania krvotvorných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi a podporuje jej využívanie na liečbu a výskum.
Váš komentár
Chcela by som vediet, ako funguje verejna banka, kedze momentalne nema zaujem o bezplatne darovanie pupocnikvej krvi do banky.Ja som dala pri druhom dietati odobrat a odlozit krv pre nas, avsak teraz mam pochybnosti..