Štúdia využitia pupočníkovej krvi pre predčasne narodené deti
Odborníci z egyptskej Ain Shams University sa podujali na pilotnú štúdiu, ktorej cieľom je podať vlastnú pupočníkovú krv predčasne narodeným deťom. Na to, aby boli výsledky čo najpresnejšie, musia však platiť určité kritériá:
- Novorodenci musia byť narodení pred 34. týždňom tehotenstva alebo s pôrodnou hmotnosťou pod 1 500 gramov,
- ich vlastná pupočníková krv im má byť vpichnutá v priebehu prvých 14 dní života.
Podľa správy Unicefu z roku 2001 sa v Egypte rodí 12 až 15 % detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou, z nich tretinu tvoria predčasne narodené deti. Štatistiky sú o to hrozivejšie, že novorodenecká úmrtnosť sa vyšplhala na 25 z 1 000 živonarodených detí. Ako najčastejšiu príčinu úmrtia pritom lekári stanovujú práve nedonosenosť. Aplikácia vlastnej pupočníkovej krvi deťom v núdzi by mala byť bezpečným, rýchlym a lacným riešením. Ako je známe, má unikátne zloženie a obsahuje rôzne kmeňové bunky. Okrem iného aj takzvané mezenchýmové bunky – opravárky, ktoré sú schopné nájsť poškodené miesto v tele a následne ho zregenerovať.
Štúdia s pupočníkovou krvou u deti s traumatickým poškodením mozgu
V novembri 2010 odštartoval výskum The University of Texas sídliacej v Houstone, ktorý má za úlohu zistiť, či má podávanie vlastnej pupočníkovej krvi terapeutické účinky na pediatrických pacientov s traumatickým poškodením mozgu. Ako už niektoré štúdie dokázali, po vstreknutí pupočníkovej krvi deťom s poškodením mozgu po jeho nedostatočnom okysličení, sa stav zlepšil. Teraz zostáva zistiť, či rovnaká infúzia zaberie aj pri traumatickom poškodení mozgu. Do štúdie sa môžu zapojiť tie deti, ktoré:
- takéto poranenie utrpeli a plne sa z neho nezotavili. Respektíve, ich liečba nedosiahla želaný efekt.
- Ďalšou podmienkou je vek od 18 mesiacov do 17 rokov.
- Pacientom má byť ich vlastná pupočníková krv vstreknutá do žily v období 6 až 18 mesiacov od úrazu hlavy.
Traumatické poškodenia mozgu sú vo všeobecnosti primárnou príčinou úmrtnosti detí po úrazoch. Vedci si zvolili na spoluprácu veľkú americkú privátnu banku pupočníkovej krvi. Štúdia má byť ukončená v decembri 2015.
Novorodenci s hypoxicko-ischemickou encefalopatiou a využitie pupočníkovej krvi
Poškodenie mozgu u novorodencov s hypoxicko – ischemickou encefalopatiou môžu byť zapríčinené:
- rozsiahle infarkty placenty,
- predčasné odlučovanie placenty,
- nepostupujúci pôrod,
- masívne vdýchnutie plodovej vody.
Tento neželaný jav môže mať rôzne prejavy – mozgovú obrnu, psychomotorickú retardáciu, kŕče, selektívne poruchy motoriky a psychických funkcií. To všetko má na svedomí nedostatok kyslíku v priebehu tehotenstva alebo počas pôrodu.
Na americkej Duke University známej svojimi štúdiami s vlastnou pupočníkovou krvou, skúmajú jej vplyv na takto postihnutých detských pacientov. Novorodenci nie sú v čase aplikácie pupočníkovej krvi starší ako 14 dní a ich pôrodná hmotnosť neklesla pod 1 800 gramov. Všetky deti zapojené do výskumu sa narodili po 36. týždni tehotenstva a ich Apgar skóre nebolo ani po 10 minútach pozorovania nižšie ako 5. Prejavy encefalopatie sa pritom u nich prejavili už v prvých 6 hodinách života.
Medzinárodné stretnutie odborníkov na transplantácie
V decembri 2010 Eurocord-Slovakia zorganizoval medzinárodné pracovné stretnutie Cord Blood Advisory Board, na ktorom slovenskí odborníci z oblasti transplantácií krvotvorných kmeňových buniek poskytli svojim rumunským kolegom skúsenosti s využitím pupočníkovej krvi. Stretnutia sa zúčastnili špecialisti z transplantačnej jednotky detskej kliniky v Bukurešti, ktorá je zameraná najmä na autológne a alogénne príbuzenské transplantácie.
Príspevok o výhodách i rizikách rôznych zdrojov krvotvorných buniek prednášal vedúci Katedry hematológie a transfuziológie SZU prof. MUDr. Mikuláš Hrubiško, CSc. Na jeho slová následne nadviazali primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene v Bratislave MUDr. Júlia Horáková a MUDr. Alica Dzurenková z tej istej kliniky. Informovali o indikáciách transplantácií pupočníkovej krvi u detí. Na svojom pracovisku ich už vykonali päť.
Keďže pupočníková krv je aj bohatý zdroj mezenchýmových kmeňových buniek, ktoré sa už v súčasnosti využívajú na terapeutické účely, so svojím príspevkom vystúpil popredný slovenský odborník, prednosta Združenej tkanivovej banky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, MVDr. Ján Rosocha, CSc. Jeho pracovisko ako jedno z prvých v Európe rozvinulo program prípravy autológnych transplantátov na liečbu širokého spektra kostných defektov a defektov spojivových tkanív.
Ďalšou témou podujatia bol verejný register pupočníkovej krvi na Slovensku, ktorý predstavila jeho koordinátorka Mgr. Marína Polonská. Cieľom bolo informovať rumunských kolegov o legislatívnych podmienkach v rámci EÚ, logistike procesu vyhľadávania vhodnej pupočníkovej krvi, úlohe koordinátorov či o medzinárodnej výmene transplantátov.