Štúdia s pupočníkovou krvou v priamom prenose

PR 0

Allison Thurmanová má dva roky. Na prvý pohľad sa nelíši od svojich rovesníčok. Plavovlasé dievčatko v bielych šatách s ružovými mašľami a veľkými orieškovými očami sa opiera o svojho otca a pozerá do prenosného DVD prehrávača, odkiaľ sa ozýva známa detská pieseň Old McDonald Had a Farm.

Druhý pohľad však prezradí oveľa viac. Do prsta jej tečie priehľadná infúzia, záber pochádza z nemocnice. No je tu ešte jedna vec, ktorú oko fotoaparátu nemá šancu zachytiť. Allison má detskú mozgovú obrnu a

momentálne podstupuje liečbu vlastnou pupočníkovou krvou.

Pred podaním infúzie mladá slečna absolvovala stretnutie s neurologičkou Elizabeth Sekulovou z Medical College of Georgia Children’s Medical Center. Lekárka je súčasťou tímu, ktorý uskutočňuje randomizovanú klinickú štúdiu pod záštitou Georgia Health Sciences University (GHSU). Jej cieľom je zistiť, či je vlastná pupočníková krv vhodná a bezpečná na liečbu detskej mozgovej obrny.

Štúdia odštartovala minulý rok a v tom čase bola jediná svojho druhu v USA. Medzičasom sa k nej pridala aj rozsiahla klinická štúdia na Duke University. Práca nadväzuje na výskum na zvieracích modeloch s dospelými kmeňovými bunkami, ktorý viedol Dr. James Carroll, primár detskej neurológie na GHSU. „Zistili sme, že tieto typy buniek vedú pri zvieratách s poškodením mozgu k zlepšeniu stavu. Všetky experimenty sme uskutočnili v priebehu prvého týždňa od zranenia,“ uviedol pre The Augusta Chronicle.

Allison je jedno zo šiestich detí v klinickej štúdii,

ktorá sa začala pred pol druha rokom. Záujem zo strany rodičov je pritom vysoký – na pracovisko v tejto veci prichádza päť až šesť hovorov každý týždeň. Avšak, podľa primára Carrolla, sa do štúdie kvalifikuje len nízke percento detí. Mnohí rodičia nedali svojim deťom uskladniť pupočníkovú krv a snažia sa o to, aby lekári u nich využili pupočníkovú krv mladšieho súrodenca. To však nie je možné, keďže kritériá štúdie sú jasne dané.

Našťastie, Thurmanovci dali pupočníkovú krv odložiť svojej prvej dcére Audrey (4) a rovnako sa rozhodli postupovať aj u Allison. „Mala to byť len poistka,“ vysvetľuje otec Mike Thurman hojdajúc dievčatko na kolenách. Nenapadlo im, že by s ním nemalo byť niečo v poriadku. Keď však nesedelo ani v deviatich mesiacoch, roztočil sa kolotoč vyšetrení. V roku prišla definitívna diagnóza – detská mozgová obrna. Rodičia sa zľakli, no odmietli sa nečinne prizerať. „Aktívne sme začali hľadať pomoc na internete,“ spomína matka Erica a otec Mike dodáva, že boli pripravení vycestovať za liečbou mimo USA, keď objavili klinickú štúdiu GHSU.

Štúdia je zaslepená, čo znamená, že lekári ani rodičia nevedia, či dieťa dostane pupočníkovú krv alebo placebo. Infúzie sú dve v rozpätí troch mesiacov. Keď dieťa nedostane pupočníkovú krv prvýkrát, je mu podaná pri druhej návšteve. A opačne.

Allison pred druhou dávkou vyšetrila lekárka Elizabeth Sekulová. „Zaznamenali ste nejaký výrazný pokrok?“ spýtala sa rodičov ako prvé.

„Po návrate domov sa jej zlepšila reč oveľa viac,“ pritakal Mike. 

„Ako zlepšila?“ pokračovala lekárka.

„Dramaticky sa jej rozšírila slovná zásoba,“ dodal.

Podľa lekárky sa to však dá pripísať aj tomu, že mesiac po prvej infúzii Allison ukončila rečovú terapiu.

„Dúfame, že čoskoro začne chodiť. Radšej skôr ako neskôr,“ vyjadril svoje želanie otec.

„Aby bola normálnym aktívnym dieťaťom,“ doplnila ho manželka.

Rodičia chcú po každej návšteve nemocnice vidieť posun k lepšiemu. Niet sa im čo čudovať. Nádej je to jediné, čo im zostáva. „Sme veľmi šťastní, že túto možnosť máme,“ uzatvára rozprávanie matka. Sľubné výsledky u detí s detskou mozgovou obrnou z USA, ale i z Európy im dávajú za pravdu.

Zdroj:

https://chronicle.augusta.com/news/health/2011-08-13/clinical-trial-georgia-health-sciences-university-uses-cord-blood-ease

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár