Pupočníková krv a regeneratívna medicína II.

Filip Schmidt 0

Transplantácia pupočníkovej krvi

Transplantácie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi vôbec nie sú nové. Už 20 rokov podávajú lekári pacientom s poruchami krvotvorby a imunity pupočníkovú krv nielen od ich rodinných príslušníkov, ale dokonca aj od nepríbuzných, avšak tkanivovo zhodných darcov. 

Posledné desaťročie sa dostáva do popredia aj využívanie kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi. V mnohých štátoch USA dnes zákon vyžaduje od pôrodníkov a pôrodných asistentiek, aby informovali svojich pacientov o možnosti odberu pupočníkovej krvi pri pôrode a jej uskladnenia pre prípadné použitie v budúcnosti.

Rodičia majú možnosť darovať pupočníkovú krv verejnej banke, kde bude môcť byť použitá pre kohokoľvek, kto ju bude potrebovať a bude vhodným príjemcom. Môžu sa tiež rozhodnúť zaplatiť súkromnej „rodinnej“ banke poplatok za spracovanie a  skladovanie, pričom pupočníková krv bude v banke k dispozícii výhradne iba pre budúce potreby samotného dieťaťa alebo člena rodiny. Vo vyspelých krajinách si možnosť uskladniť pupočníkovú krv dieťaťa pre jeho potrebu vyberá v súčasnosti približne 3 – 10%  rodičov.

Alogénne transplantácie

Alogénne transplantácie pupočníkovej krvi (ak pupočníková krv pochádza od inej osoby – od darcu) sú dnes bežne používanou metódou na liečbu viac ako 70 ochorení, vrátane leukémií, lymfómov, kosáčikovej anémie či myelodysplastického syndrómu.

Alogénne transplantácie pupočníkovej krvi môžu napraviť aj vrodené poruchy metabolizmu či imunity, ak sa liečba podá včas po diagnostikovaní ochorenia. Podobne, ako je to pri transplantácii kostnej drene, aj pri podaní pupočníkovej krvi od iného jedinca sa podaním silných liekov či ožiarením najprv zničí pacientova chorá krvotvorba či imunitný systém.

Pri autoimunitných ochoreniach sa tým zabezpečí aj to, že starý imunitný systém pacienta nebude viac napádať a ničiť napr. bunky pankreasu produkujúce inzulín a nové kmeňové bunky ho budú môcť zregenerovať. Po podaní pupočníkovej krvi od iného človeka lekári čakajú, kým sa bunky ujmú (prihoja) a začnú sa rozmnožovať, pričom tvoria zdravé krvné bunky a nový imunitný systém.

Podľa Dr. Stephena Nimera, vedúceho hematológie Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, je úspešnosť liečby pri podaní pupočníkovej krvi rovnaká, ako je úspešnosť podania kostnej drene, a to 20 až 80 % v závislosti od ochorenia.

 Pre tento dôvod sa alogénne transplantácie pupočníkovej krvi používajú čoraz viac namiesto transplantácií kostnej drene, keďže odber pupočníkovej krvi je jednoduchý a bezbolestný, bunky z pupočníkovej krvi sa nemusia tak prísne zhodovať s bunkami príjemcu a zdá sa, že po podaní pupočníkovej krvi je v porovnaní s kostnou dreňou menej závažných nežiadúcich účinkov.

Pupočníková krv v regeneratívnej medicíne

Najnovšie prípady použitia pupočníkovej krvi však zahŕňajú aj prípady ako je Liam, ktorý dostal svoju vlastnú pupočníkovú krv na liečbu ochorenia, ktoré nie je priamo ochorením krvi. Príkladom takýchto ochorení je diabetes alebo detská mozgová obrna. „ Sledujete deti s určitým poškodením, podáte im ich vlastné kmeňové bunky a pozorujete, čo sa bude diať“, hovorí Dr. Haller. Takýto proces sa nazýva regeneratívna medicína, čo v podstate znamená prinútiť telo, aby sa zregenerovalo samo.

Veľká časť regeneratívnej medicíny dnes zahŕňa použitie kmeňových buniek, čo sú nevyzreté ľudské bunky, ktoré sa môžu deliť, rásť a meniť sa na rôzne typy tkanív a buniek v organizme.

Existujú rôzne typy kmeňových buniek. Tie, ktoré sú najviac „plastické“ – sú schopné meniť sa na najviac rozličných typov tkanív – sa nachádzajú v ľudských embryách. Avšak použitie embryonálnych kmeňových buniek je eticky kontroverzné, a preto je v súčasnosti ich použitie na liečbu či výskum v mnohých štátoch zakázané . Na rozdiel od toho, využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi je eticky akceptované a je podporované aj katolíckou cirkvou.

„Odber týchto buniek počas pôrodu nepredstavuje žiadnu ujmu ani pre matku, ani pre dieťa“, upozorňuje Dr.  Verter. Avšak kmeňové bunky pupočníkovej krvi nie sú až také plastické ako embryonálne kmeňové bunky. „Väčšina z nich najlepšie pomáha pri obnove imunitného systému či krvotvorby“, vysvetľuje Dr. Nimer, čo je vlastne podstata fungovania klasickej transplantácie pupočníkovej krvi.

O svojom výskume s diabetom Dr. Haller tvrdí, že podaná pupočníková krv pravdepodobne pomáha deťom ako je Liam, vytvoriť zdravšie biele krvinky, ktoré zmierňujú útok imunitného systému na pankreas. „Ak niekomu podáme takéto imunoregulačné bunky, aké sa nachádzajú v pupočníkovej krvi, môžeme dúfať, že sa tým autoimunitný proces útoku na pankreas zmierni, čím sa v pankrease zachovajú niektoré bunky, ktoré sú schopné produkovať inzulín“, vysvetľuje Dr. Haller. Na účely regeneratívnej medicíny sú vhodné iba vlastné kmeňové bunky.

Uskladnenie pupočníkovej krvi

Väčšina členov lekárskej komunity súhlasí s myšlienkou, že je treba uchovávať čo najviac pupočníkovej krvi.

„Pupočníková krv je úžasný zdroj buniek, a keďže sa v podstate iba vyhadzuje a jej odber nikomu neublíži, určite by bolo užitočné, keby sme uskladňovali omnoho viac pupočníkovej krvi, lebo má potenciál na mnohostranné využitie“, hovorí Dr. Michael Haller.

Problémom je, do istej miery, ekonomická stránka. Kto môže zaplatiť poplatok za náklady spojené so spracovaním, zmrazením a údržbou každej jednej jednotky pupočníkovej krvi? A kto bude potom z toho ťažiť výhody? U verejných bánk pupočníkovej krvi, akou je New Yorku Blood Center alebo Jose Carreras Stemm Cells Bank v Nemecku je krv darovaná rodičmi, pričom spracovanie finančne podporujú ministerstvo zdravotníctva, sponzori či priamo vláda.

Darovaná pupočníková krv sa vyšetruje a testuje. Ak je jej kvalita vyhovujúca, stanovia sa tkanivové znaky a zaradí sa do registra, to znamená, že ktokoľvek, kto potrebuje transplantáciu a hľadá vhodného darcu, ju tam môže nájsť.

Zvyčajne je súčasťou dohody o darovaní vyrozumenie, že rodičia, ktorí sa rozhodli darovať pupočníkovú krv svojho dieťaťa, sa vzdávajú práva na jej použitie, aj v prípade, ak by ju neskôr potrebovali.

Janka, matka dvoch detí zo Zvolena, darovala pupočníkovú krvi oboch detí verejnej banke. „Myslela som, že keď nemáme v rodine žiadne dedičné ochorenia, o ktorých by sme vedeli, darovanie je jednoducho dobrá vec, lebo je veľa ľudí, ktorí by ju mohli potrebovať.“ Na Slovensku spracováva a uskladňuje darovanú pupočníkovú krv Eurocord-Slovakia a prostredníctvom medzinárodnej databázy BMDW ju poskytuje pacientom kdekoľvek vo svete.

Keď sa rodiny rozhodnú pre „rodinnú“ alebo súkromnú banku, musia platiť poplatok za odber, spracovanie a skladovanie, ale pupočníková krv je potom rezervovaná iba pre potreby rodiny.

Aj slovenskí rodičia majú možnosť rozhodnúť sa uskladniť pupočníkovú krv ich dieťaťa pre jeho použitie alebo pre členov rodiny prostredníctvom Eurocord-Slovakia alebo spoločnosti Centrum pupočníkových transplantátov.

„Na odbere pupočníkovej krvi sme sa s manželom zhodli bez váhania. Moja sestra je lekárka a s ňou som sa  o odbere tejto krvi poradila,” hovorí mamička malého Ľubka z Vranova.

Štatistiky týkajúce sa použitia pupočníkovej krvi sa rýchlo menia.

Pravdepodobnosť, že človek počas svojho života bude potrebovať transplantáciu kmeňových buniek, je podľa najnovšej štúdie uverejnenej v roku 2008 až 1:400. Je to 10-krát vyššia pravdepodobnosť ako v predchádzajúcich štúdiách, na základe ktorých budovali svoje postoje mnohé lekárske spoločnosti.

„Ak majú ľudia v rodinnej histórii určité ochorenia, odporúčala by som rozhodnúť sa pre ponuku súkromnej banky,“ radí Dr. Verter. „Ale je takisto dôležité, že stále existujú ľudia, ktorí darujú pupočníkovú krv verejnej banke. Inak by v týchto bankách neboli žiadne kmeňové bunky pre pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu a nemajú v rodine žiadneho vhodného darcu.“

Zdroje:

Parent’s Guide to Cord Blood Foundation, je nezávislý sprievodca, ktorý ponúka rodičom všeobecné a komplexné informácie o lekárskom výskume v oblasti pupočníkovej krvi a o možnosti jej skladovania.

Medical miracles, The Parent Paper 06/2008,

National Marrow Donor Program, je medzinárodný darcovský program, ktorý pomáha pacientom vyhľadať vhodného darcu pre transplantáciu. Obsahuje register nielen darcov kostnej drene, ale aj register jednotiek pupočníkovej krvi.

Eurocord-Slovakia, je verejný register aj „rodinná“ banka pupočníkovej krvi. Jej cieľom je podporovať všetky možnosti využitia pupočníkovej krvi na liečbu a výskum.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár