Jazz Boozer patrí v USA k výrazným basketbalovým hviezdam NBA. Pred tromi rokmi však celý svet obletela správa, že jeho malý syn trpí závažným ochorením krvotvorby – kosáčikovou anémiou. Keďže ide o smrteľné ochorenie, Boozerovci sa rozhodli pre ďalšie dieťa, ktorého pupočníková krv by mu mohla zachrániť život. Na to však musela basketbalistova manželka CeCe absolvovať umelé oplodnenie a čakať deväť mesiacov, kým porodí.
Dedičná choroba
Prvorodený synček Carmani sa narodil 31. mája 2006. Radosť z jeho príchodu na svet však už vtedy kazila vidina ochorenia, ktoré mu diagnostikovali ešte počas vnútromaternicového vývoja. Obidvaja rodičia boli totiž nositeľmi „zlého“ génu, a keďže ide o dedičné ochorenie, Carmani mal jednoducho smolu. Kosáčiková anémia deformuje červené krvinky do typického tvaru pripomínajúceho kosák. Dôsledkom tejto zmeny nie sú krvné bunky schopné prenášať dostatok kyslíka. Ochorenie sa vyskytuje prevažne u potomkov ľudí z Afriky, Latinskej Ameriky, zo Stredného východu a z oblasti Stredozemného mora. Červené krvinky v tvare kosáka či mesiačika sa ťažko pohybujú v krvnom riečisku. Túto chorobu sprevádzajú aj rôzne komplikácie – intenzívna bolesť, mozgová mŕtvica, poškodenie orgánov a následná smrť. Možnosti liečby boli len dve. Brať lieky, chorobu spomaliť, ale i tak bezmocne čakať na zákonité následky diagnózy. Alebo podstúpiť transplantáciu. Pre chlapčeka sa však nenašiel vhodný darca krvotvorných kmeňových buniek ani v celosvetovom registri. Rodičia sa preto rozhodli pre ďalšie dieťa, ktorého pupočníková krv by im pomohla syna zachrániť.
Boj o život
Boozerovci museli ísť na istotu. Nemohli riskovať ďalšieho potomka s kosáčikovou anémiou. CeCe teda podstúpila umelé oplodnenie. Lekári jej do maternice vložili dve zdravé embryá, z ktorých sa v júli 2008 narodili ďalší dvaja synovia – Cameron a Cayden. Ich najstarší brat dostal od jedného z nich pupočníkovú krv, a tá stačila na to, aby sa jeho kostná dreň zregenerovala a začala produkovať zdravé krvinky. Carmani prednedávnom oslávil svoje 4. narodeniny a stále je bez známok choroby.
Pomoc existuje
Na prekvapenie Boozerovcov však spočiatku o transplantácii nedokázali nájsť dostatok informácií. Lekári im skôr odporúčali udržiavaciu liečbu liekmi. Aj preto založili nadáciu Boozer’s Buddies Foundation. Môžete ju nájsť na internetovej stránke https://www.boozersbuddiesfoundation.org. Mama CeCe tam píše o tom, čo sa počas choroby svojho prvorodeného syna naučila a prináša novinky z výskumu tohto ochorenia. Kosáčiková anémia postihuje predovšetkým ľudí tmavej pleti. Podľa štatistík sa len v USA rodí jedno takto postihnuté dieťa z 500 u rodín afroamerického pôvodu. Našťastie, na Slovensku sa táto zákerná diagnóza nevyskytuje.
Ilustračné foto: sxc.hu