Pokrvné puto

PR 0

Sme ženy, dcéry, sestry, priateľky, kolegyne… V živote zohrávame množstvo úloh, no ani jedna ho nezmení natoľko ako úloha mamy. Až v momente, keď privedieme na svet deti, objavíme v sebe nové svety i naše rezervy.

Všetky túžime mať zdravé dieťatko a urobíme všetko pre to, aby sa mu vyhli vážne ochorenia. A niektoré poistia svoje dieťa uskladnením jeho pupočníkovej krvi. Rodičia sa tak rozhodnú, aby uschovali vzácne krvotvorné kmeňové bunky svojho dieťaťa, ak by ich neskôr v živote potrebovalo na liečbu.

Málokto si však uvedomuje, že uskladnená pupočníková krv dieťaťa môže slúžiť aj ako zdroj zdravých krvotvorných buniek pre súrodenca. Napokon, to bol aj prípad vôbec prvého použitia pupočníkovej krvi, ktorú „darovala“ mladšia sestrička svojmu päťročnému bratovi, a tým mu zachránila život. Od tejto prelomovej udalosti uplynulo už 22 rokov, z chlapca vyrástol muž, ktorý je dnes sám otcom rodiny. A to hovorí samo za seba.

Okamžitá pomoc

Krvotvorné bunky z pupočníkovej krvi alebo kostnej drene sú dnes neodmysliteľnou súčasťou liečby onkologických, hematologických a iných ochorení. Podľa typu ochorenia však lekári rozhodujú, či je možné použiť vlastné bunky, alebo je potrebné získať bunky od zdravého darcu.

Podľa genetických zákonitostí je pravdepodobnosť kompatibility transplantačných znakov medzi súrodencami 25 %. A hoci sa to na prvý pohľad nezdá, pri vyhľadávaní vhodného darcu je to vysoké číslo. Keď sa totiž nenájde darca medzi súrodencami, hľadá sa v širšej rodine alebo v medzinárodnom registri darcov, čo môže trvať dlho.

Kompatibilný súrodenec je v každom ohľade najcennejším a odborníkmi najpreferovanejším darcom krvotvorných buniek na alogénnu transplantáciu (keď sú potrebné bunky od darcu). Navyše, ak má súrodenec uskladnenú pupočníkovú krv, krvotvorné kmeňové bunky sú k dispozícii ihneď, čím sa zvyšuje úspešnosť liečby.

O opodstatnenosti tejto terapie svedčí aj fakt, že naši lekári uskutočnili už 5 súrodeneckých transplantácií pupočníkovej krvi pri závažných poruchách krvotvorby, leukémii a genetickom metabolickom ochorení.

Význam pupočníkovej krvi od súrodenca vidia odborníci najmä vo veľmi mladom veku, keď maličký darca nemôže poskytnúť dostatok buniek zo svojej kostnej drene väčšiemu súrodencovi, ale v pupočníkovej krvi ich môže byť dostatok.

Šťastný koniec

mal príbeh portugalského chlapca, ktorému zistili vrodenú poruchu imunity (nedostatok T lymfocytov). Jedinou možnosťou liečby pre malého pacienta bola transplantácia krvotvorných kmeňových buniek, ktorá by mu zabezpečila pre život nevyhnutné lymfocyty. Našťastie, jeho rodičia nechali zamraziť pupočníkovú krv svojho druhého syna v súkromnej banke v Belgicku. Táto krv pomohla chorému bračekovi, keď poslúžila ako zdroj krvotvorných kmeňových buniek, ktorý lekári nevyhnutne potrebovali k úspešnej transplantácii. Ošetrujúci tím lekárov z Onkologického inštitútu v Porte odporučil, aby sa na liečbu uprednostnila pupočníkovú krv od súrodenca pre jej kompatibilitu a rýchlu dostupnosť. Transplantácia napokon prebehla bez komplikácií, chlapec mohol opustiť nemocnicu po 35 dňoch prísnej izolácie.

 

Viac možností

Ak sa rodičia rozhodli pre uskladnenie pupočníkovej krvi u všetkých svojich detí, do budúcnosti to dáva viac možností. V prípade potreby autológnej transplantácie má dieťa okamžite k dispozícii svoje vlastné krvotvorné bunky. Ak by však dieťa potrebovalo bunky od darcu, má možnosť získať ich z pupočníkovej krvi súrodenca. Deti sú tak vlastne poistené dvojnásobne.

 

Foto: www.sxc.hu

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár