Neobvyklá liečba vlastnou pupočníkovou krvou

Lea Lechá 0

„Bola to výnimočná chvíľa. Do žily mu tiekla krv, jeho vlastná pupočníková krv, ktorú mu odobrali pri narodení. Pre mňa ako matku to bol dojímavý moment. Pre Rickyho to však bol nový začiatok, nová kapitola jeho života“, hovorí o transplantácii svojho deväťročného syna Cynthia Martinezová. Jej Rickymu podali lekári vlastnú pupočníkovú krv, hoci ju pri pôrode nezištne darovala do verejnej banky – pre cudzieho chorého človeka.

Keď sa telo zblázni

Ricky Martinez bol zdravý chlapec, fandil svojmu obľúbenému futbalovému tímu a učil sa hrať na gitare. Minulé leto sa jeho život zmenil. Na nohách mu bez zjavnej príčiny vznikali modriny, na hrudníku mal plno vyrážok. Krvácanie z nosa sa objavovalo najmä v nocia a nie a nie ho zastaviť. Keď sa to zopakovalo viackrát, matka Cynthia ho vzala na vyšetrenie. Onedlho už poznala diagnózu – jej syn mal aplastickú anémiu. Je to zriedkavé a nebezpečné ochorenie, pri ktorom sa náhle prestanú vytvárať v kostnej dreni krvinky. Ricky bol vlastne odkázaný na transfúzie, ktoré dostával raz do týždňa. Pravidelný prísun nových krviniek však po niekoľkých mesiacoch prestalo telo zvládať. Jediným riešením bola transplantácia krvotvorných kmeňových buniek.

Jednotlivé ochorenia, pri ktorých je indikovaná transplantácia krvotvorných buniek posudzujú lekári individuálne. Určia, či sa v danom prípade môžu použiť vlastné bunky alebo bunky od darcu. Je známe, že bunky od darcu sa používajú pri liečbe tých diagnóz, kde je pôvod ochorenia prítomný už v krvotvornej bunke, pretože po podaní vlastných buniek by sa mohlo ochorenie vrátiť. Preto je logické, že pri mnohých ochoreniach nie sú vlastné krvotvorné bunky alternatívou k bunkám od darcu a naopak. Pri mnohých ochoreniach sa uprednostňujú alebo používajú jedine vlastné kmeňové bunky pacienta, pretože použitie buniek od cudzieho človeka by bolo príliš riskantné.

Ricky mal šťastie, že situácia pri aplastickej anémii je odlišná. Štandardne sa pri nej transplantácie s vlastnými bunkami robiť nedajú. Ak krvotvorba pacienta zlyhala, nie je ako a kde odobrať vlastné krvotvorné bunky a musí sa nájsť darca. Ak má ale pacient uskladnenú vlastnú pupočníkovú krv, je možné ju použiť na obnovu krvotvorby, pretože kmeňové bunky v nej sú zdravé.

Malý veľký zázrak

Ricky však pupočníkovú krv uskladnenú v rodinnej banke nemal. Začal sa dlhý proces, no chlapcovi sa krátil čas. V snahe nájsť toho „pravého“ človeka začali Martinezovci organizovať vlastný nábor darcov. Podarilo sa im presvedčiť viac než 1500 ľudí, ktorí sa zaregistrovali ako prípadní darcovia kostnej drene. Výsledky však neprichádzali. Vhodný darca pre Rickyho sa nenašiel. Aké bolo prekvapenie pracovníkov transplantačného centra, keď našli pupočníkovú krv s perfektnou zhodou transplantačných znakov! Pri analýze vzorky zistili, že je to Rickyho vlastná krv. „Rickyho pupočníkovú krv som darovala pri pôrode. Ako som mohla tušiť, že ju o deväť rokov sám využije?“ stále nemôže uveriť Cynthia Martinez. Je dôležité, že šťastie stálo na strane Martinezovcov a Rickyho pupočníková krv bola ešte stále vo verejnej banke.

Podľa nich to bol boží dar. Pred pár týždňami Cynthia uverejnila na Facebooku potešujúce informácie: „Práve sme sa dozvedeli dobrú správu, že Rickyho zdravotná poisťovňa konečne schválila transplantáciu! V nemocnici sa máme hlásiť 23. mája a bude to nadlho… Škoda, že Ricky bude v nemocnici na svoje narodeniny 13. júna, ale pevne veríme, že všetko dobre dopadne a budeme oslavovať deň jeho znovuzrodenia! Vďakabohu…“ Medzičasom z nemocnice prišla pozitívna správa. „Ricky sa má výborne“ oznámil jeho otec Oscar. „Transplantácia dopadla fantasticky. Cíti sa dobre a má skvelú náladu. Dokonca sa mu vrátila chuť do jedla.“

Rickymu prajeme skoré uzdravenie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár