Joani a Chad Harshmanovci sa dozvedeli zlú správu už počas tehotenstva. Ich druhorodený syn Maxwell mal mať kraniostenózu. Predčasne mu začali zrastať lebečné švy a hrozilo, že jeho hlavička prestane rásť úplne.
Málo miesta:
Novorodenci a dojčatá nemajú zrastené lebečné švy. Mozog rastie, vyvíja sa a potrebuje priestor. Ale čo ak sa začne veľká fontanela zrastať príliš skoro, povedzme v prvom polroku života? Hrozia vážne zdravotné následky, keďže mozog je vystavený neprimeranému tlaku. V takýchto prípadoch sa pristupuje k chirurgickému zákroku. Malý Max ho podstúpil v siedmom mesiaci života, no napriek operácii sa jeho mozog stále nevyvíjal optimálne. Keď mal rok, pribudla ďalšia diagnóza – hypotónia, slabá svalová hybnosť zapríčinená abnormálnym vývojom mozgu. Maxov stav lekári charakterizovali ako „celkové zaostávanie vo vývoji“.
Využitá šanca:
„Každý rodič si dokáže predstaviť, aký strach sme mali o naše dieťa. A to nehovorím o tom, že nebyť správnej diagnostiky počas tehotenstva, dnes mohol byť jeho stav úplne iný. Dali sme mu odobrať pupočníkovú krv,“ hovorí matka Joani. Vďaka tomuto rozhodnutiu Maxa prijali do programu v Duke University Medical Center, kde mu v máji 2010 podali jeho vlastné kmeňové bunky z pupočníkovej krvi. Okrem toho Max podstúpil i rehabilitácie zamerané na zlepšenie pohyblivosti.
Vo veku necelých dvoch rokov urobil obrovský pokrok, keď začal chodiť. Výborne ovláda znakovanie a zlepšuje sa i jeho verbálny prejav. Maxova rodina i lekári sú zo zvratu jeho zdravotného stavu nadšení. Špecialisti z renomovaného centra povedali rodičom, že prvé pokroky majú očakávať približne po šiestich mesiacoch od podania infúzie s vlastnou pupočníkovou krvou. A Max začal chodiť týždeň pred Vianocami, čo bolo sedem mesiacov od terapie. Odvtedy sa v podstate nezastavil.
Druhú infúziu dostal v auguste 2011. „Nechceme si ani predstaviť, čo by bolo s Maxom, keby sme mu nedali odobrať pupočníkovú krv,“ zamýšľa sa matka Joani, ktorá pracuje ako právnička. Časom sa stala samozvanou advokátkou bojujúcou za šírenie informácií o pupočníkovej krvi. Vďaka jej listom a mailom do Washingtonu má od minulého roku i štát Missouri, v ktorom s rodinou žije, legislatívu týkajúcu sa pupočníkovej krvi. Tamojší lekári majú odvtedy povinnosť poskytnúť nastávajúcim rodičom dostatočné informácie o využití kmeňových buniek z pupočníkovej krvi.
Zdroj: https://blog.cordblood.com