Nová experimentálna štúdia s mezenchýmovými bunkami z pupočníkovej krvi vznikla na pôde čínskej univerzity Qingdao. Má zistiť, či sú efektívne a bezpečné pre pacientov trpiacich ulceróznou kolitídou.
Za diagnózou sa skrýva chronické zápalové ochorenie hrubého čreva a konečníka, ktoré postihuje staršie deti, tínedžerov a dospelých. Najčastejšie sa začína vo veku od pätnásť do štyridsať rokov. Hlavným príznakom sú kŕčovité bolesti brucha spojené s krvavými hnačkami. Len v Európe má ulceróznu kolitídu približne 1,2 milióna ľudí. Na Slovensku je ich približne 4 900, pričom pribudne asi 880 nových prípadov ročne.
Ochorenie je charakteristické nešpecifickým a chronickým zápalom gastrointestinálneho traktu. V súčasnosti nepoznáme etiológiu ani patogenézu tejto diagnózy. Ako však ukázali prvotné výskumy len prednedávnom, mezenchýmové kmeňové bunky sú schopné usadiť sa v epiteli gastrointestinálneho traktu, čo dáva nádej na liečbu pacientov s ulceróznou kolitídou. Vedci z čínskej univerzity Qingdao dúfajú, že okrem tejto funkcie budú „implantované“ bunky schopné kontrolovať aj autoimunitnú odpoveď organizmu.
Pacienti, ktorí dostali bunky z pupočníkovej krvi, sa po troch mesiacoch podrobia enteroskopii. Odobraté vzorky z čreva potom poputujú na histologický rozbor. Prvý výstup z experimentálnej štúdie by mal byť známy o rok v septembri. Jej oficiálne ukončenie je plánované na december 2012.
Zdroje:
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01221428
https://www.5gram.eu/sk/vocational-information/ulcerative-colitis/co-je-ulcerozna-kolitida/
– Eurocord, PR –
Trpím touto diagnózou. Moja dcera ma odobranu pupocnikovu krv, uz je 10 rokov v banke. Velmi povzbudiva informacia, ak sa bude dat nasa odlozena pupocnikova krv o rok pouzit…. Tajne dufam, ze vyskum dopadne podla predpokladu.
Tymto clankom ste ma dnes potesili ….