Čo vás zaujíma o pupočníkovej krvi?

PR 0

Prinášame odpovede na otázky, ktoré trápia nastávajúce mamičky na rôznych internetových fórach ohľadne odberu, spracovania i darovania pupočníkovej krvi.

Odkedy sa pupočníková krv využíva na transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek?

Prvú transplantáciu pupočníkovej krvi podstúpil šesťročný Matthew trpiaci na Fanconiho anémiu v roku 1988 v Paríži. Našťastie, pupočníková krv jeho sestry sa hodila na liečbu, čím svojho brata doslova zachránila. Dnes je Matthew sám otcom rodiny. O desať rokov neskôr lekári v brazílskom Sao Paule pristúpili k transplantácii vlastnej pupočníkovej krvi. Pupočníkovú krv mladšej sestry pôvodne odobrali pre potreby brata s akútnou leukémiou. U neho ju napokon nepoužili. O niekoľko mesiacov po narodení sa ukázalo, že malá „darkyňa“ má nádor na mozgu. Dievčatko dostalo vlastnú pupočníkovú krv, ktorá jej pomohla.

Počula som, že transplantáty z pupočníkovej krvi bývajú často primalé, a tak sú vhodné len pre detských pacientov. Je to pravda?

Množstvo odobranej pupočníkovej krvi závisí od mnohých faktorov, ako sú veľkosť dieťaťa, veľkosť placenty, dĺžka pupočnej šnúry, množstvo zvyšnej krvi v placente a pupočníku. Priemerne sa podarí odobrať asi 90 ml tejto krvi. Použiteľnosť pupočníkovej krvi sa však neurčuje podľa objemu, ale podľa počtu tzv. jadrových buniek, ku ktorým patria aj krvotvorné bunky. Tieto bunky sa rátajú v laboratóriu počas spracovania a na základe nich sa určuje hmotnosť pacienta, pre ktorého by bola daná krv použiteľná. Pri použití teda záleží na tom, koľko potrebných buniek sa v odobratom objeme krvi nachádza. Teda či jej bude dosť aj pre dospelého. Vo svete sa využíva rovnako pre deti, ako aj pre dospelých. Tento rok však vedci z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattli prekonali i prekážku nedostatočného množstva krvotvorných kmeňových buniek v pupočníkovej krvi. Zaznamenali prielom, keď sa im podarilo namnožiť bunky v laboratórnych podmienkach až 164-násobne. Desiati pacienti vo veku 3 až 43 rokov s akútnou leukémiou dostali modifikovanú krv formou transfúzie so skvelým výsledkom – úspešne sa ujala a krvinky sa začali rýchlo množiť. Je však ešte potrebné počkať, kým sa tento postup začne využívať aj v bežnej praxi.

Oplatí sa nechať si uskladniť vlastnú pupočníkovú krv, keďže sa dá využiť aj darovaná?

Krvotvorné bunky od darcu sa používajú pri liečbe diagnóz, kde je pôvod ochorenia prítomný už v krvotvornej bunke. Týka sa to najmä vrodených, teda geneticky podmienených ochorení metabolizmu, krvotvorby alebo imunity. V takom prípade sa vyhľadáva vhodný kompatibilný darca buniek najskôr medzi súrodencami a následne vo verejných registroch darcov kostnej drene a jednotiek pupočníkovej krvi. Vlastné (autológne) krvotvorné bunky sa často využívajú i pri takých diagnózach, kde by sa darcovské (alogénne) nepoužili vzhľadom na možné post-transplantačné komplikácie. Je to najmä vtedy, ak samotné ochorenie je menej ohrozujúce ako transplantácia od darcu. V detskom i v dospelom veku existujú ochorenia, pri ktorých sa uprednostňuje autológna transplantácia. Konkrétne ide o lymfómy, solídne nádory či rôzne autoimunitné ochorenia. V súčasnosti sa až v 60 % prípadov transplantujú vlastné krvotvorné bunky. Autológna transplantácia pupočníkovej krvi môže byť indikovaná pri tých ochoreniach, kde sa dnes štandardne používa autológna transplantácia kostnej drene.

Dá sa pupočníková krv odobrať aj v prípade cisárskeho rezu?

Pupočníková krv sa odoberá pri každom type pôrodu – klasickom aj cisárskom reze, a to v celkovej alebo spinálnej anestézii. Keďže pôrodník alebo pôrodná asistentka k odberu pristúpi až po prestrihnutí pupočnej šnúry, dieťatko bude v tom čase už na prvom vyšetrení u pediatra. Samotný odber prebieha tak, že pomocou ihly sa napichne žila v pupočníku a krv sa zhromaždí v odberovom vaku. V prípade, ak by počas pôrodu nastali závažné komplikácie, je na pôrodníkovi, aby rozhodol, či pupočníkovú krv odoberie alebo nie. Vždy je totiž uprednostnené zdravie dieťaťa aj mamičky. Samotný cisársky rez však nepredstavuje kontraindikáciu na odber. V konečnom dôsledku je však pôrodník ten, ktorý o odbere pupočníkovej krvi rozhodne.

Ako mám postupovať, keď chcem pupočníkovú krv uložiť pre vlastnú potrebu dieťaťa?

V prípade, že rodičia majú záujem o odber pupočníkovej krvi pre potrebu vlastného dieťaťa, je potrebné sa zaregistrovať. Možná je registrácia cez webovú stránku alebo telefonicky cez bezplatnú linku 0800 11 12 33.  Obratom dostanú zmluvy ohľadom odberu, spracovania a skladovania pupočníkovej krvi. Všetky ostatné náležitosti už budú v pôrodnici zabezpečené (pôrodník alebo pôrodná asistentka, ktorí sú zaškolení na odber, odberové vaky, transport). Asi mesiac po pôrode rodičia dostanú domov Výsledky spracovania pupočníkovej krvi. Všetky poplatky sa platia až po samotnom odbere a spracovaní krvi.

Ako mám postupovať, keď chcem darovať pupočníkovú krv?

Ak sa mamička rozhodne darovať pupočníkovú krv, mala by s tým oboznámiť svojho pôrodníka, respektíve pôrodnícky personál na pôrodnej sále. Spolu s ním následne vyplní dotazník a podpíše informovaný súhlas. Nie každá rodička prichádza do úvahy ako darkyňa. Až na základe zdravotného stavu a priebehu gravidity sa rozhodne, či je nastávajúca mamička ako darkyňa vhodná. To, či sa darovaný odber uskutoční, rozhodne napokon pôrodník na sále podľa priebehu pôrodu. V súčasnosti sa k nemu pristupuje, keď je pôrodná váha novorodenca väčšia než 3, 5 kilogramu.

Súrodenecké darcovstvo

Je ešte jeden špecifický druh odberu pupočníkovej krvi. Je to odber krvi určenej priamo pre súrodenca. Ide o prípady, keď je v rodine choré dieťa, mamička je tehotná a pupočníková krv očakávaného súrodenca by mohla lekárom pomôcť pri liečbe. Tento odber je priamo „predpísaný“ ošetrujúcim lekárom a krv je určená na transplantáciu pre chorého súrodenca. Odber je pre rodičov bezplatný a podobne, ako darované odbery, ho hradí verejný register pupočníkovej krvi Eurocord-Slovakia. Takýchto odberov sa urobí okolo 25 ročne.

Prečo sa pupočníková krv neodoberá automaticky pri každom pôrode a neputuje do verejného registra pupočníkovej krvi?

Všetky náklady spojené s darovaním pupočníkovej krvi sú financované z vlastných zdrojov organizácie Eurocord-Slovakia, ktoré získava z grantov, príspevkov z 2 % dane, zo sponzorských darov a vlastných komerčných aktivít.  Preto sa v súčasnosti odoberá pupočníková krv iba od tých darkýň, ktoré už pred pôrodom spĺňajú prísne medicínske, ale aj legislatívne kritériá pre darcovstvo. Aj po tomto prvotnom výbere na zaradenie do medzinárodného registra spĺňa kritériá iba necelá tretina odobratej darovanej pupočníkovej krvi. Náklady na jeden darovaný transplantát zaradený do registra predstavujú sumu okolo 1500€. Hoci sa vo svete na budovaní verejného registra pupočníkovej krvi podieľa štát a niekde aj zdravotné poisťovne, na Slovensku to zatiaľ takto nefunguje.

Ilustračné foto: sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár