Separačná úzkostná porucha – diagnóza F 93

Mária Kopčíková 0

Separačná úzkostná porucha sa objavuje u detí v predškolskom veku. Sprevádza ju výrazná negatívna reakcia na neprítomnosť matky, plač, zúfalstvo, krik, nepokojný spánok, psychosomatické problémy.

Separačná úzkostná porucha – diagnóza F 93
Shutterstock

Čo se separačná úzkosť a čo je porucha

Separačná úzkosť, ktorá je celkom normálnym vývinovým obdobím, sa začína objavovať medzi 6. – 7. mesiacom, rodičia si ju však oveľa intenzívnejšie všímajú v neskoršom období, keď má dieťa rok a pol.

Separačná úzkosť spravidla odznie v priebehu niekoľkých týždňov alebo sa aspoň výrazne zmierni, je to však veľmi individuálne – ako dlho sa dieťa bude pasovať s úzkosťou, závisí aj od prístupu rodičov.

V niektorých prípadoch separačná úzkosť nezmizne, ale pretrvá až do mladšieho školského veku, kedy už ide o úzkostnú poruchu.

Úzkostná porucha u detí

Táto porucha býva prvýkrát diagnostikovaná pri pokuse zaradiť dieťa do materskej školy, kedy dieťa najviac reaguje na odlúčenie od matky.  Okolo 3. roku života by dieťa už malo byť schopné dobre zvládať pobyt v neprítomnosti blízkych.

Separačná úzkosť je ako porucha charakterizovaná vtedy, ak vzhľadom k veku dieťa reaguje neprimerane (napr. neustále plače, kričí, je zlostné, nechce sa pustiť matky, vybieha za ňou, nevie sa utíšiť, je schopné preplakať aj hodiny alebo nepriamo donútiť matku, aby sa vrátila).

Keď odborníci hodnotia intenzitu separačnej úzkosti, musia okrem veku dieťaťa brať do úvahy aj kontext, v ktorom k úzkosti dochádza. Je normálne, že sa miernejšie a krátkodobé prejavy úzkosti objavia na začiatku dochádzky (do školy alebo škôlky). 

Ako sa prejavuje problematická separačná úzkostná porucha

  • odmietaním situácií, v ktorých je dieťa odlúčené od blízkych osôb,
  • intenzívnym plačom, prejavmi agresivity voči okoliu, ale i voči sebe (hodí sa o zem, búcha si hlavu, škrabe sa),
  • poruchami zaspávania a spánku (najmä vtedy, ak matka nie je prítomná pri dieťati), nočnými morami,
  • strachom dieťaťa, že by sa rodičom mohlo stratiť alebo, že by ho mohli niekde zabudnúť,
  • strach z odlúčenia dieťa zahŕňa aj do svojich hier (hrá sa s macíkom, ktorý plače),
  • rannými problémami pri odchode do školy, dieťa odmieta ísť do školy, sťažuje sa na bolesti brucha, chce ostať doma, plače, sadne si a nechce sa pohnúť (v tomto prípade treba vylúčiť možnosť šikanovania v šk. prostredí),

V každom prípade, keby ste mali pocit, že prejavy strachu a úzkosti sú vo veku vášho dieťaťa už neprimerane silné, je vhodné čím skôr vyhľadať pomoc odborníka, aby ste situáciu čím skôr vyriešili.    

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár