Onychofágia – obhrýzanie nechtov

Mária Kopčíková 8

Nechty si obhrýza asi 30% detí a rodičia tomuto javu zvyčajne nepripisujú nejaký zvláštny význam. Častokrát hovoria o tom, že „to má po otcovi“ a „to ho prejde“. Zvyčajne sa rieši len estetický dôsledok obhryzených nechtov a deti sú karhané za to „ako vyzerajú tie tvoje ruky“.

iStock

Čo je onychofágia

Onychofágia je vo svojej podstate ľahká neuróza. Je vonkajším prejavom vnútorného napätia – dieťa sa dačoho bojí, prežíva nepríjemné situácie, nemá uspokojenú potrebu istoty a bezpečia, nahrádza si tak napr. aj satie z prsníka alebo z fľaše. Dospelí zvyčajne idú smerom odstraňovania samotného obhrýzania nechtov. No to nebýva účinné, keďže neodstraňujeme príčinu.

Na našom fóre nájdete obsiahlu diskusiu o tom, ako mamy vidia príčiny obhrýzania nechtov u svojich detí a ako to riešili. Zvyčajne strašením, prostriedkami na zmenu chuti nechtov (rôzne laky, ocot, korenie …) – teda rieši sa dôsledok a nie príčina. Dokonca väčšina rodičov obhrýzanie nechtov nepovažuje za problém, ale skôr za niečo normálne.

Riziká onychofágie

Okrem samotnej neurotickej podstaty tohto javu treba mať na pamäti aj to, že okusovanie nechtov zvyšuje riziko vzniku rôznych mikrobiálnych a vírusových infekcií či hnisavých pľuzgierov. Cez sliny sa môžu do poškodenej kože preniesť baktérie, čo spôsobí začervenanie a infekciu. U malých detí hrozí prenos baktérií aj cez znečistené hračky, kde sa baktérie dostanú zo nečistých povrchov cez ohryzené ranky na prstoch.

Keďže má okusovanie nechtov často psychologický podklad, je dobré najprv pátrať po príčine, ktorá tento zlozvyk spôsobila alebo ho udržiava. Rodičia by si mali všímať, v akých situáciách si dieťa nechty obhrýza (alebo obtrháva kožu okolo nechtov). A podľa toho sa potom dá pracovať pri odstraňovaní tohoto problému.

Onychofágia je často prejavom vnútorného napätia a “pomáha” dieťaťu uvoľniť stres, zmierniť vnútorné obavy. Významný vplyv má tiež odpozorované správanie, keď dieťa tento zlozvyk vníma ako spôsob znižovania napätia napr. u mamy, má tendenciu obhrýzanie nechtov opakovať.

Riešenie – liečba

foto: isifa.com

Pri liečbe sa uplatňujú rôzne metódy, pričom neexistuje všeobecne platný spôsob riešenia. Ako sme už zmienili, prvoradé je dopátrať sa príčiny, kvôli ktorej si dieťa nechty hryzie. Je iné, keď to robí v úzkosti zo skúšania v škole, z hlasného čítania, kedy musí prečítať tri riadky pred celou triedou, alebo je to skôr prejav nudy.

Vždy je dobré rôznym spôsobom zamestnať ruky tak, aby dieťa nemalo potrebu hrať sa s kožou okolo nechtov.  Pokiaľ ste s dieťaťom v priebehu dňa a vidíte, kedy k okusovaniu dochádza, môžete dieťaťu ponúknuť inú alternatívu zvládania napätia – pohladiť, objať, naučiť ho jednoduché relaxačné techniky.

Ak to nepomáha, je dobré kontaktovať detského psychológa, s ktorým sa môžete komplexnejšie zamerať na to, čo tento problém zapríčiňuje alebo udržiava a ktorý vie s dieťaťom pracovať na jeho vlastnom zvládaní stresu a napätia prostredníctvom cielenej relaxácie, zmenou vnímania a postoja k situácii.

Dieťa za obhrýzanie nechtov nekarhajte a nestrašte ho „čo bude ak …“  Za obhrýzaním nechtov často stoja rôzne obavy, pocity menejcennosti a strach. Karhaním ešte prilievate olej do ohňa.  Oveľa prospešnejšie je dieťa motivovať, pochváliť, keď si nechty neokusuje, dohodnúť sa na odmene, ktorá dieťa poteší.

Ak dieťa začne s obhrýzaním vo vašej prítomnosti, upozornite ho na to, pretože väčšinou ide o mimovoľnú reakciu, ktorú si neuvedomuje.

Možno to nebude také ľahké, ale netreba sa vzdávať. Ak nezaberie jedno, skúsme druhé. Chce to trpezlivosť a dostatok pochopenia pre – pre nás možno niekedy ťažko pochopiteľné – vnútorné prežívanie nášho dieťaťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (29 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Bohužiaľ, Ty veru nie si v pohode Gabi, to sú vážne prejavy problémov v psychike 33 ročnej ženy a mala by si urýchlene navštíviť odborníka – psychiatra.

  2. Fuuha tak to ma ani nenapadlo, že za obhrýzaním nechtov môžu byť vážnejšie príčiny, synček si hryzie nechty odkedy chodí do jaslí a ja som si myslela, že to len po niekom opakuje a že hot to isto prejde, ale zjavne to teda nezmizne samo odseba a treba to riešiť 🙁

  3. Ja mam 33 rokov a okusujem si nechty aj ked dom v pohode:-) mam ist ku odbornikovi?navyše si dost často musim umyvat ruky…mam nutkanie všetko čistit,upratat na stole nemoze byt ani šmuha ani fliačik a este k tomu tie hrozne nutkave myslienky a strach z toho ze sa niekedy nieco zle moze stat mojej rodine.napr.muzovi nehoda,deťom alebo mame a hned mi je do plaču že by som mala o niekoho prist….lieky som nikdy ziadne nebrala.dakujem

    1. Gabi, mali by ste navštíviť odborníka. Nutkavé myšlienky (umývanie si rúk, čistenie, strach, že sa niečo stane Vašej rodine) sú typickými príznakmi obsedantno-kompulzívnej poruchy. Aj ja sa na ňu liečím, mám ju iba v inej forme. Určite sa nebojte a choďte to riešiť čím skor, aby sa to ešte nezhoršilo.
      Veľa šťastia!

Pridaj komentár