Čo znamená, keď je dieťa závislé od internetu?

Mária Kopčíková 0

”Prečo ja môžem byť na počítači len 40 minút a VŠETCI moji kamaráti môžu byť oveľa dlhšie???”

Ozýva sa u vás takýto bojový pokrik, povzdych, či čo to je? Proste niečo, čím váš potomok či potomkyňa vyjadruje svoje pocity ukrivdenosti a nekonečnej nespravodlivosti?

Pýtate sa sami seba, či vám doma vyrastá malý závislák, ktorý je schopný pri PC, či inej elektronike presedieť hodiny? Alebo je vám to naopak jedno, pretože vy sami pri počítači trávite veľa času a je to vlastne váš pracovný nástroj.

Aktivity na počítači alebo na internete môžu byť príjemnou zábavou a relaxom

Zdroj: istock.com

Každý, aj deti, potrebujú vo svojom živote okrem povinností, aj rozptýlenie a uvoľnenie napätia. Pre mnoho detí a mladých ľudí je to v dnešnej dobe práve internet a vymoženosti, ktoré nám ponúka.  

Z výskumu, ktorý realizoval tím pracovníkov VÚDPaP (Tomková, Varholíková, Szamaranská) v r. 2012, vyplýva, že na Slovensku 97,4% detí vo veku 11-18 rokov využíva internet denne, priemerne 110 minút počas školských dní a 2,5 hodiny počas voľných dní.

Deti četujú (44 %), sú aktívne na sociálnych sieťach (43 %), pozerajú videá (24 %), hrajú sa hry  (20 %), vyhľadávajú a sťahujú súbory, hudbu, filmy (19 %) alebo surfujú na internete (13 %).  86,5% detí má profil na Facebooku a venuje mu aspoň časť zo svojho voľného času. Facebook so svojimi špecifikami je pre deti obzvlášť lákavý, lebo im poskytuje rovesnícke reakcie na ich vlastný imidž a identitu, pocit začlenenia sa, informovanosti o tom, čo robia jeho kamaráti.

Čas, ktorý deti trávia pri počítači, sa rokmi zvyšuje. Mnoho rodičov dnešných detí a tínedžerov si pamätá úplne iné trávenie svojho voľného času a tak sa neraz obáva, či a čo je ešte OK a kedy už prostá zábavka môže niesť znaky závislosti.

V prípade závislosti od internetu, ktorá je už diagnostickou kategóriou – tzv. netholizmus, v skutočnosti nejde o závislosť od samotného internetu, ale od aktivít, ktoré pripojenie na internet umožňuje.  Závislosť od počítačových hier je rizikom, ktoré sa týka už aj mladších detí, vo väčšej miere chlapcov než dievčat. Dievčatá sú viac ohrozené závislosťou na četovaní a sociálnych sieťach.

Zdroj: isifa.com

Ako sa prejavuje závislosť na internete

Pre veľa rodičov je akoby jedniným merítkom čas, ktorý dieťa pri počítači či mobile strávi. Samotný čas  však o tom, či je dieťa na online aktivitách závislé, nevypovedá.

Podstatou závislosti je dôležitosť, akú pre dieťa internetové aktivity predstavujú.Dôležitosť alebo priorita, akú pre dieťa aktivita predstavuje, je podstatou závislosti.

Všetky internetové závislosti majú spoločný znak, a to rýchlo získané príjemné pocity. Pri týchto aktivitách sa v tele človeka tvoria tzv. hormóny šťastia (endorfín, dopamín) a navodzujú tak podobné pocity ako pri užívaní alkoholu alebo iných drog. 

Dôležitosť: aktivita na počítači alebo internete sa stáva najdôležitejšou v živote. Ovplyvňuje správanie aj myslenie, púta pozornosť dieťaťa. Aj keď sa tejto činnosti práve nevenuje, aspoň o nej rozmýšľa, plánuje ju a teší sa na ňu.

Zmeny nálady: ak sa dieťa práve nevenuje počítaču, mení sa jeho nálada, reaguje podráždene, je nervózne, nesústredené. Prehnane reaguje aj na to, ak ho niekto pri jeho aktivitách vyruší alebo ho za jeho správanie kritizuje.

Zvyšovanie tolerancie: na vytvorenie príjemného pocitu potrebuje tráviť pri aktivite stále viac času.

Zanedbávanie spánku či jedla.

Zdroj: istock.com

Abstinenčné príznaky: po prerušení aktivity sa dostavujú nepríjemné pocity, rovnako ako vtedy, keď sa človek dlhšiu dobu nemôže aktivite venovať. Reaguje podráždene, ak sa nemôže dostať k počítaču alebo ak sa ocitne niekde, kde nie je pripojenie na internet.

Konflikty s okolím: dostáva sa do konfliktov s rodičmi, s okolím, pretože zanedbáva svoje povinnosti, úlohy, svojich blízkych, či ostatné záujmy, nedodržiava dohody. Prípadne sa prestáva stretávať s kamarátmi.

Bezcieľne surfovanie: deti ostávajú na internete aj vtedy, keď už ich tam nič v skutočnosti nezaujíma.

Ktoré deti sú najviac ohrozené a ako problému so závislosťou predísť?

Odborníci výskumníci upozorňujú, že najviac sú nadmerným používaním internetu a jeho negatívnymi dôsledkami ohrozené staršie deti, deti s emočnými problémami a tie, ktoré majú veľkú potrebu vyhľadávať v okolí podnety a vzrušenie.

Je potrebné si uvedomiť, že samotná závislosť je dôsledkom nejakého iného problému – preto sa niekto stane závislým a iný nie. Dieťa si závislosťou často napĺňa nejakú inú potrebu, napríklad nedostatok pozornosti rodičov alebo chýbajúce kamarátske vzťahy. K vzniku závislosti tiež prispievajú niektoré osobnostné črty dieťaťa (ako väčšia úzkostlivosť a hanblivosť) a kvalita jeho vzťahov.

Vo virtuálnom svete, na rozdiel od toho reálneho, kde deťom veľa toho, čo a ako majú robiť, určujú iní – rodičia, učitelia, zrazu zažívajú pocit kontroly nad svojím svetom, ktorý si môžu utvárať podľa seba. A to je nesmierne lákavé.

Zdroj: istock.com

Ohrozené závislosťou sú aj deti, ktoré sa nudia, nemajú koníčky, prípadne trpia úzkosťami, depresiami. 

Čo prináša deťom počítač? Odkedy vôbec dieťa k nemu pustiť? >> >>

A ako možnej závislosti predísť? Nuž, odborníci sa jednoznačne zhodujú v tom, že prevenciu treba riešiť oveľa skôr, než dieťa reálne dosiahne vek na to, že ho pustíme k internetu. Veľmi dôležité je samozrejme bezpečné a harmonické rodinné prostredie. Tým sa vytvára prevencia emočných problémov dieťaťa. Neopomenuteľná je dôvera a záujem rodičov o to, čo sa v živote dieťaťa deje. Teda v preklade – rodičia by s deťmi mali tráviť čas, rozprávať sa s nimi, byť v obraze, čím ich dieťa žije a ako zvláda i tie náročné situácie, ktoré mu pochopiteľne život do cesty prinesie.

To, či rodičia vedia o tom, čo dieťa na internete robieva, je významným faktorom v prevencii rizík internetu, podobne ako sprostredkovanie informácií o jeho bezpečnom používaní. A samozrejme deti nevyhnutne reagujú na rodičovský príklad – ak nás neustále uvidia hladkať svoj smartfónik a zdieľať svojich tisíc každodenných situácií na sieti – prečo by potom mali robiť niečo iné?

S použitím: zodpovedne.sk, edi.fmph.uniba.sk, nezavislaci.wbl.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár