Vystavenie sa extrémnemu chladu môže spôsobiť omrzliny, čo je vážny stav a vyžaduje si okamžité ošetrenie. Príčinou je dlhodobé zúženie ciev v koži pri vystavení neprimeranému chladu.
Shutterstock Príznaky: postihnuté časti sú koniec nosa, uši a prsty, bolesť je silná, akoby bodanie ihlami, neskôr tŕpnutie až znecitlivenie, koža býva biela, voskovo biela, neskôr mramorovito modrá a napokon čierna, môžu sa tvoriť pľuzgiere, koža je tuhá a tvrdá. Čo robiť: Kým sa s dieťaťom dostanete k lekárovi, urobte prvé opatrenia:
Vezmite dieťa okamžite z vonkajšieho prostredia. Vyzlečte mokré oblečenie. Omrznutých častí tela sa dotýkajte opatrne. Postihnutú časť nemasírujte. Omrznuté časti tela zohrievajte v teplom kúpeli aj 30 minút (! nie v horúcom!). Na zohrievanie nepoužívajte tzv. suché teplo – oheň, termofor. Zohrievajte celé telo: vhodný je teplý kúpeľ, vyhriata posteľ. Podávajte teplé nápoje a vysokoenergetické potraviny – sladké. Omrznuté časti po zahriatí opatrne osušte a zabaľte do suchého mulu alebo vaty a zľahka obviažte. Pľuzgiere neprepichujte. Proti bolesti môžte dieťaťu podať paralen . Zariaďte okamžitý prevoz do nemocnice. Postihnuté dieťa prenášajte, nedovoľte mu chodiť. Myslite na prevenciu Omrznutiu možno zabrániť nosením primeraného odevu a rukavíc a zakrytím čo najväčšej plochy kože.
Vytlačte si naše letáky na PRVÁ POMOC DIEŤAŤU.
Upozornenie: Všetky informácie tu obsiahnuté slúžia len na vzdelávacie účely. Nenahrádzajú konzultáciu s lekárom. S diagnostikou, liečbou a odborným poradenstvom sa obráťte na svojho detského lekára.
Ilustrácie: Tomáš Biganič
Loading...