Prvá pomoc – Kliešť

MUDr. Zuzana Pitoňáková 3

Nájsť prisatého kliešťa, ktorý sa „drží ako kliešť“, nie je nič neobvyklé. Napriek tomu, že väčšinou nie je nutné lekárske ošetrenie, existujú viaceré situácie, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Čo robiť

Prichyteného kliešťa treba odstrániť pinzetou (vhodná je pinzeta pre psov – zakúpiť ju môžete v chovateľských potrebách): Zachyťte telo kliešťa, čo najbližšie pri koži.  Pevne, ale opatrne ťahajte kliešťa priamo z kože von – už sa neodporúča kliešťom točiť, ani kývať zo strany na stranu.

Nepoužívajte mydlo ani olej, aby ste kliešťa usmrtili pred jeho odstránením z kože.

  • Vytiahnutého kliešťa usmrťte – najlepšie vložením do liehu.
  • Postihnuté miesto následne dezinfikujte lekárskym liehom alebo aspoň dobre omyte vodou a mydlom.

Kontaktujte lekára, ak

  • kliešť bol zachytený v koži viac ako 24 hodín,
  • časť kliešťa (hlavička) ostala v koži,
  • u dieťaťa sa vytvoril v danej oblasti akýkoľvek fľak (najmä ak je červený, uprostred bledý a postupne sa rozširuje),
  • miesto sa javí byť infikované (rastúca bolesť, začervenanie, opuch, až hnis),
  • u dieťaťa sa objavili príznaky, ako je horúčka, bolesť hlavy, závrate, zimnica, stuhnutá šija, bolesti kĺbov alebo svalov.

Myslite na prevenciu

Pri pobyte vonku, najmä v lesnatých a krovinatých miestach, by malo dieťa nosiť odev s dlhým rukávom a dlhé nohavice. Na hlave by malo mať čiapku a dlhé vlasy ukryté pod ňou. Používajte repelenty (pri deťoch starších ako 2 roky). Po pobyte vonku dieťa dobre prezrite (najlepšie pri večernom sprchovaní), zamerajte sa na krk, miesto za ušami, v podpazuší a v oblasti slabín. Nezabudnite, kliešť si hľadá teplé miesto s jemnou kožou.

Vytlačte si naše letáky

na PRVÁ POMOC DIEŤAŤU.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Môj názor na vyberanie kliešťov je, že by sa teda ozaj nemal ťahať pinzetou, takéto nové móresy Rolleyes najviac prípadou kedy uviazne hlavička kliešťa v koži!!! Som zdravoťáčka a deckám aj dospelým som už navyberala dosť kliešťou a vždy za pomoci antibakteriálneho mydla alebo oleja alebo liehu, kliešť sa zadusí a umrie a hneď sa pustí a doteraz nikto s daných postihnutých kliešťom nemal nijaké vedlajšie ani vážne následky po takto vybratom kliešti.

    Takže ja ostávam pri klasickom a overenom vyberaní smile

    Ale je to na každom smile

  2. sara v lete mala tiez kliesta. vybrala som jej ho celeho. no den na to mala na brusku cervene flaky. lekarka povedala, ze to s tym nesuvisi. flaky presli, neprijemny pocit, ze to predsa len suviselo, vsak zostal. verim, ze v buducnosti sa neobjavia ziadne nasledky.

  3. My sme fasli kliešťa na záhrade pri chalupe. Našťastie som ho dcérke našla pri zakliešťovaní sa. No a už to červenalo, hoc sa ozaj len zarýval. Nechcela som riskovať, tak sme šli na pohotovosť. No a ako tam postupovali? Predstavte si, že s tekutým mydlom. A ako? Krúživým pohybom. V texte vyššie je písané nepoužívať mydlo a ani nekývať. Tak teda kde je skutočná pravda o postupe odstránenia kliešťa. Ja už ozaj neviem, ako v skutočnosti postupovať. Tam sa píše tak a tam praktizujú hentak. Neutral

Pridaj komentár