Bolestivá menštruácia u dievčat

Mária Kopčíková 5

Keď si spomínate sa svoje prvé stretnutia s každomesačným cyklom, čo vám napadá? Aké informácie ste dostali od mamy, babky, aké to pre vás bolo. Dovolím si predpokladať, že väčšina žien nespomenie nič moc príjemné, ako že „tešila som sa“ alebo „užila som si to“.

menzes, krvacanie, perioda
ingimage

Bolestivá menštruácia – dysmenorrhea

Takmer 60% žien trpí pri menštruácii bolesťami, niektoré sú na prvé 1 – 2 dni „vyradené z prevádzky“. Gynekologička Christiane Northrupová (Žena – tělo a duše) sa domnieva, že je tomu sčasti preto, že vo vzťahu k našim telám niečo nie je v poriadku, že sme v konflikte s vlastnou  ženskosťou a očakávaniami, ktoré na nás kladie spoločnosť.

Dysmenorrhea sa delí na dva typy:

  • primárna dysmenorrhea – sú to bolesti, ktoré nie sú dôsledkom žiadnej choroby v oblasti malej panvy. Vyskytuje sa najmä u mladých dievčat, u ktorých hladiny hormónov kolíšu, krátko po menarché (prvej menštruácii).
  • sekundárna dysmenorrhea – jej príčinou môže byť endometrióza (pri endometrióze sa nachádzajú ložiská sliznice maternice buď v iných tkanivách maternice ako vo svalovine alebo mimo dutiny maternice, napr. vo vajíčkovode, vo vaječníku alebo v rôznych iných orgánoch tela) alebo iné brušné ochorenie.

Prečo menštruácia bolí?

Na tomto bode sa úplne presne nezhodujú ani odborníci z oblasti gynekológie a psychológie. Približne pred polstoročím sa presadzovala myšlienka, že menštruačné bolesti sú najmä psychického rázu a súvisia s tým, že žena nie je šťastná že je ženou.

Od konca 70. rokov 20. storočia sa začali objavovať štúdie, ktoré potvrdzovali, že žena, ktorá trpí menštruačnými bolesťami má v menštruačnej krvi vysokú hladinu prostaglandínu F2 alfa. Keď sa tento hormón v priebehu odlučovania sliznice maternice dostane do krvi, maternicu postihnú kŕče, čo spôsobuje známe bolesti.  

Iná teória predpokladá, že bolesti spôsobuje zhoršený odtok krvi, napríklad kvôli zlej polohe maternice.

A aby sme sa vrátili k faktorom ktoré „sú v hlave“ a nie v bruchu – vysoký počet dysmenorrhey u mladých dievčat sa vysvetľuje aj tým, že dievčatá sú zle poučené a očakávajú, že menštruácia bude bolestivá, a preto ju aj ako nepríjemnú prežíva (tu je možno otázka na nás mamy, ako svoje dcéry informujeme, aký kód im odovzdáme. Nie je to tak trochu podobné ako s pôrodnými strastiplnými historkami?).

Zrejme všetky vyslovené hypotézy nesú istý diel pravdy. Niektorým dievčatám sa bolestivá menštruácia zmierni nasadením hormonálnej antikoncepcie (stabilizovaním hormónov), inej pomáhajú uvoľňovacie masáže alebo cvičenie, ďalšia sa dysmenorhey zbaví až po pôrode.

Ako si pomôsť pri bolestivej menštruácii

Možností je viacero, pomôže úprava stravy, bylinky, či cvičenie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Mozno je to len nieco co si nepriznavam, ale myslim ze som pomerne vyrovnana v otazkach zenskosti, napriek tomu to bolelo ako slak. Z cyklu som si nikdy nerobila velku hlavu, casto som sa mu velmi tesila, viem ze reaguje na moj psychicky stav, ale tu bolest som si nevymyslela. Trvala cely den, niekedy aj dva. Casto krat ani lieky nezaberali, po uziti vacsej davky som stale citila bolest, ale bolo mi to uz jedno. Po takych skusenostiach mi porod pripadal velmi jednoduchy – mala som stastie ze som nemala komplikacie a bolest to nebola o nic vacsia, akurat rychlejsie skoncila a na konci bola obrovska davka radosti. Od vtedy ma to uz neboli. Nuz, asi som nasla svoju zenskost. Akurat by som bola velmi stastna, keby som este aspon raz ten mesacny dokaz zenskosti na par mesiacov nevidela, na konci by som si zas pripomenula trochu tej najprirodzenejsej bolesti, rozsirila by sa moja pekna rodina, a znova by som si zopakovala tie nadherne unavne uzasne casy. Tak nam Pan Boh v zdravi pomahaj zwinker

  2. A aky je ten zmysel???

    To ma fakt zaujima, lebo mama mi to nepovedala, dala mi tu tabletku….A neviem co mam povedat o par rokov mojej dcere.

    Lebo z mojich prieskumov vyplyva, ze zivocichy v prirode to maju zairadene uplne inak – nie kazdy mesiac zbytocne starosti, to maju len civilizovane zeny…Aj v minulosti nemali tolko menstruacii, lebo im zacala napr. az v 18 tich a potom zeny boli kazdy rok tehotne alebo dojcili,..no ale to by som nezvladla…

Pridaj komentár