Prognóza predčasniatok
Na základe pravidelných analýz odborníkov je možné konštatovať, že prognóza predčasne narodených detí na Slovensku sa neustále zlepšuje – vo veku dvoch rokov je zdravých 34 % detí, ktoré sa narodili s pôrodnou hmotnosťou pod 1 000 g a 62 % detí, ktoré sa narodili s hmotnosťou 1 000 – 1 500 g.
Starostlivosť sa stále zlepšuje nielen po technickej stránke, ale i z hľadiska edukácie a prístupu zdravotníckeho personálu. Ukazuje sa, že veľmi dôležitý je rovnako včasný kontakt novorodenca s matkou, ako aj podpora kojenia a lepšia informovanosť tehotných žien a rodičov predčasne narodených detí.
Moderná vysokošpecializovaná starostlivosť o novorodencov je však nesmierne finančne náročná. Perinatologické centrá na Slovensku preto neustále bojujú s nedostatkom kvalitných prístrojov. Intenzívne lôžko s moderným vybavením pre novorodenca na jednotke intenzívnej starostlivosti (inkubátor, monitor vitálnych funkcií a prístroj na riadené dýchanie) stojí okolo 70 000 Eur. Investície do kvalitnej starostlivosti o nezrelých a chorých novorodencov sa však spoločnosti v budúcnosti mnohonásobne vrátia. Kvalita života a finančné náklady, ktoré potrebujú rodiny s postihnutým dieťaťom, ďaleko presahujú financie potrebné na zakúpenie intenzívneho lôžka v pericentre.
OZ Malíček
Na Slovensku poskytuje podporu rodičom predčasne narodených detí Občianske združenie malíček, ktoré vzniklo v roku 2011. Cieľom združenia je zvyšovať kvalitu života predčasne narodených detí a ich rodín. Združenie organizuje vzdelávacie školenia, spoločné stretnutia rodín a organizuje množstvo charitatívnych projektov. Spolupracuje so špičkovými neonatológmi, psychológmi, detskými neurológmi, pediatrami a špecialistami z ďalších oblastí, ktorí môžu pomôcť rodičom predčasne narodených detí v ich zložitej životnej situácii.
Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý pripadá na 17. november 2013, organizuje OZ malíček odbornú konferenciu a benefičný koncert, počas ktorého bude druhýkrát slávnostne odovzdané ocenenie „Purpurové srdce“ osobnostiam, ktoré sa výrazne podieľajú na starostlivosti o predčasne narodené deti.
Združenie úzko spolupracuje s Európskou nadáciou pre zdravie novorodencov (EFCNI) a so zahraničnými rodičovskými organizáciami podobného zamerania. EFCNI predstavila na pôde európskeho parlamentu v novembri 2011 svoje odporúčania v dokumente pod názvom Carring for tomorrow. Apeluje ním na politických činiteľov, aby podporili zlepšenie starostlivosti o predčasne narodené deti a ich rodičov v piatich oblastiach – prevencii a screeningu, liečbe, vakcinácii a RSV imunoprofylaxii, následnej a dlhodobej starostlivosti a v oblasti sociálnej a finančnej podpory.
Viac informácii o aktivitách oboch združení nájdete na: www.nasmalicek.sk a www.efcni.org.